Decyzję o przebudowie lotniska w Mokrem ogłosił we wrześniu 2019 roku Stanisław Grześko, starosta zamojski. Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się w delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu. Przybył na nią wówczas m.in. Przemysław Czarnek, ówczesny wojewoda lubelski.
Tak szybko jak to możliwe
- To dla nas bardzo ważna chwila. Postaramy się wykonać to zadanie tak szybko, jak to będzie możliwe. Na pewno będzie ważne ze względów turystycznych i biznesowych – zapewniał wówczas Stanisław Grześko, starosta zamojski. - Rozbudowa lotniska jest na Zamojszczyźnie potrzebna – wtórował mu Przemysław Czarnek.
O potrzebie przebudowy lotniska w Mokrem mówi się od lat. W 2009 r. gmina Zamość opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał m.in. budowę na lotnisku pasów startowych: trawiastego i utwardzonego o wymiarach 1050 m x 30 m. Inwestycję planowały wykonać wspólnie trzy samorządy: Starostwo Powiatowe w Zamościu, miasto Zamość oraz gmina Zamość.
Złożono wniosek o jej dofinansowanie z UE. Wsparcia nie udało się uzyskać.
„Droga startowa” z Mokrego
O przebudowie lotniska jednak nie zapomniano. Tym razem miał się inwestycją zająć powiat zamojski. Starosta Stanisław Grześko słowa dotrzymał. W piątek (3 marca) przedstawiciele powiatu zamojskiego podpisali umowy na inwestycję pod nazwą: ,,Przebudowa lotniska Zamość-EPZA-realizacja zadania pn. Zmiana eksploatacyjnych i technicznych cech lotniska Zamość-EPZA w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.
Inwestycję podzielono na kilka części. Jak dowiadujemy się z komunikatu przygotowanego przez Starostwo Powiatowe w Zamościu za „roboty budowlane, polegające na przebudowie lotniska Zamość” odpowiedzialny będzie Zakład Budowlano – Transportowy „Drogmost” z siedzibą w Mokrem.
Ogrodzenie przebuduje firma Usługi Blacharsko-Dekarskie Grzegorz Gałan z Majdanu Wielkiego, a za budowę – jak to określono: „stałego systemu świateł: światła początku i końca drogi startowej oraz światła krawędziowe” będzie odpowiadać Heli Factor Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Natomiast nadzór inwestorski nad całością ma sprawować firma Mako Consulting Magda Kobojek- Łokaj z siedzibą w Zamościu.
Znaczenie strategiczne
Całkowity koszt inwestycji to ponad 8.8 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to środki pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład. Termin zakończenia prac zaplanowany jest na 3 września 2023 r. Wiadomo, że na lotnisku w Mokrem powstanie – jak to wielokrotnie zapowiadano - odpowiednio utwardzony pas startowy o długości 950 i szerokości ok. 50 metrów.
Może to mieć także znaczenie wojskowe, "strategiczne”. Przypomnijmy, że na lotnisku w Mokrem (zarządza nim Aeroklub Ziemi Zamojskiej) w 2022 r. stacjonowali żołnierze elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej US Army.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?