Otwarta Strefa Aktywności. Powstanie nowa przestrzeń, która posłuży ruchowi, relaksowi na świeżym powietrzu oraz integracji społecznej

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Udostępnij:
Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu mogą mieć powody do zadowolenia. W Sitańcu, jeszcze w tym roku, powstanie Otwarta Strefa Aktywności.

Coraz więcej miejsc posiada otwarte dla wszystkich i bezpłatne siłownie zewnętrzne. Można je znaleźć w parkach, na osiedlach, przy obiektach sportowych a także w innych otwartych przestrzeniach miasta. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą ćwiczyć, ale nie mają ani sprzętu, ani też możliwości chodzenia na tradycyjną siłownię. A trening na siłowni zewnętrznej daje niesamowite korzyści dla zdrowia, sporą dawkę endorfin, redukcję stresu a także szansę na zachowanie dobrej kondycji zarówno ciała, jak i całego organizmu.

W Zamościu jest kilka takich przestrzeni m.in. przy Parku Miejskim, przy ul. Reja oraz na Osiedlu Karolówka. Wprowadzenie elementów zagospodarowania terenów zielonych (np. sceny na skwerze przy ul Reja) daje możliwość organizowania różnego typu imprez plenerowych, pikników rodzinnych oraz innych form spędzania wolnego czasu przez mieszkańców oraz turystów. Jak podkreślają specjaliści,

trening na siłowni zewnętrznej jest o wiele lepszy niż ten przeprowadzony w pomieszczeniu zamkniętym. Pozwala zrelaksować się i szybciej spalić zbędne kalorie oraz poprawić kondycję fizyczną.

Gmina Zamość podpisała umowę na wykonanie siłowni zewnętrznej, altany grillowej wraz z grillem oraz zagospodarowanie terenu na działce w Sitańcu. Zadanie realizowane jest przy udziale środków finansowych Funduszu Sołeckiego.

Zostanie wykonana siłownia zewnętrzna składająca się z zestawów motyl, narciarz, orbiterek, wioślarz, surfer, biegacz. Wszystkie zamontowane urządzenia będą posiadać atest zgodności z polską i europejską normą oraz niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

W Otwartej Strefie Aktywności powstanie również drewniana altana w kształcie sześciokąta z podłogą z kostki betonowej. Konstrukcja zostanie zaimpregnowana i pomalowana, a do obiektu doprowadzony chodnik.

Planuje się zamontowanie grilla betonowego z rusztem ze stali nierdzewnej z możliwością montażu na różnych poziomach oraz tablicy informacyjnej z regulaminem.

Wykonawcą zadania wyłonionym w drodze postępowania przetargowego została firma NOVUM ze Szczytna. Umowę podpisano pod koniec lipca i opiewa na kwotę ponad 68 000 zł. W tym środki Funduszu Sołeckiego Sołectwa Sitaniec (54 152,17 zł). Zadanie ma zostać zrealizowane do 28 września 2020 r.

Przypomnijmy, że Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to ogólnodostępne i wielofunkcyjne plenerowe miejsca rekreacji i sportu oraz odpoczynku dla całych rodzin. W ich skład wchodzą m.in. urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają one służyć integracji społeczności lokalnych i są skierowane do różnych grup wiekowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie