Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek do Komisji Europejskiej: Będę stał na straży wolności i ochrony przed dyskryminacją

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
- Województwo lubelskie jest tolerancyjne – zapewnia marszałek województwa Jarosław Stawiarski. I liczy na odblokowanie rozmów z Komisją Europejską o funduszach dla regionu.

2 listopada zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji określonymi w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W dokumencie tym władze regionu przypominają, że jedynym obowiązującym stanowiskiem sejmiku województwa dotyczącym ochrony podstawowych praw i wolności jest to uchwalone na wrześniowej sesji. Chodzi o dokument, który został zmieniony, bo wcześniejsze stanowisko – z kwietnia 2019 roku – wzbudziło tak dużo kontrowersji, że Komisja Europejska zawiesiła rozmowy na temat modyfikacji programu React EU. W jego ramach województwu lubelskiemu przysługuje 26 mln euro.

Wczoraj marszałek województwa Jarosław Stawiarski wyjaśnił, że uchwała zarządu z początku listopada jest doprecyzowaniem działań sejmiku.

– Potwierdzeniem, że w obrocie prawnym nie ma stanowiska z kwietnia 2019 roku. Stanowisko z 27 września 2021 roku jest jedynym obowiązującym aktem prawnym będącym wyrazem woli województwa lubelskiego – podkreślił marszałek Stawiarski, który w tej sprawie wysłał też list do Normundusa Popensa, zastępcy dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej.

Marszałek zapewnia w tym piśmie, że w realizacji swoich publicznych zadań będzie stał na straży wolności, tolerancji i ochrony przed dyskryminacją „w szczególności ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, przynależność państwową”.

Z kolei Anna Brzyska, dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym przekonuje, że zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Komisji Europejskiej te działania pozwolą na wznowienie rozmów na temat zmiany RPO, a także wznowienie programu React UE.

– Jesteśmy do tego przygotowani – zapewniła dyrektor Brzyska. I zadeklarowała, że w przypadku wdrażania funduszy europejskich w regionie zapewniona jest realizacja zasady równouprawnienia i niedyskryminacji na każdym etapie. -Począwszy od regulaminu konkursu, po instrukcję wypełniania wniosku o dofinansowanie, etap realizacji projektów i kontrole, nasze działania zapewniają realizację wszystkich polityk horyzontalnych. Nie mamy nic do ukrycia – stwierdziła.

Dyrektor Brzyska poinformowała też, że nad realizacją polityki antydyskryminacyjnej czuwają też koordynatorzy równościowi.
Z kolei marszałek Jarosław Stawiarski zauważył, że termin dialogu z Komisją Europejską zbiega się z przypadającym na 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji.

– Wkomponowujemy się w tę datę, bo województwo lubelskie jest tolerancyjne, a wkładanie w nasz system wartości tego, że kogoś nie chcemy na swoim terytorium jest dla nas obraźliwe – oświadczył marszałek.

Krzysztof Bojarski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku ma nadzieję, że zapewnienia marszałka Stawiarskiego kończą spór wokół tej sprawy.

– Naszym celem od samego początku było to, aby uchwały nie stanowiły problemu w naszych relacjach z Unią Europejską. Bardzo się cieszymy, że ten problem został rozwiązany – mówi Kurierowi radny Krzysztof Bojarski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto