Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Zamość nie chce opiniować w sprawie spalarni odpadów. RDOŚ również

Redakcja
Spotkania przedstawicieli Veolii z mieszkańcami w Szopinku
Spotkania przedstawicieli Veolii z mieszkańcami w Szopinku JN
Władze Zamościa złożyły wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego, by ten rozstrzygnął kto ma wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji planowanej przez Veolię. Chodzi o kontrowersyjną spalarnię odpadów. Samorząd argumentuje, że nie może decydować, bo ma 400 akcji w Veolia Wschód.

Miasto złożyło wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu 23 stycznia. Zdaniem władz Zamościa decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczową dla inwestora powinna wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Dlaczego? - Miasto Zamość posiada 400 akcji w Veolia Wschód Sp. z o. o. Doszło do sytuacji, w której sprawę ma rozpoznać organ, który jest w pewnej „relacji” z wnioskodawcą - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta.

Zamojski ratusz jeszcze we wrześniu podjął próbę odsunięcia od siebie konieczności podejmowania niewygodnej decyzji. Wtedy miasto przesłało do RDOŚ wniosek Veolii dotyczący wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie odesłał jednak w grudniu dokumentację z informacją, że procedowanie sprawy ma być kontynuowane w mieście.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, której nie chce podejmować ani miasto ani RDOŚ jest tą, która otworzy inwestorowi drogę do utworzenia spalarni. Wcześniej jednak musi on przedstawić organowi decyzyjnemu raport o oddziaływaniu na środowisko, w którym wykaże jaki wpływ na otoczenie będzie miała spalarnia.

Jak do tej pory, dokument nie został jeszcze przedstawiony przez Veolię.

Przypominamy, że inwestycja budzi sprzeciw społeczny w Zamościu i okolicznych gminach. Budowie spalarni w oficjalnych stanowiskach powiedziały już zgodne NIE Rada Miasta, Rada Powiatu i Rada Gminy Zamość.

Swój protest dosłownie wykrzyczeli też inwestorowi mieszkańcy miasta i gmin do niego przylegających na spotkaniu w Szopinku, w sierpniu 2018 roku.
Nie róbcie nam tego! Mieszkańcy mówią NIE spalarni. Ccytaj więcej na ten temat

Z kolei inwestor, producent ciepła -spółka Veolia Wschód konsekwentnie reklamuje planowaną inwestycję jako ekologiczną. W nowym obiekcie, który ma być otwarty najpóźniej w 2021 roku, zaplanowano wytwarzanie ciepła z paliwa alternatywnego, tzw. RDF. To z kolei powstanie ze spalanych tu odpadów. Chodzi m.in. o papier, tekstylia, tworzywa sztuczne, gumy czy drewno. Spółka podkreśla m.in., że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia ilości zużywanego dotychczas węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto