Osoby z niepełnosprawnością rozwijają talenty we Włodawie. Zdobyli grant, zorganizowali zajęcia

Materiał informacyjny Fundacji ORLEN
Podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO
Warsztaty z mikroskopowania, propagowanie zdrowego stylu życia czy nauka robienia domowego masła i kiszonek – tak Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO aktywizowało swoich podopiecznych. Zajęcia uzyskały wsparcie z programu Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi”. Nabór wniosków w nowej edycji trwa.

Stowarzyszenia LEPSZE JUTRO z Włodawy wspiera osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Chce by podopieczni byli coraz bardziej samodzielni, aktywni społecznie, korzystali z edukacji. By ich do tego zmotywować, poprawić samoocenę i dodać im wiary we własne umiejętności, organizuje dostosowane do ich potrzeb zajęcia dodatkowe.

– Podopiecznymi naszego stowarzyszenia są dzieci, które urodziły się niepełnosprawne. Dzisiaj część z nich jest już dorosła. Bardzo ważne jest wsparcie ich ogólnego rozwoju i funkcjonowania społecznego, także pomoc edukacyjna – tłumaczy Jolanta Kołtun ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO.

Przeciw wykluczeniu
Zainteresowanie propozycjami stowarzyszenia jest tak duże, że postanowiło ono stworzyć projekt „Moje miejsce w społeczności” i postarać się o grant z programu Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi”. Pomysł został doceniony, dzięki czemu w wydarzeniach zaplanowanych przez stowarzyszenie mogła wziąć udział większa liczba osób. Oprócz osób z niepełnosprawnościami także ich rodzice lub opiekunowie oraz rodzeństwo.

– Wszyscy się już przyzwyczaili, że robimy ciekawe zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Projekt był zaplanowany dla 80 osób, a skorzystało z niego 135. W grupie uczestników miało być 30 osób niepełnosprawnych, a uczestniczyło ich aż 76 – opowiada pomysłodawczyni projektu Jolanta Kołtun.

Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty aktywizacyjne: artystyczne, zawodowe i proekologiczne. Uczestnicy uczyli się m.in. segregacji odpadów i zasad zdrowego stylu życia. Dużo radości sprawiły im warsztaty z kiszenia kapusty czy robienia domowego masła. Mieli też okazję, do tego by oglądać naturę z bardzo bliska – w ramach zajęć z mikroskopowania „Życie w kropli wody”.

Podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO

Stowarzyszenie w ramach projektu zorganizowało aż siedem wycieczek. Uczestnicy odwiedzili np. Poleski Park Narodowy. Wycieczki były połączone z rekreacją i zajęciami edukacyjnymi dotyczącymi m.in. rozpoznawania tropów zwierząt czy szukania pierwszych zwiastunów wiosny.

Zajęcia pomogły dzieciom budować poczucie własnej wartości, integrować się z rówieśnikami, stanowiły też duże urozmaicenie ich planu dnia. Jak podkreślają organizatorzy, udało się osiągnąć cel jakim było przeciwdziałanie wykluczeniu zarówno społecznemu jak i ekonomicznemu, bo z oferty skorzystały także te rodziny, które mają mniej środków na atrakcyjne zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci.

Uczestnicy proszą o więcej
− Dzięki realizacji projektu podniosła się jakość naszej oferty. Staliśmy się też bardziej znani w lokalnym środowisku, bo zaprezentowaliśmy się w mediach – opowiada Jolanta Kołtun. I dodaje, że stowarzyszenie nie zamierza spoczywać na laurach. – Projekt bardzo się podobał naszym podopiecznym. A jak coś im się podoba, to proszą o więcej. Już dopytują się o kolejne zajęcia i atrakcje. Zrobimy co w naszej mocy, by zapewnić ich kontynuację. Może zgłosimy kolejny projekt do programu „Moje miejsce na Ziemi”?

W tym roku Fundacja ORLEN już po raz piąty przyzna granty w ramach programu „Moje Miejsce na Ziemi”. Zgłoszenia pomysłów na projekty dla lokalnej społeczności przyjmuje do 16 sierpnia. Wniosek online dostępny jest na stronie internetowej fundacji: www.fundacja.orlen.pl

Podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO

„Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy Fundacji ORLEN i jeden z największych prowadzonych przez fundacje korporacyjne w Polsce. Program został stworzony w 2018 r., by wesprzeć tych, którzy mają ciekawy pomysł na projekt dla swojej lokalnej społeczności. − Zależy nam szczególnie na tym, by program „Moje miejsce na Ziemi” motywował mieszkańców małych miast i wsi do zmiany swoich małych ojczyzn na lepsze. Dane wskazują, że udaje nam się osiągać ten cel. Spośród projektów nagrodzonych w 2021 r. aż 70 proc. była realizowana na wsiach i w miastach do 20 tys. mieszkańców – mówi Marta Soluch, członek zarządu Fundacji ORLEN.
W ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacja ORLEN wspiera projekty związane z:
ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt czy zrównoważonym rozwojem. O grant mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich, jednostki ochotniczych straży pożarnych czy parafie.

o 5 tys. zł, 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł – to kwoty grantów, o które można się ubiegać.
o 2 mln zł – to pula, którą Fundacja ORLEN przekaże zwycięskim projektom „Moje Miejsce na Ziemi”.
o 16 sierpnia 2022 r. – do tego dnia Fundacja ORLEN przyjmuje wnioski o grant w programie „Moje Miejsce na Ziemi”.
www.mojemiejscenaziemi.pl – strona internetowa, na której można uzyskać więcej informacji o programie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Osoby z niepełnosprawnością rozwijają talenty we Włodawie. Zdobyli grant, zorganizowali zajęcia - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie