Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Aktywizacja i Integracja bezrobotnych w Zamościu

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
"Program Aktywizacja i Integracja" jest realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu oraz Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie i skierowany do osób bezrobotnych z miasta Zamość, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, posiadających III profil pomocy i realizujących kontrakt socjalny.

"Program Aktywizacja i Integracja", zwany w skrócie „PAI" obejmuje swoim zakresem działania mające na celu poprawę sytuacji na rynku pracy osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, dla których Powiatowy Urząd Pracy ustalił profil pomocy III, zwłaszcza te osoby, które zostały objęte przez ośrodek pomocy społecznej kontraktem socjalnym.

"Program AKTYWIZACJA I INTEGRACJA" dotyczy obecnie okresu od 11 kwietnia do 10 czerwca 2017 r. W ramach tego programu odbywają się: aktywizacja zawodowa – poprzez wykonywanie prac społecznie użytecznych w wymiarze maksymalnie 10 godz. tygodniowo i integracja społeczna – realizowana w formie grupowego i indywidualnego poradnictwo, warsztatów trenerskich – mająca na celu zmianę postawy bezrobotnego, w wymiarze do 10 godz. tygodniowo. W poprzednich latach program cieszył sie dużą popularnością.

–Program kontynuujemy od 2014 roku. Jesteśmy jego inicjatorami i współpracujemy z MCPR. W 2017 roku program realizujemy w trzech grupach. Równocześnie poza grupą zamojską jest jeszcze druga, dla mieszkańców spoza Zamościa oraz trzecia od października. W 2016 w programie uczestniczyło 40 bezrobotnych, w 2015 korzystało z różnych form wsparcia aż 59 osób. Największą ilość bezrobotnych odnotowaliśmy w pierwszym roku realizacji "Programu Aktywizacja i Integracja", kiedy to w pracach społecznie użytecznych i warsztatach udział wzięło w sumie 90 osób – mówi Katarzyna Szewczuk, st. insp. d/s prac interwencyjnych z PBP w Zamościu.

Bezrobotnemu za wykonywanie prac społecznie użytecznych w wymiarze do 10 godzin tygodniowo/ 40 godzin miesięcznie – przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 8,10 zł. za godzinę tj. miesięcznie 324 zł.

Urząd Pracy refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy 60% kwoty świadczenia przysługującemu bezrobotnemu, pozostała kwota tj. 40% to koszt gminy.

Gdzie pracują bezrobotni zakwalifikowani do programu?

Prace społecznie użyteczne zorganizowano w następujących placówkach w Zamościu:
- u Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny,
- w Środowiskowym Domu Samopomocy,
- w Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie,
- w Zespole Szkół nr 4
- w Książnicy Zamojskiej
- w Ośrodku Sportu i Rekreacji .

Czego dotyczy integracja?

Integrację społeczną w ramach tego Programu przeprowadza Stowarzyszenie „ Nowa Szansa” w Zamościu.
Realizacja działań w zakresie integracji społecznej bezrobotnych prowadzona przez podmiot prowadzący działalność statutową na rzecz integracji i reintegracji zawodowej oraz społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym odbywa się na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy.

Jednak w przypadku niezawarcia z ośrodkiem pomocy społecznej porozumienia, o realizacji programu, powiatowy urząd pracy zawiera z ośrodkiem pomocy społecznej porozumienie o współpracy, w ramach którego strony uzgadniają kryteria doboru bezrobotnych do "Programu Aktywizacja i Integracja" oraz zakres i sposób wymiany informacji o jego uczestnikach.

W okresie udziału bezrobotnego w "Programie Aktywizacja i Integracja" Powiatowy Urząd Pracy nie kieruje do bezrobotnego innych form pomocy.

Co dalej?

Zgodnie i informacją na stronie intermetowej http://zamosc.praca.gov.pl/program-aktywizacja-i-integracja, po zakończeniu Programu "Aktywizacja i Integracja" Powiatowy Urząd Pracy może: podjąć decyzję o ponownym skierowaniu bezrobotnego do udziału w "Programie Aktywizacja i Integracja", jednak nie dłużej niż łącznie na okres 6 miesięcy; skierować bezrobotnego, w porozumieniu z ośrodkiem pomocy społecznej, do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy na zasadach określonych w przepisach o zatrudnieniu socjalnym lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej zakładanej przez osoby prawne, o której mowa w przepisach o spółdzielniach socjalnych albo ponownie ustalić profil pomocy, a w przypadku zmiany profilu niezwłocznie dostosować indywidualny plan działania i przedstawić bezrobotnemu propozycję pomocy określoną w ustawie. Jak dowiedzieliśmy się w PUP, najczęściej jednak bezrobotni, korzystają (jeżeli istnieje taka możliwość) z innej formy wsparcia niż ponowne uczestnictwo w "Programie Aktywizacja i Integracja".

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto