Stąpają twardo po ziemi, więc zachęcają do szczepień. Głos oddano zamojskim seniorom

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Takie billboardy pojawiły się na ulicach Zamościa
Takie billboardy pojawiły się na ulicach Zamościa Bogdan Nowak
Udostępnij:
W Zamościu ruszyła wielka akcja promująca szczepienia. Jest dość nietypowa, bo głos wreszcie oddano seniorom. W sumie to aż 33 osoby w wieku od 57 do 100 lat. Akcja nosi nazwę #tomojwybor. Seniorów zobaczymy m.in. na dużych billboardach. Nie tylko.

- Seniorzy to grupa najbardziej narażona na zarażenie koronawirusem. To także osoby, które twardo stąpają po ziemi – mówi Barbara Godziszewska, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM w Zamościu. - Wszystkie osoby z którymi rozmawialiśmy popierają szczepienia. Nie mają w tej sprawie żadnych wątpliwości.

Młodzieniec z gumą do żucia

Jak akcja będzie przebiegała? Pięć dużych billboardów już pojawiło się na terenie Zamościa. Można je zobaczyć przy ulicy Lwowskiej, Szczebrzeskiej, Legionów i Akademickiej. Uwieczniono na nich sześcioro seniorów, którzy zostali sfotografowani w swoich domach lub w otoczeniu, w którym przebywają na co dzień.

Na jednym z billboardów znalazła się urodzona w 1936 roku Janina Gąsiorowska, społeczniczka, działaczka oraz m.in. matka chrzestna statku „Ziemia Zamojska”. Pani Janina z wykształcenia jest mikrobiologiem o specjalności rolno-spożywczej. Przez 17 lat pracowała w zamojskich Zakładach Mięsnych. Na plakacie stoi wpatrzona w przysłonięte firanką okno. Obok jej twarzy umieszczono napis: „Nie wyobrażam sobie, żebym się nie zaszczepiła”.

- To rzeczywiście są moje słowa. Są prawdziwe, bo taka jest moja postawa – podkreśla Janina Gąsiorowska. - Nie jestem epidemiologiem, ale o tym jak mogą przenosić się choroby mam duże pojęcie. Wiem także jak ważne dla zdrowia człowieka były i są szczepionki. To dzięki nim wyeliminowano lub ograniczono wiele poważnych chorób, które pamiętam jeszcze z czasów młodości. To dur brzuszny, odra, polio, długo można byłoby wymieniać. Z Covid-19 także można sobie poradzić!

Pani Janina została zaszczepiona dwoma dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi, a w grudniu planuje trzecią. Nie wszyscy taką postawę rozumieją. Kobietę martwią m.in. hasła "antyszczepionkowe", które zostały niedawno wymalowane na ścianach domów i chodnikach Zamościa oraz niechęć wielu osób do noszenia maseczek.

- Jechałam ostatnio autobusem MZK. Obok mnie stał młody człowiek bez maseczki i żuł gumę, jak gdyby nigdy nic – dziwi się pani Janina. - Część innych pasażerów także nie osłoniła twarzy. Jak ocenić postawę takich osób? A na ludzi, którzy promują szczepienia często wylewa się fala nienawiści. Używane są argumenty, które trudno nawet skomentować. Dlatego uważam, że trzeba obywateli edukować, rozmawiać z nimi i po prostu namawiać do szczepień. Dla dobra wszystkich.

Mobilna wystawa i spotkanie w Ratuszu

87-letni Stanisław Orłowski pojawił się na billboardzie wraz ze swoją żoną Eulalią (ma 85 lat). Przy nich umieszczono hasło: „Zaszczepiliśmy się, żeby nie chorować”.

- Nie chodzi jednak tylko o nas. To oczywiste – podkreśla Stanisław Orłowski. - Jeśli ludzie się nie zaszczepią, nigdy się tej pandemii nie pozbędziemy. Będzie co jakiś czas wybuchać na nowo. Dobrze, że seniorzy mogli się na ten temat wypowiedzieć. Nasz głos powinien być słyszalny, zrozumiany. O to w tym wszystkim chodzi.

Niebawem na ulicach Zamościa zobaczymy także „mobilną wystawę”, która będzie składała się z 31 plansz o wielkości 70 na 100 cm. Przez miesiąc ma ona pojawiać się w różnych, najbardziej ruchliwych miejscach Zamościa. Na owych planszach także pojawią się hasła zachęcające do szczepień oraz m.in. twarze seniorów. Zamojski magistrat będzie także propagował akcję #tomojwybor m.in. na swoich stronach internetowych.

- 28 października w sali „Consulats” zamojskiego Ratusza zorganizujemy spotkanie ze wszystkimi seniorami, którzy uczestniczyli w akcji. Będzie można z nimi porozmawiać nie tylko o potrzebie szczepień – zapowiada dyrektor Barbara Godziszewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie