Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko poniżaniu i bezczeszczeniu pamięci żołnierzy AK i BCh. Projekcja filmu "SAHRYŃ"

Lila Pietrusiewicz
Organizatorzy
"Przeinaczanie faktów oraz przypisywanie dokonywania zbrodni jest zwykłym bezczeszczeniem pamięci samych żołnierzy jak i ich dowódców". Minęło ponad 73 lata od wydarzeń w Sahryniu. Wciąż są punktem spornym wielu dyskusji oraz opinii, będąc dla jednych zagadką, a dla wielu specyficznym symbolem i odniesieniem. Dzisiejszą konferencję w sprawie protestu przeciwko poniżaniu i bezczeszczeniu pamięci żołnierzy AK i BCh poprzedzi projekcja filmu "Sahryń".

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Hrubieszowskie Towarzystwo Regionalne, ŚZŻAK Okręg Zamość Koło Rejonowe Hrubieszów serdecznie zapraszają na konferencję prasową w sprawie protestu przeciwko poniżaniu i bezczeszczeniu pamięci żołnierzy AK i BCh, która odbędzie się dn. 28 lipca br. (w piątek) ok. godz. 17.00 w budynku Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Konferencję poprzedzi bezpłatna dla zaproszonych mieszkańców Hrubieszowa i regionu projekcja filmu pt. "Sahryń" ukazującego kontekst historyczny akcji oddziałów Armii Krajowej obwodu Hrubieszów i Tomaszów Lubelski oraz BCh Stanisława Basaja "Rysia" m.in na bastion nacjonalistów ukraińskich we wsi Sahryń.

Film zostanie wyświetlony o godzinie 16.30 w sali kinowej w/w HDK.

SAHRYŃ ROK 1944
Na Zamojszczyznę docierały od 1943 roku – razem z uchodźcami – informacje o mordach na ludności polskiej na Wołyniu. W związku z tym w końcu lutego 1944 r. odbyła się narada Inspektoratu Zamojskiego AK, na której postanowiono zorganizować linię samoobrony przeciwukraińskiej i przygotować partyzancką ofensywę przeciwko Ukraińcom (IPN , 2011). Na początku marca 1944 r. w AK zapadła decyzja o przeprowadzeniu akcji przeciwko zgrupowaniom Ukraińskiej Powstańczej Armii w Sahryniu, Szychowicach i Łaskowie, co miało uprzedzić spodziewany atak UPA. Według M. Zajączkowskiego (autora "Ukraińskiego podziemia") - miejscowości te uznano za centra koncentracji sił UPA w powiecie hrubieszowskim....

Co się wydarzyło 10 marca 1944 roku w Sahryniu i w późniejszym czasie. Ile odcieni prawdy przyniesie nam jeszcze bieg historii? Zobacz, jak wyglądały okoliczności i jakie były kosekwencje podjęcia pewnych decyzji i zaistniałych sytuacji? A co na to świadkowie wydarzeń i "eksperci"?

Tak czytamy w "Oświadczeniu w sprawie protestu przeciwko poniżaniu godności i bezczeszczeniu pamięci
żołnierzy AK i BCh oraz ich dowódcy, por. Zenona Jachymka ps. Wiktor" - jeszcze z 2009 roku:

Wiemy doskonale, że ofiarą walk toczonych w Sahryniu była także ukraińska ludność cywilna. Wyrażamy ubolewanie z tego powodu, bowiem śmierć cywilów jest zawsze najgorszym efektem działań wojennych. Taka jest jednak wojna. Ofiary cywilne w warunkach działań wojennych są niestety bardzo często nieuniknione. Nie może to jednak stanowić podstawy do kłamliwych twierdzeń (...) Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego na Zamojszczyźnie walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny na dwa fronty - z Niemcami i Ukraińcami. Wykazali się ogromnym bohaterstwem, czego dowodem jest również akcja przeciwko UPA w Sahryniu. Przeinaczanie faktów i przypisywanie im dokonywania zbrodni, jest zwykłym bezczeszczeniem pamięci ich samych i ich dowódców...

Podpisali:Sławomir Zawiślak Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Janina Kalinowska Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, Edward Zubrzycki
Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg Zamość, Jan Sitek - przedstawiciel Związku Wolność i Niezawisłość oraz Jerzy Krzyżewski - Prezes Hrubieszowskiego Towarzystwa Regionalnego.

Co się zmieniło w ciągu ostatnich lat? Czy znane są nowe fakty i okoliczności wydarzeń z lat czterdziestych XX wieku? Czego jeszcze nie wiemy, a co nas zaskoczy lub ugruntuje wiedzę?

Organizatorzy konferencji zapraszają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto