Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pandy wielkie zamieszkają w zamojskim zoo (ZDJĘCIA)

red
Pandy wielkie zamieszkają w zamojskim zoo
Pandy wielkie zamieszkają w zamojskim zoo facebook.com/Andrzej-Wnuk
Dwie pandy wielkie z Chin trafią do zamojskiego zoo. A to dzięki nawiązanej współpracy z chińskim miastem Ya’an, które zostało miastem partnerskim Zamościa. - W piątek spotkaliśmy się z władzami miasta Ya’an i podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy, której owocem mają być.. pandy wielkie - poinformował Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Starania o sprowadzenie zwierząt trwały od dłuższego czasu.

Władze Zamościa od dawna marzyły o dwóch pandach wielkich dla miejscowego zoo. Okazją miało być stulecie placówki i stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. - Nic nie tracimy, warto spróbować. Mam dużo wiary, że się uda - mówił w ub. roku o szansach ściągnięcia pand z Chin jego pomysłodawca - wiceprezydent Zamościa, Andrzej Zastąpiło.

Pomysł został zainspirowany wieściami z Finlandii. Do jednego z tamtejszych ogrodów zoologicznych przyjechały z Chin dwie pandy. Był do prezent dla Finów z okazji stulecia ich niepodległości. Taki gest ze strony władz Chin oznacza zawsze przychylność dla ofiarowanego kraju. Praktyka obdarowywania tymi rzadkimi zwierzętami wielkimi zwana jest “panda-dyplomacją”.

Stosowne pismo zostało wysłane w trzech językach (polskim, chińskim i angielskim) do Chińskiej Republiki Ludowej. Władzie Zamościa przekonywały w nim, że warto nam ofiarować pandy, bo w naszym zoo możemy stworzyć warunki do ich hodowli.

W zrealizowaniu tego pomysłu pomagała posłanka Beata Mazurek. Dzięki nawiązanym przez nią kontaktom doszło do współpracy Zamościa z miastem Ya’an, gdzie hodowane są te zwierzęta.

Teraz, gdy przyjazd pand stał się faktem, miasto będzie musiało sprostać wyzwaniu budowy pawilonu dla pand a następnie wykarmienia zwierząt, które nie dość, że jedzą dużo, to są też wybredne - lubią niemal wyłącznie liście bambusa.

W Polsce pand wielkich nie ma żaden ogród zoologiczny. W całej Europie tych zwierząt jest kilkanaście.

Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe. Odżywia się pędami roślin (głównie bambusa), nie gardzi też rybami i małymi gryzoniami. Panda musi jeść bardzo dużo, nawet do 40 kg dziennie. Spowodowane jest to tym, że panda trawi tylko 25% spożytego pokarmu. Badania genetyczne wykazały, że panda wielka jest spokrewniona z niedźwiedziami, od których oddzieliła się we wczesnym rozwoju rodziny niedźwiedziowatych. Jej najbliższym krewnym jest niedźwiedź andyjski.

Panda należy do zwierząt narażonych na wyginięcie, głównie wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych, ale także niskiej rozrodczości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto