Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje program rewitalizacji Zamościa na lata 2023-2030. Można go współtworzyć

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Trwa diagnozowanie największych bolączek kilku dzielnic Zamościa, w tym Starego Miasta
Trwa diagnozowanie największych bolączek kilku dzielnic Zamościa, w tym Starego Miasta Bogdan Nowak
Warto się w to przedsięwzięcie włączyć. Zamość tworzy gminny program rewitalizacji na lata 2023-2030 dla osiedli: Stare Miasto, Nowe Miasto, Planty oraz Partyzantów. Ów dokument ma zostać stworzony na zasadzie „partycypacji”, czyli przy udziale mieszkańców, organizacji społecznych, zawodowych i gospodarczych.

W jaki sposób to się na obecnym etapie odbywa? Na stronie internetowej zamojskiego magistratu umieszczono ankiety, które mają pomóc w stworzeniu nowego programu rewitalizacji. Umieszczono tam kilka pytań. Należy w nich odpowiedzieć np. „jakie problemy występują w obszarze rewitalizacji” (do wyboru jest: alkoholizm, narkomania, przemoc w rodzinie, bezdomność, ubóstwo, chuligaństwo, emigracja młodych czy m.in. słaba dostępność infrastruktury edukacyjnej), jakie są braki w sferze technicznej (np. w infrastrukturze gazowej, wodno-kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej, w tym internetowej: można też m.in. wskazać „zły stan zabytków”), czy gospodarczej (chodzi o dostępność sklepów i lokali usługowych, ubogą ofertę terenów inwestycyjnych czy miejsc pracy).

W sumie takich pytań jest 16. Dotyczą wielu sfer życia miasta. Ponadto niektóre z nich dotyczą także m.in. wykształcenia osób wypełniających ankietę czy ich sytuacji zawodowej. To nie wszystko. Na stronie zamojskiego magistratu można także zaproponować różne przedsięwzięcia rewitalizacyjne (służą do tego specjalne formularze).

„Opracowanie GPR (gminnego programu rewitalizacji) stworzy szansę na ubieganie się o zewnętrzne środki finansowe na realizację wskazanych w programie przedsięwzięć co przyczyni się do rozwiązania zdiagnozowanych zjawisk kryzysowych (...)” – napisał Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa w specjalnym obwieszczeniu. „Zachęcam wszystkich mieszkańców, przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, różnych środowisk społecznych i grup nieformalnych oraz przedsiębiorców do aktywnego udziału w opracowaniu i przyszłych (...) konsultacji społecznych dokumentu”.

Bliższe informacje na temat całego przedsięwzięcia są dostępne na stronie: www.zamosc.pl

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto