Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palmowy zawrót głowy w Bełżcu. Największa z nich miała prawie 10 metrów wysokości

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Konkurs został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu pod patronatem Henryka Karwana, tomaszowskiego starosty. Pomagała społeczność nie tylko miejscowej gminy.
Konkurs został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu pod patronatem Henryka Karwana, tomaszowskiego starosty. Pomagała społeczność nie tylko miejscowej gminy. GOK w Bełżcu
W produkcję palm różnej wielkości włączają się co roku panie z kół gospodyń wiejskich oraz m.in. szkolna młodzież i dzieci. Powstały w ten sposób piękne, wielobarwne dzieła sztuki. W Niedzielę Palmową (2 kwietnia) w Bełżcu odbył się XI Powiatowy Konkurs na Palmę Wielkanocną. Jak tłumaczą organizatorzy to wydarzenie ma na celu kultywowanie tradycji oraz krzewienie lokalnych zwyczajów wśród mieszkańców, dzieci i młodzieży. I to się udało!

Dlaczego te dzieła powinny mieć pokaźne rozmiary? Jedni tłumaczą, iż taka tradycja przywędrowała do Bełżca aż z Podhala (a tam przygotowują jeszcze dłuższe palmy), inni mówią, że w ten sposób można odpowiednio chwalić Boga, a taka benedyktyńska praca przypomina modlitwę na różańcu. A im jest dłuższa, tym Stwórca jest bardziej zadowolony.

Dwadzieścia konkursowych palm

Pracy jest mnóstwo. Materiały do wyrobu misternych palm niektóre gospodynie gromadzą zwykle jeszcze jesienią. To m.in. gałązki tuj, bukszpanu, suszki kwiatów, traw i ziół oraz kłosy zboża. Powstaną z nich tradycyjne, misterne i barwne kompozycje. Zaprezentowano je w Bełżcu w Niedzielę Palmową.

„W konkursie udział wzięło 20 palm. Wykonane zostały one przez Panie z KGW, a także dzieci i młodzież z powiatu tomaszowskiego. Prezentowane palmy wite są przy wykorzystaniu różnych technik i materiałów” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu.

Wszystkie palmy niesiono w procesji. Wyruszyła ona ulicami Bełżca: z okolicy miejscowej Kapliczki Najświętszego Serca Pana Jezusa do Kościoła Parafialnego w Bełżcu. Tam odbyła się uroczysta msza, której przewodniczył ks. Stanisław Szałański. Potem ogłoszono wyniki konkursu.

Nagrody dla twórców

W kategorii „palmy wysokie, tradycyjne” pierwsze miejsce zdobyły panie z KGW Bełżec II (wykonano palmę o wysokości 9,6 m). W kategorii „palmy średnie” najlepiej wypadło natomiast KGW Bełżec I (palma miała wysokość 5 m) oraz KGW „Maki” z Podlodowa (4,3 m). Drugie miejsce otrzymało KGW „Brzezinianki” w Brzezinach, a trzecie - KGW Majdan Sopocki Drugi oraz KGW Kniazie.

W kategorii „palmy małe” najlepiej wypadli: Antonina Szczepańska (pierwsze miejsce), Piotr Błoński (miejsce drugie) oraz Michał Mazur (trzecie miejsce). Przyznano także wiele wyróżnień. Zwycięzcy dostali nagrody i upominki.

Konkurs został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu pod patronatem Henryka Karwana, tomaszowskiego starosty. Pomagała społeczność nie tylko miejscowej gminy.

(for. GOK w Bełżcu)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto