Spływ Dunajcem: niezwykła atrakcja Pienin. Ile kosztuje bilet, jak długo trwa wycieczka, jak przebiega trasa? Ceny, noclegi, porady

Emil Hoff
Emil Hoff
Spływ Dunajcem to świetny pomysł na letnią przygodę. Atrakcja nadaje się dla całej rodziny - jest bezpieczna, a tratwy nie płyną zbyt szybko. Przedstawiamy praktyczny poradnik dla turystów, chcących wybrać się na spływ Dunajcem: atrakcje, ceny, trasa, noclegi. Zdjęcie na licencji CC BY-ND 2.0
Spływ Dunajcem to świetny pomysł na letnią przygodę. Atrakcja nadaje się dla całej rodziny - jest bezpieczna, a tratwy nie płyną zbyt szybko. Przedstawiamy praktyczny poradnik dla turystów, chcących wybrać się na spływ Dunajcem: atrakcje, ceny, trasa, noclegi. Zdjęcie na licencji CC BY-ND 2.0 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Flickr.com, CC BY-ND 2.0
Jeśli szukacie pomysłu na przygodę na południu Polski, a do tego chcielibyście spędzić przyjemnie czas na łonie przyrody, najlepiej nad wodą, spływ Dunajcem to dla Was idealna propozycja na weekend, czerwcówkę, urlop czy wakacyjny relaks. To unikalna atrakcja w na skalę europejską – spływ pozwala cieszyć się pięknem Pienin z perspektywy tradycyjnej flisackiej tratwy, sunącej po nurcie rzeki. Ile kosztuje spływ Dunajcem, gdzie kupić bilety, jak przebiega trasa? No i co z dojazdem – jak trafić na spływ, gdzie zostawić samochód? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym przewodniku: spływ Dunajcem 2023. Ceny, trasa, praktyczne wskazówki dla turystów.

Spis treści

Spływ Dunajcem: na czym polega niezwykła atrakcja?

Przełom Dunajca widziany z lotu ptaka
Przełom Dunajca to malowniczy odcinek rzeki, liczący ok. 15 km długości, na którym kluczy ona między górami. Różnica wysokości lustra wody między początkiem a końcem Przełomu wynosi 36 m.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Robsuper, CC BY-SA 3.0

Spływ Dunajcem to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych południa Polski. Polega na wycieczce po niezwykle malowniczym Przełomie Dunajca – odcinku rzeki, na którym kluczy ona między porośniętymi lasem górami, na czele ze słynnymi Trzema Koronami. Spływ Dunajcem to przygoda na rzece, na trasie liczącej 15 km. Na tym krótkim stosunkowo odcinku spadek rzeki wynosi aż 36 m.

Spływ odbywa się na tradycyjnych drewnianych tratwach – szerokich platformach, zbitych z 5 mniejszych czółen, zdolnych pomieścić 11 pasażerów – w towarzystwie flisaka w tradycyjnym stroju, który kierują tratwą za pomocą żerdzi.

Dawniej flisacy pienińscy zajmowali się spławianiem Dunajcem drewna do ośrodków przemysłowych na północy. Dziś bycie flisakiem to element kultywowania lokalnej tradycji regionu Pienin, a dla gości z całej polski spływ Dunajcem wśród malowniczych gór w asyście flisaka to przyjemność i rzadka atrakcja.

Jeśli szukacie pomysłu na niezwykły wiosenny weekend albo majówkę solo, z drugą połówką lub z całą rodziną, spływ Dunajcem jest właśnie dla Was. Sezon flisacki rozpoczął się 1 kwietnia 2023.

Zobaczcie, jak wygląda spływ Dunajcem na filmie:

Pomysł na urlop w stylu slow? Spływ Dunajcem to zabawa i relaks

Spływ Dunajcem to świetny pomysł na oryginalną wycieczkę w weekend, urlop lub wakacje. Może brać w nim udział cała rodzina – zabawa jest bezpieczna, tratwy szerokie i stabilne, nurt niezbyt wartki.

Planując spływ Dunajcem, należy brać pod uwagę, że to przygoda dla pasjonatów pięknej przyrody, a nie ekstremalny rafting. Tratwy flisackie płyną wolno, cały spływ zajmuje między 2 a 3 godziny. To czas, który turyści powinni spędzić, napawając się widokami, zapachem lasu, wody i gór, a także flisackimi opowieściami.

Tradycyjne spływy Dunajcem organizuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym okresie spływy Dunajcem odbywają się codziennie, z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała.

Czytaj też: Wakacje z adrenaliną. Tych 10 niesamowitych atrakcji nigdy nie zapomnisz. Od tyrolki nad lodowcem po odwrotny skok na bungee

Spływ Dunajcem – gdzie się zaczyna i kończy? Jak wrócić ze spływu?

Gdzie zaczyna się spływ Dunajcem?

Spływ Dunajcem może zaczynać się w kilku różnych miejscach. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy z dwóch przystani:

 • w Sromowcach Wyżnych-Kątach oraz
 • w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron

Przystanie wyposażone są w toalety, działają też przy nich restauracje i sklepy z pamiątkami.

Gdzie kończy się spływ Dunajcem?

Istnieją dwa punkty końcowe spływu Dunajcem:

 • Trasa do Szczawnicy wynosi ok. 18 km, a jej pokonanie zajmuje nieco ponad 2 godziny
 • Trasa do Krościenka wynosi ok. 23 km, spływ trwa na niej niecałe 3 godziny.

Jak wrócić ze spływu Dunajcem?

Spływ Dunajcem to świetna zabawa, ale niejednemu turyście w rozkoszowaniu się wodą, niebem i górami przeszkadzała myśl: jak właściwie wrócić do auta, które przecież zostało na początku trasy?

Obecnie nie jest to problem. Za dopłatą 15 zł można po prostu wykupić bilet powrotny na busik do przystani początkowej, a za 50 zł zarezerwować rower, którym można pomknąć Drogą Pienińską do miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód.

Czytaj też: 27 najbardziej niesamowitych miejsc w Krakowie. Tych cudów zazdrości nam cały świat. Przewodnik po unikatowych atrakcjach z listy UNESCO

Spływ Dunajcem – bilety, ceny, godziny otwarcia kas

Łagodny nurt Dunajca - spływ nadaje się dla całej rodziny
Spływ Dunajcem to świetny pomysł na wakacyjną przygodę dla tych, którzy lubią podziwiać przyrodę z niecodziennej perspektywy. Mateusz Habowski, za zgodą

Ile kosztuje spływ Dunajcem?

Cena biletu na spływ Dunajcem zależy od kilku czynników, przede wszystkim od przystani docelowej, a także sezonu, usług dodatkowych i ulg.

Bilet na spływ Dunajcem do Szczawnicy kosztuje:

 • Zwykły: 93 zł, w lipcu i sierpniu 99 zł (cena zawiera 6 zł opłaty za kartę na szlak wodny Pienińskiego Parku Narodowego)
 • Ulgowy (dla dzieci do 10 lat): 65 zł, w lipcu i sierpniu 69 zł
 • Zwykły z biletem na kolej krzesełkową ze Szczawnicy na Palenicę: 115 zł (w lipcu i sierpniu 124 zł)
 • Ulgowy z biletem na kolej krzesełkową ze Szczawnicy na Palenicę: 82 zł (w lipcu i sierpniu 90 zł)
 • Zwykły z biletem na kolej krzesełkową ze Szczawnicy na Palenicę i transportem powrotnym (busik odjeżdża latem spod dolnej stacji kolei, ul. Główna 7, w godz. 14:30, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00 i 19:00): 134 zł (w lipcu i sierpniu 143 zł)
 • Ulgowy z biletem na kolej krzesełkową ze Szczawnicy na Palenicę i transportem powrotnym: 96 zł (w lipcu i sierpniu 103 zł)

Bilet na spływ Dunajcem do Krościenka kosztuje:

 • Zwykły: 113 zł (w lipcu i sierpniu 119 zł)
 • Ulgowy (dla dzieci do 10 lat): 75 zł (w lipcu i sierpniu 79 zł)

Gdzie kupić bilety na spływ Dunajcem?

Tradycyjna tratwa flisacka z bliska
Spływy Dunajcem odbywają się tradycyjnie w tratwach zbitych z czółen, pod okiem jednego lub dwóch flisaków.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Piotrus, CC BY-SA 3.0

Bilety na spływ Dunajcem można kupić bezpośrednio w kasach na przystaniach (nie trzeba rezerwować miejsc, łodzie zajmowane są na bieżąco).

Kasy biletowe są czynne w następujących godzinach:

 • W kwietniu od 9:00 do 16:00
 • Od maja do sierpnia od 8:30 do 17:00
 • We wrześniu od 8:30 do 16:00
 • W październiku od 9:00 do 15:00 (po zmianie czasu na zimowy do 14:00).

Jeśli chcecie dokonać rezerwacji miejsca na spływ Dunajcem, możecie to zrobić, pisząc na adres e-mail: [email protected].

Łodzie ruszają na spływ wtedy, gdy zbierze się co najmniej 11 pasażerów.

Czytaj też: 10 niezwykłych miasteczek Małopolski. Replika grobu Chrystusa, najstarszy przepis na ziemniaki i inne niezwykłości, które warto zobaczyć

Tratwy to nie wszystko. Kajaki i pontony dla spragnionych prędkości

Piękne widoki w czasie spływu Dunajcem
Spływ trwa od dwóch do trzech godzin, należy więc odpowiednio zaplanować sobie dzień. Mateusz Habowski, za zgodą

Oczywiście, na przełomie Dunajca nie brak także ofert innych, bardziej nowoczesnych atrakcji na wodzie dla aktywnych. Chętni bez problemu znajdą w okolicznych miejscowościach wiele wypożyczalni kajaków, a także oferty szybkich spływów pontonowych – raftingu.

Szeroką ofertę sportów wodnych i spływów oferuje np. Port Pienin w Sromowcach Niżnych. Bilet na trwający ok. 2 godziny spływ pontonem do Szczawnicy kosztuje między 65 a 90 zł. Dla dzieci do 12. roku życia obowiązują zniżki 15%.

W Porcie działa też wypożyczalnia kajaków, rowerów i aut. Spływ Dunajcem na kajakach lub pontonach może odbywać się na trasie z Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Tylmanowa, albo z Nowego Targu do Czorsztyna.

Jeśli jednak chcecie zasmakować tego, jak wygląda spływ Dunajcem w starym stylu, i cieszyć się nim tak, jak robili to nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, wybierzcie się na przygodę na tratwie w towarzystwie flisaka.

Praktyczne informacje dla turystów. Restauracje, noclegi i dojazd na spływ Dunajcem

Trzy Korony na trasie spływu Dunajcem
Atrakcją spływu Dunajcem jest nie tylko rzeka, ale też góry - na zdjęciu Trzy Korony. Także sami flisacy mogą dostarczyć rozrywki, opowiadając o dziejach regionu i własnych tradycjach. Mateusz Habowski, za zgodą

Gastronomia nad Przełomem Dunajca

Miejscowości na trasie spływu Dunajcem mają najczęściej dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i w czasie wycieczki w ten rejon Pienin nie ma większych problemów ze znalezieniem miejsca do biwak lub porządnej restauracji lub karczmy, w której można zjeść obiad.

Przy samej przystani flisackiej w Kątach działa Restauracja Flis. W Sromowcach Niżnych można zjeść np. w pizzerii Dunajec.

Noclegi w sam raz na spływ Dunajcem

Także miejsc do spania w pobliżu Przełomu Dunajca nie brakuje. W Sromowcach Wyżnych znajduje się pole namiotowe, a w całej okolicy nie brak hotelików, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych.

Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich można znaleźć wygodny informator, podający adresy i kontakty do ofert noclegowych w sam raz dla turystów, w Sromowcach Wyżnych, Niżnych, Krościenku, Szczawnicy i Czorsztynie.

Czytaj też: 7 niesamowitych miejsc blisko Polski. Propozycje idealne na weekend i majówkę: krystaliczne jeziora, majestatyczne klify i wiekowe zabytki

Dojazd na spływ Dunajcem z Krakowa

Jazda samochodem z Krakowa do głównej przystani spływu Dunajcem w Sromowcach Wyżnych-Kątach może zająć ok. 2,5 godziny. Należy kierować się drogą krajową nr 7 (Zakopianką) na południe, a na wysokości Rabki Zdroju wjechać na drogę krajową 47, która poprowadzi nas przez Nowy Targ, a potem wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego do samych Kątów.

Dojazd na spływ Dunajcem z Zakopanego

Dojazd z Zakopanego może zająć nieco ponad 1 godzinę. Należy kierować się Zakopianką do Poronina, tam skręcić na wschód w drogę krajową 961, która poprowadzi nas prze Bukowinę Tatrzańską. Jedziemy do Trybsza przez Czarną Górę, a następnie odbijamy na wschód i jedziemy przez Łapsze i Niedzicę do Sromowców Wyżnych.

Gdzie zostawić samochód przed spływem Dunajcem?

Parking dla samochodów znajduje się w Sromowcach Wyżnych, przy ul. Kąty 12.

Spływ Dunajcem – kamera i wirtualny spacer

Dolina Dunajca - malownicze skały i drzewa
Spływ Dunajcem to atrakcja na wypoczynek typu slow. Turyści nie muszą nic robić - mogą relaksować się i napawać widokami. Mateusz Habowski, za zgodą

Jeśli wahacie się, czy warto wybrać się na spływ Dunajcem, być może ostatecznie przekonają Was materiały multimedialne, które ukazują, jak wygląda okolica, tratwy i flisacy.

Online dostępna jest za darmo kamera nagrywająca obraz na żywo z przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich przygotowało także wirtualny spacer po przystaniach flisackich i całym regionie Przełomu Dunajca.

Spływ Dunajcem – galeria pięknych zdjęć

Zajrzyjcie także do galerii pięknych zdjęć ze spływu Dunajcem.

Dodaj firmę
Logo firmy Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych
Sromowce Wyżne, ul. Kąty 14
Reklama

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spływ Dunajcem: niezwykła atrakcja Pienin. Ile kosztuje bilet, jak długo trwa wycieczka, jak przebiega trasa? Ceny, noclegi, porady - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie