Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 440 lat od powstania Zamościa. Sprawdźcie opublikowany harmonogram urodzin miasta i zobaczcie, na co mogą liczyć mieszkańcy i turyści

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Akt lokacyjny podpisany przez Kanclerza Jana Zamoyskiego 10 kwietnia w folwarku Jarosławiec, był podstawą organizacji budowanego od podstaw Zamościa oraz jego przyszłego funkcjonowania.Wśród przygotowanych atrakcji związanych z jubileuszem znalazły się m.in.: prezentacja oryginalnego Aktu Lokacyjnego, uroczysta Sesja Rady Miasta, Msze Święte, premiera piosenki o Zamościu, gra miejska, wystawy oraz spacery historyczne.

">Źródło: youtube.com

Rozpoczynamy celebrowanie 440. rocznicy założenia miasta, będziemy się chwalić naszą historią i wszystkim ją pokazywać (...). To jest zwieńczenie wielu miesięcy pracy, aby w tym trudnym czasie zainteresować turystów Zamościem. Mamy nadzieję również na uwagę mieszkańców, którzy nie do końca może zdają sobie sprawę lub nie doceniają historii miasta, w którym żyją

- mówi Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Jubileuszowe obchody rozpoczną się w środę 10 czerwca. Na ten dzień zaplanowano mszę w Katedrze Zamojskiej, uroczystą Sesję Rady Miasta na dziedzińcu Ratusza oraz prezentację Aktu Lokacyjnego miasta w murach Muzeum Zamojskiego.

12 czerwca (w piątek) mieszkańcy oraz przybyli goście w samo południe wysłuchają hejnału z wieży ratuszowej. Będzie również czytanie Aktu Lokacyjnego miasta ze specjalną oprawą artystyczną.

">Źródło: youtube.com

Jak to było 440 lat temu?

Twórcą Zamościa był człowiek o niezwykle szerokich horyzontach myślowych, artystycznych oraz wielkich ambicjach politycznych – człowiek europejskiego renesansu – Jan Zamoyski (1542-1605). 10 kwietnia 1580 roku Kanclerz wystawił dokument lokacyjny "Nowego Zamościa" początkujący funkcjonowanie miasta. Akt ten rozszerzał działania, na które zezwolił król Stefan Batory w dokumencie z 11 lutego 1580 roku.

Akt lokacyjny 12 czerwca 1580 roku uprawomocniono w Wilnie, dokumentem potwierdzającym lokację Zamościa, wydanym, podpisanym i opatrzonym pieczęcią przez króla Stefana Batorego. Najistotniejsze dla nowo organizowanego miasta było nadanie mu miejskiego prawa magdeburskiego, które miało się stać podstawą ustroju wewnętrznego. Dla przyszłości handlu zamojskiego najważniejsze było przyznanie miastu prawa składu na towary przywożone. Kupcy nie mogli omijać miasta Zamościa, lecz obowiązani byli do wystawienia ich do sprzedaży przez trzy dni. Zgodnie z prawem magdeburskim Jan Zamoyski zwolnił przyszłych mieszczan zamojskich spod jurysdykcji swojej i swoich następców. Władzę sądowniczą sprawował wójt, który przewodniczył sądom miejskim.

">Źródło: youtube.com

Władze miejskie w Zamościu rozpoczęły działalność w czwartym roku po wystawieniu aktu lokacyjnego w 1583 roku. Głównym organem administracyjnym, ale także i sądowniczym w mieście była Rada Miejska. W skład Rady wchodziło w Zamościu czterech rajców. Nominacji burmistrza i rajców dokonywał każdorazowo właściciel miasta lub jego przedstawiciel. Kierunki działalności Rady, normowane ogólnie w dokumencie lokacyjnym, koncentrowały się wokół funkcjonowania życia gospodarczego, przestrzegania porządku i prawa w mieście, stanu dróg i ulic oraz ochrony przed pożarami.

Źródło: Muzeum Zamojskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto