Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorski zabieg chemoembolizacji wątroby wykonany w Zamościu. Jest nadzieja! (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Zabieg chemoembolizacji wątroby został przeprowadzony 20 lutego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dla chorych na raka z przerzutami w postaci guza do wątroby daje nadzieję na przedłużenie i lepszą jakość oraz komfort życia.

Pierwszym pacjentem poddanym zabiegowi była chora kobieta (62 l.), od kilku lat leczona w zamojskim szpitalu. Następnie zabieg przeprowadzono na mężczyźnie (60 l.), u którego w 2013 r. lekarze wykryli raka jelita grubego z przerzutami do wątroby. Zabieg u obojga pacjentów przebiegł pomyślnie i bez żadnych powikłań.

– To kolejny innowacyjny zabieg wykonany w ośrodku onkologicznym w Zamościu, który potwierdza, że nie odstajemy od czołówki najlepszych placówek w kraju. W ten sposób mieszkańcy Zamojszczyzny mogą liczyć na dostęp do wysokospecjalistycznych procedur medycznych stosowanych w wiodących szpitalach w Polsce – podkreśla dr Teresa Sosnowska, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej.

Zabieg został przeprowadzony przez specjalistów z zamojskiego szpitala, kardiologa i angiologa Tomasza Smyka i radiologa Marcina Bachtę (w trakcie specjalizacji z radiologii interwencyjnej), w obecności dr Bartosza Baścika, z Zakładu Radiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, znanego ośrodka wykonującego chemoembolizację wątroby.

– Zabieg, wykonany w nowoczesnej hybrydowej sali operacyjnej, polegał na wprowadzeniu przez tętnicę udową cewnika ze specjalnym materiałem zatorowym w postaci granulek oraz chemioterapeutyku, który został przygotowany przez pracowników Apteki Szpitalnej zamojskiej placówki. Chemioterapeutyk podany został bezpośrednio do guza wraz z zamknięcie naczynia dostarczającego do niego krew, za pomocą której był on odżywiany i zaopatrywany w tlen – informuje dr Ryszard Pankiewicz Rzecznik Prasowy SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu .

Do zabiegu embolizacji wątroby mogą być zakwalifikowani ci pacjenci, u których brak jest możliwości leczenia za pomocą chemioterapii, a także z innych względów medycznych, m.in. trudnej lokalizacji guza, która wyklucza usunięcie przerzutu operacyjnie.

Warto zaznaczyć, że pierwotne nowotwory wątroby występują około 30 razy rzadziej niż zmiany przerzutowe. Jak wyjkazują statystyki na świecie co roku rozpoznawanych jest ok. 200 000 nowych zachorowań na raka jelita grubego z przerzutami w wątrobie.

Najczęstszą postacią pierwotnego nowotworu wątroby jest rak wątrobowokomórkowy (Hepatocellular carcinoma HCC) stanowiący około 90% guzów. Pod względem częstości zachorowań na świecie, pierwotny rak wątroby znajduje się na piątym miejscu wśród ogólnej liczby nowotworów. Istotnymi czynnikami ryzyka nowotworu są głównie: wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, marskość wątroby, uszkodzenie alkoholowe oraz choroby metaboliczne wątroby. Nowotwor ten trzykrotnie częściej występuje u mężczyzn. Szacuje się, że w Polsce istnieje od 1500 do 6000 nowych rozpoznań rocznie. Jedynie około 10-20% z tych chorych kwalifikuje się do operacyjnego usunięcia zmiany.

Należy zwrócić uwagę, że większość nowotworów wątroby rozrasta się stosunkowo szybko. Alternatywą dla tradycyjnych metod pozbycia się guzów jest embolizacja polegająca na odcięciu im dostaw pożywienia i tlenu poprzez odpowiedni sposób zablokowania naczyń tętniczych zaopatrujących guz w krew. Wykonywany zabieg wiąże się z wprowadzeniem bardzo cienkiego cewnika do naczyń wątroby sąsiadujących z guzem i podaniu przez niego substancji powodujących zamknięcie naczyń.

Chemoembolizacja jest niekwestionowaną szansą dla chorych z nieresekcyjnymi guzami pierwotnymi wątroby, rakiem przewodów żółciowych, jak również przerzutami, w szczególności z jelita grubego. Zabieg ten przeznaczony jest także dla chorych zakwalifikowanych do przeszczepu wątroby, ponieważ przedłuża im życie i pozwala doczekać tego zabiegu.

Najlepszymi kandydatami do leczenia chemoembolizacją są chorzy w pośrednim stadium zaawansowania HCC, tj. B według BCLC (z zachowaną czynnością wątroby, z wieloogniskowym, bezobjawowym guzem, bez zajęcia naczyń oraz bez pozawątrobowego rozsiewu). Dotyczy to 30-40%wszystkich przypadków HCC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto