“Słuchając Ludzi - Św. Jan Paweł II” - relacja z koncertu

Materiał informacyjny Studio City
Piotr Cugowski, Anna Rusowicz, Janusz Radek, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Kamil Bednarek, Adam Kalinowski, Alicja Szemplińska przy akompaniamencie orkiestry Grzegorza Urbana , wzruszające i piękne słowa Jana Pawła II z kolejnych pielgrzymek do Polski, listy które do papieża pisała młodzież w trakcie długiego pontyfikatu– tak wyglądał 15 kwietnia w lubelskim Centrum spotkania Kultur.

ŻAL ODJEŻDŻAĆ

15 kwietnia 2023 r. w pięknym lubelskim Centrum Spotkania Kultur odbył się Koncert „Słuchając ludzi – św. Jan Paweł II”. Efektowne i wzruszające widowisko oglądało 1000 Lublinian, a wśród nich przedstawiciele Kurii Metropolitalnej, Episkopatu Polski i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

W programie oprócz ważnych utworów w nowych aranżacjach przytoczono listy do Papieża, których był adresatem za życia, po śmierci i …. jest nim do dzisiaj.

Dziwny jest ten świat w wykonaniu prowadzącego wespół z Olgą Szomańską Janusza Radka doskonale współgrał z płynącym z archiwalnych materiałów z wołaniem Jana Pawła II o pokój, miłosierdzie, współczucie. „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej” popłynęło unisono.

Z kolei zaśpiewany przez Annę Rusowicz „Czas nas uczy pogody” był idealną narracją dla poszukujących szczęścia i sensu młodych ludzi, o których Jan Paweł II troszczył się szczególnie. Anna Rusowicz rozpoczynała koncert powodującym dreszcze wykonaniem „Hey You” Pink Floyd. Szczególnie wybrzmiały ostatnie słowa piosenki „ divided we fall”

Halina Młynkova cała w bieli wzruszyła publiczność brawurowym wykonaniem „Grajmy Panu…” ze słowami Agnieszki Osieckiej. A wydawało się, że ten utwór całkowicie należy do Anny Szałapak.

Lirycznie zaskoczył Kamil Bednarek, który bardzo osobiście dziękował Janowi Pawłowi słowami Marka Grechuty „Ważne są tylko dni, których jeszcze nie znamy”. Katarzyna Moś zaskoczyła interpretacją „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” Sławy Przybylskiej, a Olga Szomańska wykonaniem „ O sobie samym” Roberta Gawlińskiego. Na nowo zabrzmiała też „Nadzieja” Hey w jej wykonaniu.

Znani z „Voice of Poland” Adam Kalinowski( List do M. I Modlitwa) i Alicja Szemplińska (Za czym kolejka ta stoi, Jesteś lekiem na całe zło) dowiedli, że publiczność programu słusznie na nich postawiła.

Warto zwrócić uwagę, że występujący artyści interpretujący na nowo ważne i wielkie utwory to ludzie młodzi – tymczasem słowa, które śpiewają brzmią jak ich własne. I znowu obserwujemy jak aktualne są padające z kolejnych ambon homilie Papieża Polaka. Mówił w nich o potrzebie wspólnej pracy dla kraju, o rozwoju osobistym w duchu uniwersalnych wartości, o budowaniu wspólnoty i mądrym kroczeniu przez życie.

Reżyser widowiska – Konrad Smuga wykazał się wielką wrażliwością łącząc pamięć o Papieżu, którego 100lecie urodzin przypada w tym roku ze sceną rockową. Ryzyko się opłaciło – otrzymaliśmy efektowny i przejmujący moralitet.

Gran finale to „Hallelujah „ Leonarda Cohena – wielki głos Piotra Cugowskiego zaniósł ten utwór w najciemniejsze zakątki emocji widzów. Kolejne dołączające w refrenie głosy wszystkich wykonawców stworzyły wyjątkową modlitwę.

Tak się starałem, ale cóż
Dotykam tylko, zamiast czuć
Lecz mówię prawdę, nie chcę was oszukać
I chociaż wszystko poszło źle
Przed Panem Pieśni stawię się
Na ustach mając tylko Alleluja

(tłum. Maciej Zębaty)

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisława Gądeckiego i Metropolity Lubelskiego abp Stanisława Budzika.

Wydarzenie wzięło udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego

Nic z tego nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność Partnerów: Województwo Lubelskie w ramach programu “Warto być Polakiem”, PGE Polska Grupa Energetyczna, Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto, Lubelski Węgiel BOGDANKA, Enea, Krajowa Grupa Spożywcza, PKO Bank Polski, PZU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: “Słuchając Ludzi - Św. Jan Paweł II” - relacja z koncertu - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie