Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Miejski w Zamościu. Wyjątkowe i klimatyczne miejsce na długie zimowe spacery [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Park Miejski w Zamościu, założony według planów prof. Waleriana Kronenberga w latach 1922-1927, zlokalizowany jest na terenach pofortyfikacyjnych na północ od zabytkowego centrum miasta. Zobaczcie jak pięknie wygląda po ostatnich opadach śniegu!

Powierzchnia zamojskiego parku to 11,3 ha. W 1982 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków park został wpisany do Rejestru Zabytków.

Jego układ kompozycyjny oparto na zachowanych w terenie ziemnych pozostałościach dział fortyfikacyjnych, które stały się wyznacznikiem ogólnego planu parku. Swoim zasięgiem obejmuje bastion IV z nadszańcem i słoniczoło tego bastionu oraz rawelin pomiędzy bastionami IV i V. Posiada częściowo geometryczny układ powiązany osiami z miastem. Zasadnicze elementy układu to dwa skrzyżowane tzw. partery.

Główne krzyżujące się ze sobą aleje obsadzono lipami krymskimi, natomiast boczne aleje to przede wszystkim kasztanowce i jesiony. Nad brzegiem dawnej fosy rosną klony srebrzyste. Ponadto w parku występują jawory, głogi, klony tatarskie i wiele innych gatunków. Rosną tu również drzewa uznane za pomniki przyrody. Są to: korkowiec amurski oraz aleja drzew orzechów szarych. W zachodniej części parku znajduje się staw, który okala załamaną wyspę powstałą z dawnego słoniczoła przed bastionem północno-zachodnim.

Warto przypomnieć, że w 2008 roku Park Miejski w Zamościu zdobył pierwsze miejsce w organizowanym przez firmę Briggs & Stratton konkursie na Najpiękniejszy Park w Polsce. W europejskiej edycji konkursu to zamojski Park Miejski reprezentował Polskę. Do rywalizacji zgłoszono wtedy parki ze Szwecji, Francji, Włoch, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii – wygrał park Aaseepark Park z Niemiec. Park Miejski w Zamościu zajął 5 miejsce w rankingu Najpiękniejszych Parków Europy, wyprzedzając Wielką Brytanię.

Od tego czasu sporo się zmieniło – część drzew usunięto, a inne posadzono. Zabytkowe obiekty poddano renowacji. Zlikwidowano betonową wyspę, gdzie kiedyś wylegiwała się foka. Zmieniono nawierzchnię alejek parkowych i zaprojektowano oraz zamontowano elementy małej architektury. Jest magicznie, a miejsce to ma swój niepowtarzalny klimat i wciąż cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Sami zobaczcie!

Zapraszamy na zdjęciowy spacer po Parku Miejskim w Zamościu!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto