Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Żukowski w Muzeum Narodowym w Lublinie. Dwa obrazy czekają na ekspozycję

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Stanisław Żukowski „Ku wiośnie”. Ten obraz Muzeum Narodowe w Lublinie zakupiło na aukcji
Stanisław Żukowski „Ku wiośnie”. Ten obraz Muzeum Narodowe w Lublinie zakupiło na aukcji nadesłane
Jego obrazy są dziś przedmiotem wzmożonego zainteresowania w wiodących domach aukcyjnych Europy i Ameryki, takich jak Sotheby’s, Mac Dougall’s, MutualArt, Bonham’s, Neumeister czy Kaminski Auctions. Mało kto wie, że dzieła Stanisława Żukowskiego znajdują się także w Muzeum Narodowym w Lublinie.

- W naszej kolekcji znajdują się dwie prace Stanisława Żukowskiego - mówi Łukasz Wiącek, kustosz w Muzeum Narodowym w Lublinie. - Jak wiemy, Żukowski był malarzem, który w swojej twórczości skupiał się głównie na pejzażach, stąd w naszej kolekcji znajdują się dwa pejzaże. Pierwsza praca datowana jest na 1920 rok i jest to praca pod tytułem „Wylew jeziora”. To niewielki obraz, 37x60 cm.

Skąd ta praca w Lublinie? Pierwszy wpis odnośnie tego obrazu w dokumentacji muzeum pochodzi z 1954 roku.

- Jest to przekaz, który nasza placówka otrzymała z Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków - wyjaśnia Łukasz Wiącek.

Obraz namalowany został jeszcze zanim Żukowski wrócił do Polski w 1923 roku. Radzieccy krytycy sztuki zgodnie twierdzą, że później nie stworzył już nic znaczącego. „Pod wpływem minuty Żukowski dokonał pomyłki losowej. W 1923 roku wyjechał do Warszawy. […] oderwał się od ojczystych korzeni, z trudem zaadaptował się na innym gruncie, nie stworzył nic znacznego” - pisał N.I. Stankiewicz. Inny krytyk, W.P. Lapszyn pisał: „Wszystko, co […] tworzył - jest w większości tylko kontynuacją tego, co robił wcześniej w Rosji”.

Zatem „Wylew jeziora” to praca z okresu, gdy zdaniem radzieckich uczonych Żukowski malował najlepiej. Przedstawia rozświetlone, „złote” jezioro, w którego tle widać wiejskie zabudowania i cerkiew. Biorąc pod uwagę datę powstania dzieła, jego tematyka - wylewające się ze wschodu jezioro, cerkiew, ciężkie chmury - nie dziwi. Czuć tu nutę katastrofizmu, który towarzyszył Żukowskiemu w twórczości przez niemal całe życie.

Jednak, żeby stwierdzić, czy radzieccy naukowcy mają rację, wypada porównać twórczość Stanisława Żukowskiego z okresu rosyjskiego, z twórczością późniejszą. I można to zrobić w Lublinie. Bowiem drugi obraz, znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego, pochodzi z okresu polskiego:

- Po ponad sześćdziesięciu latach, w 2019 roku, w Lublinie pojawiła się druga praca Stanisława Żukowskiego pt. „Ku wiośnie” - opowiada Łukasz Wiącek. - To już nieco większy obraz, ma 54x66 cm. I jest to już świadomy zakup, który ma uzupełnić nie tylko twórczość Stanisława Żukowskiego w naszych zbiorach, ale również uzupełnia kolekcję polskiego malarstwa pejzażowego. Ta praca pochodzi z 1931 roku, czyli z okresu, gdy Żukowski mieszkał i tworzył w Polsce. Pracę zakupiliśmy w jednym z domów aukcyjnych, a jego zakup został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po powrocie do kraju Żukowski podróżował po Polsce. Z pasją malował polskie krajobrazy i szlacheckie majątki. Obraz „Ku wiośnie”, przedstawiający zaśnieżoną drogę przez las i rozświetloną polanę, wpisuje się w ten pierwszy nurt.

- To, że w Lublinie znajdują się obrazy Stanisława Żukowskiego, do tego świadomie zakupione, wskazuje na wysoki poziom Muzeum Narodowego w Lublinie - ocenia Iryna Syzonenko, historyk sztuki i artystka, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy. - Co prawda nie ma tych obrazów w ekspozycji, ale może gdy wyjdzie drukiem moja monografia poświęcona Stanisławowi Żukowskiemu, to się pojawią.

- Obrazów nie ma w ekspozycji, bo nie taka jest rola muzeum - tłumaczy Łukasz Wiącek. - Eksponujemy około 5-6 proc. naszych zbiorów, pozostałe są katalogowane, zabezpieczane i przechowywane dla kolejnych pokoleń. Taka jest nasza misja, sprawowanie opieki nad powierzonymi dobrami dziedzictwa kultury.

Eksponaty znajdujące się w zasobach muzeum trafiają niekiedy na wystawy czasowe, w ramach wybranych kolekcji, bądź są wypożyczane, wówczas też można je oglądać. Jest jednak dobra wiadomość, z dużym prawdopodobieństwem jedno z dzieł Stanisława Żukowskiego może być w niedługim czasie pokazane szerszej publiczności w ramach jednej z planowanych wystaw tematycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stanisław Żukowski w Muzeum Narodowym w Lublinie. Dwa obrazy czekają na ekspozycję - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto