Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosorożce w zamojskim ogrodzie zoologicznym

Lila Pietrusiewicz
Jeszcze nie teraz, ale wkrótce w zoo pojawią się nowi mieszkańcy. Zamojski ogród zoologiczny otrzymał pozytywną opinię koordynatora i komisji programu hodowlanego nosorożca indyjskiego w ogrodach zrzeszonych w EAZA. To znakomita wiadomość, zarówno dla mieszkańców Zamościa, turystów jak i zoo, gdyż wybudowanie przez ogród wybiegu spowoduje, że za około dwa lata będzie mogła zadomowić się w nim para nosorożców.

Dotychczas w Polsce nosorożce są tylko w ogrodach zoologicznych w Warszawie i we Wrocławiu. Natomiast w Zamościu aluminiowa rzeźba nosorożca, usytuowana przed wejściem do zoo, zachęca do jego zwiedzania. Prawdziwe nosorożce byłyby swego rodzaju urealnieniem pewnej wizji tego wyjątkowego miejsca
.
Jak informuje zastępca dyrektora zoo Łukasz Sułowski, uzyskanie pozytywnej opinii nie było proste. - Musieliśmy przedstawić szczegółowy i precyzyjny plan budowy wybiegu, łącznie z podaniem proporcji wody, błota i piasku. Sprawdzano m.in. kształt basenu, a po konsultacjach skorygowaliśmy go tak, aby nie powstały ślepe zaułki, do których samiec w rui mógłby zagonić samicę. Wybieg powstanie pomiędzy lecznicą a małpiarnią, gdzie obecnie znajdują się zaplecza. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, prace zaczniemy już jesienią, a w 2019 roku para nosorożców trafi do zamojskiego zoo - wyjaśnia Ł. Sułowski.

Budowa pawilonu dla nosorożców jest jednym z elementów większego projektu kolejnego etapu modernizacji zamojskiego zoo. Środki na inwestycję Miasto planuje pozyskać z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego. W sumie chodzi o kwotę ok. 17 mln zł.

Ta wiadomośc cieszy tym bardziej, że w zoo zamieszka para nosorożców. W przypadku żyraf, (kiedy rodziły się pewne wątpliwości, co do zaaklimatyzowania się zwierząt w nowym środowisku) Zamość może, póki co, pochwalić się trzema samcami, które doskonale sobie radzą i cieszą się wielką popularnością oraz sympatią wśród zwiedzających.

Trzeba zwrócić uwagę, że w maju w zamojskim zoo przyszły na świat kucyki szetlandzkie, a kilka miesięcy wcześniej m.in. gibbon i gereza abisyńska, lemur katta, mara patagońska i sika wietnamski. Warto więc wybrać się do zoo i zobaczyć jak w letnim słońcu wygrzewają się jego mieszkańcy.

A co o nich wiemy i czego możemy się spodziewać po nosorożcach indyjskich?

To olbrzymie zwierzę. Długość ciała nosorożca indyjskiego waha się w granicach 1,5 -3,8 m, wysokość w kłębie 1,5 -1,9 m, długość ogona 0,6 -0,9 m, waga 1,6 -2,2 tony (maksymalnie 3 tony). Nosorożec ten ma tylko jeden róg, którego długość dochodzi do 57 cm. Jego naga skóra ma barwę ciemnoszarą i tworzy masywne fałdy układające się na kształt pancerza lub średniowiecznej zbroi. Włosy występują jedynie w postaci kępek szczeciny na obrzeżach uszu i kity na końcu ogona.

Zwierzę to prowadzi samotny tryb życia preferując na wolności tereny nizinne położone w pobliżu wody. Sporo czasu spędza nurzając się w błocie. Potrafi dobrze pływać. Ma bardzo dobrze rozwinięty węch i słuch oraz słaby wzrok - nosorożce są krótkowidzami. Nosorożec indyjski porozumiewa się dźwiękami (m.in. buczenie, chrząkanie, parskanie, trąbienie, beczenie, jęczenie, pisk i dudnienie) oraz sygnałami zapachowymi (mocz, odchody, gruczoły zapachowe na stopach). Dorosłe samce oddają mocz nawet na odległość 3-4 metrów za sobą. Na zagrożenie reaguje ucieczką, jednak kiedy musi się bronić (podobnie jak w czasie walk między samcami) używa ostro zakończonych dolnych kłów, nie rogu.

Nosorożec indyjski żeruje głównie rano i wieczorem (duża aktywnośc nocą). Jego pokarm stanowią przede wszystkim wysokie trawy, ale zjada również pędy drzew i krzewów, trzciny oraz płody rolne i rośliny wodne. Podczas pobierania jedzenia używa chwytnej górnej wargi.

Róg nosorożca indyjskiego, podobnie jak krew i mocz są bardzo poszukiwanym surowcem we wschodniej medycynie ludowej. Dlatego gatunek ten jest wciąż zagrożony przez kłusownictwo. Jednym ze sposobów ochrony przed kłusownikami jest odcinanie rogu u żyjących na swobodzie osobników. (źródło: ekologia.pl)

Zobacz więcej o zoo:
ŻÓLW JASZCZUROWATY W ZAMOJSKIM ZOO
ZIMOWY PRZYJACIEL ZWIERZĄT
Mały gibbon ma prawie dwa miesiące

RODZINKA GIBBONÓW POCZUŁA WIOSNĘ

HOTEL DLA OWADÓW
WIEŚCI Z ZOO
ZAMOJSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY DZIECIOM
WIECZÓR MARZEŃ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto