„Panu dzięki oddawajmy”– to hasło VII Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami Zamościa. Znamy program wydarzenia [ZDJĘCIA]

Redakcja
Udostępnij:
Mimo pandemii po raz siódmy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta. Uroczystości tradycyjnie rozpoczną się Mszą Świętą, tym razem w Parafii pw. Świętego Krzyża w Zamościu.

Strasznie stresująca sytuacja i praca przed nami. Tak naprawdę nie wiemy, co nas czeka. Jednak nawet jeśli będzie możliwość tylko uczestnictwa online, to zobaczymy relację z naszego orszaku a nie innego. W zależności jak będzie – idziemy. Nie przewiduję innego scenariusza. Do uczestniczenia w Orszaku zgłosiły się już Szkoły Podstawowe Nr 2 i Nr 6. Na powietrzu oraz z zachowaniem odległości chcemy iść do stajenki i śpiewać polskie kolędy

– podkreśla Małgorzata Farion, Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli.

W poprzednich latach liczba koronowanych głów, które gromadziły się jednocześnie na Rynku Wielkim w Zamościu przekraczała najśmielsze oczekiwania Organizatorów Orszaku. W przygotowanie wydarzenia angażowały się dziesiątki podmiotów, w tym liczne szkoły i parafie. Z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu oraz ks. Tomasza Winogrodzkiego tworzono żywą szopkę ze zwierzętami m.in. kucykiem, kozą, królikami, kaczkami, kurami, kogutami, osłem, gołębiami i indykiem. Na Rynku Wielkim gościli pasterze z paleniskami a prosto z "nieba" aniołowie obsypywali śnieżynkami zgromadzonych mieszkańców miasta i okolic oraz pielgrzymów z dalekich stron świata.

Podczas uroczystości rozdawano śpiewniki z kolędami i chorągiewki, a chętnych częstowano m.in. gorącą herbatę, żołnierską grochówką, "szczodrakami" zamojskimi, "gwiazdkami królewskimi" oraz lukrowanymi pierniczkami. Było jak w niebie i chociaż bardzo mroźnie to temperatura emocji sięgała zenitu.

Hasło VII Orszaku Trzech Króli brzmi: „Panu dzięki oddawajmy”. Są to słowa Jana Kochanowskiego (Pieśń XIII. Księgi Wtóre), najwybitniejszego poety Polski przedrozbiorowej, twórcy polskiego języka literackiego. Orszak Trzech Króli 2021 wyrazi prawdy o Narodzeniu Zbawiciela słowami naszych najwybitniejszych poetów i wieszczów

– informuje Małgorzata Farion.

Zobaczcie, co wydarzy się podczas VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Tym razem w cieniu pandemii i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

6 stycznia 2021r. (w środę) o godzinie 10.30 rozpocznie się Msza Święta w Parafii pw. Świętego Krzyża w Zamościu, która będzie transmitowana przez Katolickie Radio Zamość. Oprawę muzyczną zapewni Zespół „Ale Cantare” z Płoskiego, Gmina Zamość – dyrygent Pani Barbara Rabiega, organista Pan Mariusz Rzeszot.

Około godz. 11.30 – wyjście z kościoła

„Najpiękniejsze polskie kolędy” tanecznym krokiem zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” przed swoją siedzibą Zamojskim Domem Kultury.

– Bardzo cieszymy się, że Ambasador Kultury Zamościa, Ambasador Polskiej Kultury w kalendarzu wydarzeń Jubileuszu 35-lecia powstania Zespołu rozpocznie Nowy 2021 Rok na Orszaku Trzech Króli i zaprezentuje się, mamy nadzieję w nowych, pięknych strojach, które dopełnią jeszcze bardziej piękna polskich kolęd, z ich wysokim kunsztem literackim, a ZPiT "Zamojszczyzna" zachwyci jak zwykle rewelacyjnym wykonaniem – zaznacza M. Farion.

To będzie wyjątkowa bo pandemiczna edycja orszaku. Liczę, że mieszkańcy wezmą udział we wspólnym kolędowaniu. Cieszymy się, że przesunięte obchody 35-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" rozpoczną się Polonezem Historycznym właśnie podczas Orszaku Trzech Króli. Rok 2021 będzie także Rokiem 25-lecia powstania Stowarzyszenia Przyjaciół LZPiT "Zamojszczyzna". Mamy nadzieję, że ten rok, mimo, że pandemiczny, pozwoli na realizację wszystkich wcześniej zaplanowanych wydarzeń

– mówi Anna Polska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół LZPiT "Zamojszczyzna" oraz Skarbnik Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli.

Scenę biblijną „Narodzenie Zbawiciela” przygotuje i wykona Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu – Starówka Zamojska.

Chęć udziału w nadchodzącym Orszaku Trzech Króli zgłosiliśmy podczas gali podsumowującej Orszak 2020. Sytuacja zagrożenia koronawirusem wymusiła na nas wszystkich konieczność podejmowania działań jak najbardziej ostrożnych i bezpiecznych. Otrzymaliśmy do opracowania i przedstawienia scenariusz jednej ze scen biblijnych (mamy już pomysł, ale konsultujemy go jeszcze z organizatorem Orszaku), jednak jej prezentację uzależniamy od sytuacji, która nas zastanie 6 stycznia 2021 roku

– zwraca uwagę Katarzyna Pleskaczyńska, Dyrektor MDK w Zamościu.

Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne na świecie. Planujemy podtrzymać tradycję również w tym trudnym czasie, tym bardziej, że mamy genialne Osoby, Grupy i Instytucje, które odważnie i entuzjastycznie zadeklarowały przygotowanie scen biblijnych. Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu z radością podjął się przygotowania i wykonania sceny "Narodzenie Zbawiciela" na Starówce Zamojskiej. Rok temu MDK przygotował pierwszą scenę biblijną "Pokłon pasterzy", w 2021 roku podczas VII OTK w Zamościu będzie to scena "na finał", przed pokłonem Trzech Króli i uczestników Orszaku

– informują Organizatorzy wydarzenia.

Kolędowanie podczas Orszaku i po pokłonie Trzech Króli oraz uczestników Orszaku – Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość.

Wkrótce więcej szczegółów wydarzenia!

Szukajcie siebie i swoich znajomych na zdjęciach!

Zobaczcie przebieg uroczystości w poprzednich latach

Orszak Trzech Króli 2017

Orszak Trzech Króli 2018

Orszak Trzech Króli 2019

Orszak Trzech Króli 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie