Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Jest więcej kobiet niż mężczyzn. W jakich zawodach przeważają? GUS podał statystyki

Gabriela Bogaczyk
Mieszkanki woj. lubelskiego inwestują w naukę. Szczególnie służba zdrowia stoi na kobietach
Mieszkanki woj. lubelskiego inwestują w naukę. Szczególnie służba zdrowia stoi na kobietach Łukasz Kaczanowski
Płeć piękna stanowi więcej niż połowę mieszkańców naszego regionu. To na kobietach stoi lubelska służba zdrowia. Młode panie garną się też do nauki na studiach wyższych. Z okazji Dnia Kobiet GUS przedstawił liczby związane z kobietami.

W województwie lubelskim mieszkało w zeszłym roku ponad milion kobiet, tj. 51,5 proc. wszystkich mieszkańców.

- Na 100 mężczyzn przypadało 106 kobiet. Statystyczna mieszkanka województwa lubelskiego w czerwcu 2018 r. miała 42,9 lat. Przeciętne trwanie życia dziewczynki urodzonej w 2017 roku wyniesie 82,2 lata - wylicza Elżbieta Łoś z lubelskiego GUS.

Przewagę liczebną nad mężczyznami mają kobiety w Lublinie, Chełmie, Zamościu. Z danych statystycznych wynika, że spada poziom płodności kobiet. Obecnie wynosi 1,37 dziecka na jedną kobietę w wieku rozrodczym. Podczas, gdy dla całej Polski - 1,45.

Wśród małżeństw zawartych w 2017 roku blisko 2 tys. kobiet starszych było od swych mężów, najczęściej o rok-dwa lata. Choć w 39 przypadkach różnica wieku wynosi ponad 11 lat.

Pod koniec zeszłego roku pracowało 389 tys. kobiet. W lubelskich urzędach pracy najwięcej zarejestrowanych było pań w wieku 25-34 lat z średnim wykształceniem. Najczęściej panie pracują jako specjalistki, ale też jest ich sporo w rolnictwie czy usługach.

Można odnieść wrażenie, że lubelska służba zdrowia stoi na kobietach. 86 proc. farmaceutów to kobiety, 75 proc. to dentystki, a 53 proc. lekarzy stanowią kobiety. Nie wspominając już o pielęgniarkach. - Zgadza się, mężczyźni to znikomy procent w tym zawodzie, poniżej 5 proc. A jest to bardzo obciążająca fizycznie praca, więc przydałoby się więcej panów. Ci co są, pracują jako pielęgniarze na SOR-ach, ortopedii czy psychiatrii. Są też pierwsi panowie położnicy na Lubelszczyźnie - mówi Maria Olszak-Winiarska, szefowa związku zawodowego pielęgniarek na Lubelszczyźnie.

Podobnie jest na uczelniach wyższych. Wykształcenie na lubelskich uniwersytetach zdobywa nawet 75 proc. kobiet (Uniwersytet Medyczny). Na UMCS 68 proc. studentów to kobiety. Studentki wybierają najczęściej studia dotyczące zdrowia, opieki społecznej, biznesu, administracji, prawa. - Jest to pokolenie kobiet, które nie chce być na utrzymaniu mężczyzn. Cenią sobie wolność wyboru, są otwarte na świat. Wiedzą, że dzięki wykształceniu mogą być bardziej niezależne. Dzisiejsze kobiety stawiają na samorozwój, co bardzo cieszy - komentuje Dorota Kaczmarkowska, psycholog z UMCS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto