Lubelscy strażacy podsumowali 2021 rok. Na terenie Lublina i powiatu lubelskiego interweniowali łącznie 6,4 tys. razy

PW
Akcja gaśnicza pożaru, jaki wybuchł w budynku komunalnym przy ul. Wrońskiej 5B w Lublinie była jedną z najdłużej prowadzonych interwencji lubelskich strażaków w 2021 roku
Akcja gaśnicza pożaru, jaki wybuchł w budynku komunalnym przy ul. Wrońskiej 5B w Lublinie była jedną z najdłużej prowadzonych interwencji lubelskich strażaków w 2021 roku Małgorzata Genca/archiwum
Udostępnij:
To był pracowity rok dla lubelskich strażaków. W 2021 r. druhowie z Lublina i powiatu lubelskiego wyjeżdżali do 6401 interwencji.

Jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, w 2021 r. w mieście doszło do 691 pożarów, w których zginęły 3 osoby, a 33 zostały ranne (w tym 3 dzieci). Z kolei w powiecie lubelskim w ubiegłym roku odnotowano 457 pożarów, których bilans to 2 ofiary śmiertelne i 9 rannych, w tym jedno dziecko.

- W wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych na terenie Lublina i powiatu lubelskiego w 2021 roku odnotowaliśmy cztery ofiary śmiertelne, a jeden zgon nastąpił w związku z pożarem samochodu, do jakiego doszło w następstwie wypadku drogowego - precyzuje st. kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. - Sześć osób zostało poszkodowanych w pożarach powstałych w wyniku wypadków drogowych, a jedna osoba została ranna w wyniku pożaru w kościele. Pozostałe 35 osób zostało poszkodowanych w pożarach budynków mieszkalnych - wylicza.

Jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, ogień najczęściej pojawiał się w budynkach mieszkalnych (353 pożary). Strażacy 232 razy musieli interweniować przy wypalaniu traw i nieużytków rolnych w rejonie powiatu lubelskiego, a 215 razy w przypadku pożarów wiat śmietnikowych. 101 interwencji dotyczyło natomiast pożarów pojazdów.

Strażackie interwencje przy innych zagrożeniach

W Lublinie 2942 strażackie interwencje dotyczyły miejscowych zagrożeń (chodzi tutaj m.in. o wypadki drogowe, prace przy usuwaniu skutków wichury, czy czynności podejmowane przez strażaków w związku z walką z koronawirusem), zaś 543 zgłoszenia zakwalifikowano jako alarmy fałszywe. W powiecie lubelskim odnotowano interwencje przy 1685 miejscowych zagrożeniach i 83 fałszywe alarmy.

Szczegółowe statystyki dotyczące strażackich interwencji w Lublinie i powiecie lubelskim związanych z miejscowymi zagrożeniami prezentują się następująco:

 • usuwanie skutków silnego wiatru - 1043,
 • usuwanie skutków intensywnych opadów atmosferycznych - 329,
 • wypadki, kolizje - 1018,
 • na akwenach - 38,
 • zaangażowanie w działania związane z epidemią koronawirusa (m.in. transport osób do punktów szczepień, zaangażowanie w transport tlenu do szpitali, przewóz personelu medycznego) - 440,
 • chemiczne - 117,
 • nietypowe zachowania się zwierząt - 260,
 • inne - 1382.

- Podczas interwencji dotyczących miejscowych zagrożeń w ubiegłym roku odnotowaliśmy 9 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, 4 osoby zmarły w wyniku utonięcia, a 8 osób straciło życie w innych zdarzeniach, przy których interweniowaliśmy - wylicza rzecznik KM PSP Lublin.

- Jeśli chodzi o rannych, to 645 osób było poszkodowanych w wypadkach, 77 w innych zdarzeniach, a 22 osoby zostały poszkodowane w wyniku zatrucia tlenkiem węgla - precyzuje Szacoń.

Wśród największych akcji lubelskich strażaków w ubiegłym roku można wyróżnić:

 • pożar hali magazynowej przy ul. Smoluchowskiego w Lublinie, do którego doszło 19 stycznia - z ogniem przez 6 godzin walczyło tu 20 zastępów straży pożarnej (58 strażaków), a straty powstałe w wyniku wybuchu ognia oszacowano na 600 tys. zł;
 • pożar budynku komunalnego przy ul. Wrońskiej w Lublinie (2 marca) - akcja gaśnicza trwała 12,5 godziny, na miejscu pracowało 19 zastępów straży pożarnej (60 strażaków). W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały ranne, a straty wyceniono na 1 mln zł;
 • pożar bel słomy w miejscowości Stary Gaj (gm. Wojciechów), do jakiego doszło 14 października - na miejscu pracowało 35 zastępów strażaków (120 strażaków), akcja gaśnicza trwała 10 godzin;
 • pożar szpitala MSWiA przy ul. Grenadierów w Lublinie (5 listopada) - na miejscu pracowało 26 zastępów (82 strażaków);
 • pożar masarni w Niedrzwicy Dużej (15 grudnia) - akcja gaśnicza, w której uczestniczyło 9 zastępów straży pożarnej (44 strażaków) trwała 5 godzin.

W minionym roku liczne interwencje dotyczyły ponadto usuwania skutków nawałnic przez strażaków. To m.in.:

 • 25-26 czerwca - 90 interwencji (głównie w gm. Bełżyce);
 • 26 czerwca - walka z lokalnymi podtopieniami posesji, dróg i pól uprawnych w miejscowościach: Ponikwy, Targowisko, Wólka Ponikiewska, Zakrzew, Zakrzew-Kolonia. W wypompowywanie wody z zalanych terenów zaangażowało się łącznie 80 strażaków (zarówno z jednostek KM PSP, jak i ochotniczych straży pożarnych);
 • 17-20 sierpnia - 74 interwencji, głównie na terenie Lublina oraz gmin: Niedrzwica, Konopnica, Niemce;
 • 25 sierpnia - walka z podtopieniami na terenie Lublina i powiatu lubelskiego przyniosła 158 interwencji. - 131 razy interweniowaliśmy w celu wypompowania wody z zalanych budynków, dróg lub posesji. 27 razy strażacy wyjeżdżali do drzew lub gałęzi powalonych na szlaki komunikacyjne - wylicza Szacoń.

Łącznie lubelscy strażacy interweniowali w ubiegłym roku 6401 razy. To niewiele mniej niż w 2020 r., kiedy to wyjeżdżali do 6449 różnych interwencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie