Badania będą wykonywane w godz. 10-18 przez pielęgniarki, które przy okazji pomiaru udzielą fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego.Każda przebadania osoba otrzyma książeczkę pomiaru i materiały informujące o nadciśnieniu tętniczym. Poza zmierzeniem ciśnienia chętni będą mogli sprawdzić wiek swojego serca.
- Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób i przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta” – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011.
Wszystko dzięki używanej do tego celu aplikacji, która pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Wyniki pomiarów są wprowadzane do systemu, a każdy przebadany otrzymuje dodatkowo informację nt. swojego wyniku wraz z jego interpretacją oraz własną książeczkę pomiarów.
Jak mówią organizatorzy akcji serce dorosłego Polaka i Polki jest średnio o 8 lat starsze niż oni sami. Na wiek serca wpływają różne czynniki, których często pacjenci nie biorą pod uwagę – tryb życia, stres, dieta, występowanie w przeszłości zdarzeń kardiologicznych nie tylko u pacjenta, ale także w jego rodzinie.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?