Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy już działają w województwie lubelskim. Wojewoda o sytuacji na granicy

PW
TS/nadesłane
Na przejściach granicznych w województwie lubelskim widać wzmożony ruch uchodźców ukraińskich. Działalność rozpoczęły już cztery punkty recepcyjne, w których obywatele Ukrainy przekraczający granicę z Polską mogą znaleźć pomoc.

Na terenie Lubelszczyzny działają obecnie cztery takie placówki: w Lubyczy Królewskiej (tu kierują się osoby przekraczające granicę w Hrebennem; pomoc medyczną zapewnia w nim personel ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim), Dołhobyczowie i Horodle (dla osób z przejścia granicznego w Zosinie; pomoc medyczna jest tu zapewniona przez Szpital Powiatowy w Hrubieszowie) oraz w Dorohusku (pomocą medyczną zajmuje się tu Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie). Do godz. 17 w czwartek (24.02) łącznie z ich pomocy skorzystało 29 osób, zaś według danych na godz. 8:30 w piątek - około 260 osób.

- Ze skierowań do miejsc pobytowych skorzystało około 130 z nich. W tej grupie były zarówno osoby, które miały własny transport, jak i te, które potrzebowały zabezpieczenia transportowego (to ok. 90 osób) - precyzuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Osoby te są kierowane do miejsc zbiorowego zakwaterowania, położonych zarówno na terenie województwa lubelskiego, jak również siedmiu województw, które są do nas przypisane.

Jednocześnie wojewoda apeluje, by ukraińscy uchodźcy niemający zagwarantowanego miejsca pobytu we własnym zakresie, po przekroczeniu polskiej granicy bezpośrednio udawali się do punktów recepcyjnych, by uniknąć problemów z zakwaterowaniem.

- Mamy coraz więcej przypadków, że osoby po przekroczeniu granicy, szczególnie te, które jadą własnymi samochodami, rozjeżdżają się po województwie i szukają zakwaterowania w różnych miejscach. Żeby uzyskać skierowanie do miejsc zbiorowego zakwaterowania, które koordynuje Urząd Wojewódzki, osoby te muszą zostać zewidencjonowane i odpowiednio przekierowane przez punkt recepcyjny, który wskaże im miejsce pobytu. Takie postępowanie gwarantuje szybką, sprawną obsługę i jak najkrótszy czas oczekiwania na znalezienie miejsca pobytu - podkreśla wojewoda lubelski. - W innym przypadku koszty związane z zakwaterowaniem spoczywają na osobie, która nie zdecyduje się skorzystać z pomocy punktu recepcyjnego - zaznacza.

Czemu służą punkty recepcyjne?

Przypomnijmy, że miejsca te powstały, by zagwarantować pomoc dla ukraińskich uchodźców. Obywatele Ukrainy mają tam możliwość m.in. wytchnienia po podróży i skorzystania z pomocy medycznej.

- Oczywiście w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu służby na przejściach granicznych wzywają zespoły ratownictwa medycznego bezpośrednio na przejście, ale jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji, to wtedy straż pożarna przewozi osoby potrzebujące do punktu recepcyjnego, gdzie jest punkt medyczny - wyjaśnia wojewoda lubelski.

Według danych na godz. 12 w piątek z takiej pomocy skorzystało łącznie blisko 20 osób, z czego 2 osoby wymagały dalszej hospitalizacji i zostały przewiezione do szpitali. - Ich życiu nic nie zagraża - zaznacza Lech Sprawka.

Oprócz tego, w punktach recepcyjnych odbywa się także ewidencja uchodźców, a następnie wskazanie im ośrodka, w jakim będą zakwaterowani.

- Dotarcie do ośrodków zakwaterowania odbywa się na dwa sposoby. Jeśli osoby przekraczające granice posiadają już transport, to własnymi samochodami zostają skierowani pod wskazany adres, a jeśli nie posiadają własnych samochodów, to punkt recepcyjny organizuje im transport, co przebiega coraz sprawniej - mówi wojewoda. - Dotyczy to zarówno transportu w obrębie województwa lubelskiego, jak i sytuacji, gdy występuje relokacja na teren innych województw nam przypisanych.

Równocześnie wojewoda zapowiada, że jeśli będzie to konieczne, to na terenie województwa lubelskiego powstanie więcej punktów recepcyjnych. Ponadto, w okolicach już działających punktów pojawią się szczepieniobusy, w których obywatele Ukrainy będą mogli się zaszczepić szczepionką Johnson&Johnson.

Ruszyły specjalne linie telefoniczne dla ukraińskich uchodźców

Lubelski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalne linie telefoniczne dla osób opuszczających terytorium Ukrainy. Cudzoziemcy mogą uzyskać potrzebne informacje pod następującymi numerami telefonów:

  • +48 692 476 823,
  • +48 692 268 717,
  • +48 883 849 598.

Infolinia ta będzie czynna codziennie w godzinach 7-18. Jedna z nich będzie funkcjonować całodobowo. Funkcjonować będzie ponadto punkt informacyjny na terenie dworca kolejowego w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto