Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zapomnieli o bohaterach. W gminie Radecznica zaplanowano wielki Bieg Pamięci

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Uroczystości pogrzebowe "Jara" i "Eama" w Zamościu . Potem ich szczątki spoczęły w radecznickim Klasztorze
Uroczystości pogrzebowe "Jara" i "Eama" w Zamościu . Potem ich szczątki spoczęły w radecznickim Klasztorze Bogdan Nowak
Odbędzie się on 6 marca. W ten sposób uczczona zostanie 70 rocznica śmierci Marian Pilarskiego ps. „Jar” oraz Stanisława Biziora ps. „Eam”. Byli oni żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego. Zostali zamordowani w Lublinie przez komunistyczne władze.

Marian Pilarski służył w strukturach m.in. Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej na Zamojszczyźnie. Działał w konspiracji głównie w Tyszowcach oraz okolicach tej miejscowości. Od czerwca 1943 r. pełnił m.in. funkcję komendanta miejscowej placówki AK. Potem, już w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, był jednym z organizatorów podziemia antykomunistycznego na Zamojszczyźnie.

Działał m.in. jako oficer wywiadu pod ps. „Jar”. Potem został także mianowany na szefa komendanta Obwodu Inspektoratu Zamojskiego WiN. Jego sztab mieścił się w radecznickim klasztorze. To właśnie na rozkaz „Jara” oddział Romana Szczura ps. „Urszula” zaatakował w maju 1946 r. więzienie w Zamościu. Ta akcja była potem słynna i szeroko komentowana w całej Polsce (udało się wówczas uwolnić ponad 300 więźniów).

12 kwietnia 1950 r. „Jar” został aresztowany. Więziono go m.in. na Zamku Lubelskim. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w Lublinie 4 marca 1952 r. Jego zwłoki zostały pogrzebane w bezimiennym grobie na miejscowym cmentarzu przy ul. Unickiej. Szczątki Pilarskiego udało się odnaleźć dopiero w 2017 r. Nie tylko jego. W tym czasie odkryto także szczątki Stanisława Biziora ps. „Eam”, który pełnił m.in. obowiązki komendanta żandarmerii Obwodu Zamojskiego WiN (on także został zamordowany przez komunistyczne władze 4 marca 1952 r. w Lublinie).

Ostatnie pożegnanie obu żołnierzy było niezwykłe, bardzo uroczyste. 13 października 2017 r. ich szczątki zostały wyprowadzone z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. Najpierw przewieziono je do kościoła parafialnego w Sitańcu. Następnie trumny trafiły do kościoła garnizonowego pw. Jana Bożego w Zamościu. Stamtąd kondukt wyruszył do tyszowieckiego kościoła parafialnego, a potem do świątyni w miejscowości Mokrelipie. Wszędzie odbywały się modły w intencji zamordowanych. Uroczysty ich pogrzeb odbył się natomiast 14 października 2017 r. w radecznickim klasztorze. Tam obaj żołnierze zostali pochowani w miejscu honorowym, w jednej z klasztornych krypt. Nigdy o nich nie zapomniano.

Wójt gminy Radecznica, miejscowe Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz radecznicki Klasztor oo. Bernardynów organizują bieg poświęcony pamięci „Jara” i „Eama”. Odbędzie się on 6 marca. O godz. 12 zaplanowano w miejscowym Klasztorze mszę. Po niej zostaną złożone kwiaty w krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK. O godz. 13.30 ulicami Radecznicy wyruszy natomiast wielki Bieg Pamięci. Aby wziąć w nim udział, trzeba się wcześniej zapisać u organizatorów. Bliższe informacje na ten temat na stronie www.gminaradecznica.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto