Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy będą jutro protestować w Hrubieszowie. Napisali także list do premiera RP

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
W Hrubieszowie odbędzie się jutro kolejny rolniczy protest
W Hrubieszowie odbędzie się jutro kolejny rolniczy protest Bogdan Nowak
W proteście wezmą udział rolnicy z powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i chełmskiego. Być może dołączą do nich niezadowoleni gospodarze z innych rejonów kraju. Protest będzie dotyczyć „obecnej sytuacji na rynku zbożowym w związku z niekontrolowanym napływem płodów rolnych z Ukrainy”. Jego głównym organizatorem jest Zamojskie Towarzystwo Rolnicze. Jak będzie wyglądał? We wtorek (20 grudnia) w Hrubieszowie odbędzie się przejazd protestacyjny.

„Protest rozpocznie się o godz. 10 i będzie polegał na powolnym przejeździe ciągników od ronda wjazdowego w Hrubieszowie na obwodnicę (skrzyżowanie 74 z drogą na Dołhobyczów) do skrzyżowania w stronę Werbkowic na Tyszowce. Ciągniki będą jeździły po obu stronach. Od strony Chełma ciągniki będą jeździły od pierwszego ronda do stacji benzynowej Orlenu” – czytamy w informacji, która dotarła do naszej redakcji. „Około godz. 12 nastąpi przejazd wszystkich ciągników przez miasto na plac przy dworcu autobusowym, gdzie będzie stała scena utworzona z przyczepy. Wygłoszone zostaną petycje. Rolnicy podzielą się gorącym posiłkiem, a na koniec przed odjazdem podzielą się opłatkiem”.

Zamojskie Towarzystwo Rolnicze przygotowało także list otwarty do Mateusza Morawieckiego, premiera RP. Czytamy w nim: „Panie Premierze wzywamy Pana w imię bezpieczeństwa żywnościowego Polski i UE, o złożenie niezwłocznie w trybie pilnym wniosku do Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej o pilne wprowadzenie 50% stawki celnej na techniczne: zboża, rzepak, kukurydzę sprowadzane z Ukrainy, które stanowią potencjalne zagrożenie zdrowia i życia ludzi, zwierząt poprzez stosowanie ziarna technicznego jako surowca w młynach, zakładach tłuszczowych, wytwórniach pasz czy bezpośrednio w skarmianiu zwierząt. Zagrożenie bezpieczeństwa żywności jest realne, jak realne były i są przypadki przyjmowania zboża technicznego, rzepaku technicznego z Ukrainy do polskich zakładów tłuszczowych, wytwórni pasz czy młynów".

Rolnicy uważają, że byt ich gospodarstw jest zagrożony. "Panie Premierze wzywamy Pana do ratowania zagrożonego bytu gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw działających w obszarze obsługi rolnictwa i złożenie w trybie pilnym wniosku do Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej o zgodę na pilne wprowadzenie w Polsce w trybie natychmiastowym mechanizmu kaucji w imporcie zboża, rzepaku, kukurydzy z Ukrainy, która byłaby zwracana po opuszczeniu przez to ziarno terenu Polski" - czytamy dalej m.in. w liście do premiera. "W Polsce mamy dużą nadprodukcję rzepaku, zbóż, kukurydzy, przetwórcy nie chcą kupować polskiego ziarna w obliczu ofert ukraińskiego ziarna po 1000 zł/t, którym są zasypani, a eksport z Polski jest minimalny. Kukurydza jeszcze pozostała na polach, ostatnio rolnicy nie mieli komu sprzedać, firmy kupujące mokrą kukurydzą zasypane ziarnem przestawały kupować, bo nie mają zbytu na suchą kukurydzę".

Do naszej redakcji dotarły także postulaty rolników przedłożone w dniu 15.12.2022 r. na spotkaniu Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego. To:

1. Wprowadzenie kaucji na wjeżdżających do Polski zboże korytarzem drogowym do portu lub granic krajów trzecich, a jak się nie da, to konwoje tranzytowe.

2. Wprowadzenie 50% cła na zboża tzw. techniczne.

3. Wymóg informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kto jest końcowym odbiorcą docelowym i przetwórcą zboża.

4. Uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników z Polski południowo-wschodniej poprzez magazyny Elewarr oraz magazyny rolników po cenach GUS.

5. Zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa w zderzeniu z rolnictwem Ukrainy.

6. Wprowadzenie ceł i wzmożenie kontroli weterynaryjnych na produkty drobiowe, które płyną na teren Polski w ilości niespotykane w historii.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto