Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O nowej reformie oświatowej podczas konferencji prasowej w Zamościu

Lila Pietrusiewicz
W piątek (27.01) sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowanej przez samorząd miasta nowej sieci szkół, warunkom przekształcenia gimnazjów oraz procesowi opiniowania przez Lubelskiego Kuratora Oświaty projektów uchwał jednostek samorządu terytorialnego.

Tematem spotkania były zagadnienia związane z przygotowaniem samorządu miasta Zamość do zadań dotyczących powstania nowej sieci szkół, warunków przekształcania gimnazjów, przywracania czteroletniego LO i pięcioletnich techników, szkolnictwa zawodowego oraz sytuacji nauczycieli po wprowadzeniu zmian.

W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum, a od 1 września 2017 r. Przewiduje się różne warianty wygaszania gimnazjum np. poprzez: przekształcenie gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową lub włączenie gimnazjum do 8-letniej szkoły podstawowej; przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące, technikum lub w branżową szkołę I stopnia; włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum; przekształcanie zespołów, w skład których wchodzą gimnazja.

Podczas zamojskiej konferencji Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty podkreśliła istotną rolę Związków Zawodowych w opiniowaniu uchwał o tworzeniu sieci szkół przez samorządy.

–Samorzady przygotowują uchwały i tworzą sieć szkół natomiast podlega ona opiniowaniu przez kuratora oświaty i ta opinia ma charakter wiążący oraz opiniowaniu przez ważnego partnera społecznego jakim są Związki Zawodowe – mówiła T. Misiuk.

Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk wskazał, że zmiany wynikające z nowej ustawy o oświacie nie wpłyną w większym stopniu na budżet miasta.

– Po symulacjach i po wszelkiego rodzaju badaniach, biorąc pod uwagę nową zmianę ustawy w systemie oświaty uznaliśmy, że będziemy mogli dokonać tych zmian stosunkowo bezboleśnie zarówno dla rodziców, uczniów jak i kadry nauczycielskiej i też z minimalnym skutkiem finansowym dla miasta – zaznaczył A. Wnuk.

Jednocześnie według Andrzeja Zastąpiło, wiceprezydenta Zamościa reforma oświaty nie spowoduje zmiany numeracji zamojskich szkół.

–Pozostawiamy historyczną numerację szkół podstawowych. Zabraknie w Zamosciu Szkoły Podstawwowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5. Wszystke pozostałe szkoły mają ten numer jaki miały dotychczas. Nie dokonujemy żadnych przeliczeń i zmian. Chcemy, żeby wszystko było logiczne i by ludzie od razu wiedzieli, z jaką szkołą mają do czynienia – podkreślił A. Zastąpiło.

Ponadto należy zaznaczyć, że dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące od 1 września 2019 r. stanie się 4-letnim liceum ogólnokształcącym, a pierwsza rekrutacja do klasy I 4-letniego liceum ogólnokształcącego dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej będzie przeprowadzona w roku szkolnym 2019/2020. Od 1 września 2020 r. nastąpi stopniowe wygaszanie 3-letniego liceum ogólnokształcącego. W roku szkolnym 2020/2021 nie przewiduje się postępowania rekrutacyjnego do klasy I dotychczasowego 3-letniego liceum ogólnokształcącego, w którym do czasu ukończenia cyklu kształcenia, czyli do 31 sierpnia 2022 r. w oddziałach 3-letniego liceum ogólnokształcącego uczyć się będą ostatni absolwenci wygaszonego gimnazjum.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli również: Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Zamość, Jerzy Michalski, wicedyrektor a także Dominika Gil, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Zamościu.

W drugiej części konferencji organizatorzy odpowiadali na pytania dziennikarzy lokalnych i regionalnych mediów, ktore dotyczyły różnych aspeków reformy oświatowej. Przedstawiciele mediów zainteresowani byli m.in. sytuacją szkół i ośrodków specjalnych, stowarzyszeń, których podstawą funcjonowania są szkoły gimnazjalne, sytuacją nauczycieli po wprowadzonych zmianach, szkołami branżowymi i zapenieniem kadry nauczycielskiej dla nauczania przedmiotów zawodowych oraz oddziałami przedszkonymi w szkołach.

Są plany, aby w okresie przejściowym, tj. od dnia wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2019 roku, podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć w innej szkole będzie wymagało uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły, w której zatrudniony jest ten nauczyciel. Rozwiązanie to pozwoli na zyskanie dodatkowych miejsc pracy i umożliwi podjęcie zatrudnienia nauczycielom z gimnazjów, w których wygaszane jest kształcenie. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (bez względu na wymiar zatrudnienia) będzie mógł być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Poza tym w okresie przejściowym nie będzie można przenosić nauczycieli mianowanych bez ich zgody. Decyzja o ewentualnym przeniesieniu stanie się indywidualną decyzją samego nauczyciela. Nauczyciel zatrudniony w wygaszanym lub przekształcanym gimnazjum będzie miał możliwość kontynuowanie wcześniej rozpoczętego stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, bez względu na wymiar zatrudnienia.

Trzeba dodać, że w celu sprawnego przeprowadzenia szkół przez proces przekształceń, przepisy ustawy przewidują powierzenie tego zadania doświadczonej oświatowej kadrze kierowniczej. Zgodnie z przyjętą zasadą, z mocy prawa, szkołami zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy we współpracy z wicedyrektorami oraz nauczycielami zajmującymi inne stanowiska kierownicze w szkole do końca okresu, na jaki zostały im powierzone powyższe stanowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto