Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Roztoczu jest czynny uskok tektoniczny. Odkrycie sprawia, że wiemy coraz więcej o tej krainie

Joanna Nowicka
Na Roztoczu jest czynny uskok tektoniczny. Odkrycie sprawia, że wiemy coraz więcej o tej krainie
Na Roztoczu jest czynny uskok tektoniczny. Odkrycie sprawia, że wiemy coraz więcej o tej krainie
Około 700 metrów długości i 20 szerokości. Takie imponujące wymiary ma geologiczne odkrycie w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Mowa o uskoku tektonicznym, czyli podłużnym zagłębieniu w terenie, które powstało w wyniku rozerwania się olbrzymich mas skalnych. Naukowcy z parku przyglądali się tajemniczemu wklęsłemu lejowi na szczycie wzgórza nie od dziś, ale nie wiedzieli z czym mają do czynienia. Pomogło nowe narzędzie naukowe.

Szukasz informacji z Zamościa i okolic? Polub Nasze Miasto Zamość

- Ze względu na rozmiary zjawiska i porośnięty lasem teren, nie potrafiliśmy dojść jego genezy. Dopiero wykonanie specjalistycznej mapy, tworzonej przez impulsy laserowe z przelatującego samolotu pozwoliło dostrzec całość zjawiska. Mapa taka, zwana mapą lidarową albo numerycznym modelem terenu, pozwala na „odsianie” całej warstwy roślinności pokrywającej grunt i zobrazowanie powierzchni gruntu, bardzo dokładnie uwidaczniającego wszystkie nierówności - wyjaśnia Andrzej Tittenbrun, główny specjalista ds. ochrony przyrody w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Odkrywcą uskoku jest pracownik parku, Bogusław Radliński. Jak powstała ta struktura? Podobnie jak całe Roztocze. Malownicza kraina jest efektem procesu wypiętrzania się, a następnie pękania mas skalnych i odchylania ich na boki. Miejsca tych pęknięć wypełniały się później przez lata osadami naniesionymi przez lodowce, wiatr czy wodę i przekształcały się w doliny. Odkrycie jakiego dokonano w parku jest niezbitym dowodem na to, że te procesy jeszcze się nie zakończyły. Naukowcy szacują, że obecne wypiętrzenia postępują w tempie nieprzekraczającym milimetra w górę w skali roku.

Głębokość nowo odkrytej struktury dochodzi miejscami do 2 metrów. Uskok znajduje się południowej części Roztoczańskiego Parku Narodowego, na granicy bloków Szozdy - Tereszpol i Obrocz - Senderki. Na krawędzi drugiego z tych bloków oddzieliła się olbrzymia masa skalna, która odchyla się w kierunku szerokiej na 1,5 kilometra doliny rzeki Świerszcz dzielącej oba bloki. To właśnie powstała w wyniku tego pęknięcia szczelina, w którą z czasem zapadały się coraz to nowe wierzchnie warstwy gruntu „opowiedziała” naukowcom historię kształtowania tej części Roztocza przez ostatnie dziesiątki tysięcy lat.

Na Roztoczu jest czynny uskok tektoniczny. Odkrycie sprawia, że wiemy coraz więcej o tej krainie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto