Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne i kolorowe łąki kwietne w Zamościu. Jak na miasto idealne przystało, będzie ekologicznie, klimatycznie i magicznie [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Łąka kwietna to znakomity sposób  na udekorowanie oraz urozmaicenie terenu. Takie rozwiązanie służy naturze, zatrzymując wilgoć stwarza nową przestrzeń życiową i siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt, np. jaszczurek, żab, ptaków, gryzoni, chrząszczy, motyli oraz wielu innych owadów – głównie pszczół.
Łąka kwietna to znakomity sposób na udekorowanie oraz urozmaicenie terenu. Takie rozwiązanie służy naturze, zatrzymując wilgoć stwarza nową przestrzeń życiową i siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt, np. jaszczurek, żab, ptaków, gryzoni, chrząszczy, motyli oraz wielu innych owadów – głównie pszczół. Lila Pietrusiewicz
Wokół Starego Miasta w Zamościu trwa zakładanie łąk kwietnych. Mieszankę nasion dobrano tak, aby poradziła sobie w warunkach miejskich, czyli na suchym terenie. To ponad 100 gatunków roślin, m.in. maki polne, chabry, goździki piaskowe, stokrotki, bławatki, jaskry oraz rumianki.

Nasiona roślin wieloletnich i jednorocznych odmian ziół oraz kwiatów polnych wysiano na terenach pomiędzy Bramą Szczebrzeską a ul. Męczenników Rotundy. Łąki kwietne stworzono również w Parku Miejskim na dawnej szachownicy oraz wzdłuż fosy Bastionu VII, gdzie będą tylko niebieskie kwiaty imitujące wodę.

">

Materiał do zasiania łąki kwietnej różni się zarówno proporcją i rodzajem. Jednak nie zabraknie wolno rosnących traw takich jak kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, konietlica łąkowa, grzebienica pospolita a także roślin motylkowatych – koniczyny białej i czerwonej, łubinu, komonicy czy wyki.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre mieszanki są przeznaczone pod konkretne stanowisko. Na suchej łące sprawdzają się rośliny takie jak dziurawiec pospolity, gipsówka, lebiodka pospolita, przetacznik kłosowy, rogownica polna i szałwia łąkowa. Łąka o podłożu wilgotnym powinna być obsiana bodziszkiem i rzeżuchą łąkową, rdestem, żywokostem lekarskim oraz niezapominajką i wiązówką błotną.

Łąka kwietna to znakomity sposób nie tylko na udekorowanie oraz urozmaicenie terenu, ale również na oszczędności i ograniczenie prac pielęgnacyjnych. Ponadto takie rozwiązanie służy naturze, zatrzymując wilgoć stwarza nową przestrzeń życiową i siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt, np. jaszczurek, żab, ptaków, gryzoni, chrząszczy, motyli oraz wielu innych owadów – głównie pszczół. Redukuje zanieczyszczenia powietrza, ale przede wszystkim jest piękna, kolorowa, ekologiczna, jednocześnie nieprzewidywalna w swojej postaci oraz naturze, wpisując się z dużą swobodą i dzikością w renesansowy klimat urbanistycznych rozwiązań idealnego miasta.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to element trwały, który będzie wielobarwną ozdobą terenu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gdy rośliny przekwitną, walory dekoracyjne łąki kwietnej znacznie spadną, choć z pewnością w dalszym ciągu zachowa ona swój naturalny charakter.

Przypomnijmy, że pierwsze oficjalnie zaprojektowane łąki kwietne pojawiły się w Zamościu wiosną 2018 roku. Zostały założone przed budynkiem Lunety i Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego.
W kolejnych latach planowane jest dosiewanie nasion na terenie całego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto