Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy szlak rowerowy na Roztoczu. Pojawią się też tablice informacyjne

Joanna Nowicka
Nowy szlak rowerowy na Roztoczu to trasa rozciągająca się na odcinku 47 km. Szlak został oznaczony kolorem niebieskim a to oznacza, że na trasie nie ma długich wzniesień i z jej pokonaniem poradzi sobie nawet mniej zaprawiony w bojach rowerzysta.

Trasa nowego szlaku rowerowego na Roztoczu zaczyna się w Zwierzyńcu. Stąd ruszamy w stronę Obroczy w której warto zatrzymać się i napić źródlanej wody. Dalej trasa biegnie przez Bondyrz do Guciowa. Jadąc dalej na północ zobaczymy nad Wieprzem jeden z nielicznych już dziś młynów wodnych i ruiny dawnej łaźni ordynackiej rodu Zamoyskich. Dalej warto wstąpić na gościniec krasnobrodzki pod Trzepiecinami. Nazwa miejscowości nawiązuje do wydarzeń z 1656 roku, gdy wojska Stefana Czarneckiego „przetrzepały” skórę Szwedom powracającym z nieudanej misji zdobycia twierdzy zamojskiej.

W Bondyrzu z kolei znajdziemy pomnik ku czci partyzantów z powstania zamojskiego a potem restaurację przy kolejnym młynie wodnym, gdzie można zjeść świeżego pstrąga. Następnie mkniemy rowerem przez Kaczórki i Hutki w okolice Krasnobrodu. 5 km tej trasy biegnie przez gęsty las, więc nie powinien nas dziwić widok dzika, lisa i jelenia. Tak docieramy do rezerwatu przyrody Św. Rocha. Tu warto zostawić rower na parkingu i odwiedzić kapliczkę św. Rocha, w której poznamy historię bitwy z Moskalami z 1863 roku.

Od „Rocha” jedziemy do centrum Krasnobrodu i dalej do Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej. Później szlak poprowadzi nas przez wioskę Szur do Łuszczacza, czyli najwyżej położonej miejscowości w województwie. Tutaj szlak skręca na zachód prowadząc przez Wioskę, Róże i Ciutuszę Nową w której znajdziemy nieczynny młyn wodny i figurę św. Stanisława. Na trasie jest też Majdan Sopocki Pierwszy, gdzie możemy odpocząć nad zalewem i skorzystać z menu tutejszych restauracji. U kresu nowego szlaku leży Susiec, gdzie można wsiąść w szynobus i wrócić do Zwierzyńca.

Roztoczański Szlak Rowerowy, to nie jedyna nowinka dla turystów na rowerach. Trwają też ostatnie prace przy montażu 22 tablic informacyjnych z uproszczonymi mapami szlaków rowerowych Roztocza: - Większość z nich, bo 10 znajdziemy w gminie Susiec. Po trzy rozstawiamy w gminach Narol, Tomaszów, Józefów i Krasnobród.

- Montujemy je w newralgicznych miejscach, gdzie łatwo się zgubić i na skrzyżowaniach głównych tras. Z doświadczenia wiem, że niektórzy turyści mają problemy z mapami, więc mam wierzę, że pomysł jest trafiony i z czasem uda się rozstawić więcej tablic – mówi Krzysztof Łagowski ze Stowarzyszenia Agroturystycznego w Suścu i Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze, które wspólnie z samorządami i leśnictwami ustawiają tablice na Roztoczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto