Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Polsce taki ośrodek znajduje się w Lublinie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie powstał pierwszy w Polsce Ośrodek Skleroterapii Torbieli Endometrialnych. To miejsce, gdzie kobiety uzyskają kompleksową pomoc w walce z chorobą torbieli endometrialnych.

- Ośrodek został stworzony, aby zaoferować pacjentkom nową metodę leczniczą - jaką jest skleroterapia torbieli endometrialnych jajnika. Jest to trzecia opcja leczenia obok leczenia farmakologicznego i operacyjnego. Procedura to narzędzie wspomagające przy leczeniu endometriozy. W ośrodku zabiegi wykonują lekarze z Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1, m.in.: prof. dr hab. n.med. Grzegorz Polak, dr n.med. Izabela Dymanowska – Dyjak oraz dr n.med. Monika Abramiuk.

Na czym polega sam zabieg?

- Zabieg polega na punkcji jajnika od strony pochwy, po czym usuwa się zawartość torbieli. Jej materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego, aby wykluczyć obecność zmiany złośliwej. Do torbieli wstrzykiwana jest specjalna substancja, która powoduje zwłóknienie. Cały zabieg odbywa się pod kontrolą USG - powiedziała Monika Abramiuk.

Metoda leczenia skierowana jest do pacjentek, które w przeszłości miały już laparoskopię i usuwane torbiele jajnika. Pierwszą korzyścią zastosowania procedury jest zmniejszenie ryzyka utraty tzw. rezerwy jajnikowej, czyli ilości owulacji jaką kobiety mają w ciągu całego życia. Rekonwalescencja po zabiegu jest szybsza - kobiety po nim w ciągu jednego dnia dochodzą do siebie. Pacjentki zgłaszają lekarzom, że dolegliwości są mniej dotkliwe niż po tradycyjnej operacji. Następnego dnia, jeżeli ich praca nie jest obciążająca, mogą wrócić do codziennych obowiązków. Ostatnią korzyścią jest uniknięcie operacji.

Dotychczas 3 pacjentki przeszły skleroterapę torbieli endometrialnych jajnika. Kolejne chore są już zapisane na liście i czekają w kolejce na zabieg.

- Żeby dostać się na zabieg pacjentka z objawami powinna zgłosić się do przyklinicznej poradni ginekologicznej (przyp. red. SPSK nr 1). Tam odbywa się wstępna kwalifikacja, ponieważ trzeba zaznaczyć, że nie każda pacjenta z torbielą endometrialną, jest kandydatka do tej operacji. Jeżeli omówiona terapia będzie dla niej odpowiednia, to jest zapisywana do zabiegu - wyjaśniła Abramiuk.

Endometrioza jako choroba dotyczy ok. 15 proc. pacjentek w wieku reprodukcyjnym, a jedną z częstszych objawów tej choroby jest obecność torbieli endometrialnej. Wykonanie zabiegu pomaga pacjentkom, które chcą zajść w ciążę, gdyż usunięcie zmiany znacznie skraca okres starania się o nią.

Kiedy powinniśmy zjawić się u lekarza?

- Torbiel endometrionalna najczęściej charakteryzuje się bólem podbrzusza, nieregularnymi miesiączkami, dyskomfortem przy współżyciu czy oddawaniu moczu. Z takimi dolegliwościami kobiety powinny zgłosić się do ginekologa. Tam podczas badania lekarz ustali z czego wynikają objawy - poinformowała Abramiuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy w Polsce taki ośrodek znajduje się w Lublinie - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto