Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedź Sąsiadkę i pogadaj o średniowiecznej historii

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Stare grodzisko w Sąsiadce
Stare grodzisko w Sąsiadce Bogdan Nowak
Pracy miejscowym na pewno nie zabraknie. Grodzisko w Sąsiadce (gm. Sułów) ma szansę stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Nie chodzi tylko o promocję niezwykłej, średniowiecznej historii tego miejsca. Miejscowi mają zamiar wybudować także „nowe atrakcje”, w tym m.in. cztery pokaźne chaty kryte słomą.

- Będą one nawiązywały do tych, które w średniowieczu stały w Sąsiadce i jej okolicach – opowiada Ryszard Pietrykowski, przewodniczący Rady Gminy Sułów. - W jednej z nich znajdzie się zbrojownia, w innych będą organizowane różne warsztaty: łucznicze, kowalskie oraz m.in. spotkania i konferencje. W planach jest także wybudowanie ogrodzenia na wysokich wałach grodziska, która będzie stylizowana na dawną palisadę. Pracy na pewno nam nie zabraknie.

Projekt tej inwestycji już jest gotowy i zaakceptowany przez konserwatorów zabytków. Jest zatem szansa, że gmina Sułów zmieni niebawem oblicze dawnego grodziska w Sąsiadce.

Miecze i pisanki

- Cała inwestycja na pewno pochłonie kilkaset tysięcy złotych, jeśli nie więcej. Nie wiemy ile dokładnie, bo ceny zmieniają się ostatnio błyskawicznie – mówi przewodniczący Petrykowski. - Mogę tylko powiedzieć, że samo pokrycie strzechą niewielkiej chaty kosztuje ponad 10 tys. zł. Jakoś sobie damy radę. Nasza gmina będzie niebawem starać się o unijne wsparcie dla zaplanowanej inwestycji. Mamy nadzieję, że pierwsze prace ruszą już w przyszłym roku.

Jest o co walczyć. Stary gród na pograniczu polsko-ruskim w Sąsiadce (w źródła pojawia się także jako „Sutiejsk”) był kiedyś ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku z Krakowa do Kijowa. Uważa się, że należał on do słynnych, wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich i musiał mieć duże znaczenie polityczne i gospodarcze.

Pierwsze wykopaliska w Sąsiadce zostały przeprowadzone w1936 r. pod kierunkiem prof. Włodzimierza Antoniewicza oraz Zofii Wartołowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonano wówczas m.in. pomiary dawnego grodziska. Kolejne badania prowadzono w 1937, 1938 i 1939 r. Stanowisko zdobyło wówczas duży rozgłos.

Podobały się m.in. stare wały grodziska o wysokości od 5 do 6 m (teraz od 3,5 do 6 m). Fascynujące były też wyniki badań archeologicznych. Bo badacze wyróżnili na tym stanowisku tzw. gród właściwy oraz bardzo obszerne podgrodzie. Odkryto także ślady dawnej studni oraz wiele bezcennych zabytków. To m.in. cztery pieczęcie Dawida Igorowicza (był on księciem wołyńskim), sześć glinianych i bogato zdobionych pisanek, które świadczyły o kontaktach mieszkańców dawnej Sąsiadki z Rusią, miecze oraz m.in. inne elementy uzbrojenia.

Stawiamy na turystykę

To stare grodzisko nadal jest doceniane. Przyjeżdżają oglądać je turyści indywidualni oraz całe autokarowe wycieczki z różnych stron Polski. Mieszkańcy tej miejscowości chcą to wykorzystać. W 2016 r. powołano Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka – Dawny Sutiejsk", które skupia kilkudziesięciu członków i sympatyków.

Zapału im nie brakuje. Od kilku lat organizują w Sąsiadce pikniki naukowe, różne prelekcje oraz warsztaty garncarskie i łucznicze. Jakiś czas temu postawiono przy grodzisku altanę dla turystów stylizowaną na dawną chatę, wybudowano drewniane schody prowadzące na wały grodziska oraz platformę widokową.

- W gminie Sułów stawiamy na turystykę, bo naprawdę mamy się czym pochwalić – podkreśla przewodniczący Ryszard Pietrykowski. - Mamy nadzieję, że kolejne nasze pomysły uda się zrealizować. A jest ich wiele, coraz więcej. W planach jest także m.in. wytyczenie nowego szlaku turystycznego w Sąsiadce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto