Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lista leków refundowanych od lipca 2023 r. W aktualnym wykazie znalazły się skojarzone leki na nadciśnienie, nowy lek na depresję i inne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Pacjenci z nadciśnieniem mogą stosować od lipca nowe, skuteczniejsze leki. 

fot. gpointstudio/freepik
Pacjenci z nadciśnieniem mogą stosować od lipca nowe, skuteczniejsze leki. fot. gpointstudio/freepik
Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Dzięki zmianom pacjenci zyskali dostęp do nowych lekarstw przeciw nadciśnieniu, a także szersze możliwości leczenia cukrzycy, depresji i wielu innych schorzeń. Wprowadzono też nowe wskazania do stosowania leków aptecznych, chemioterapii i programów lekowych na choroby rzadkie. Są ponadto dodatkowe bezpłatne leki 75+ i dla ciężarnych oraz nowe zasady refundacji opatrunków specjalistycznych. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Lista leków refundowanych od 1 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, nazywany też listą refundacyjną. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia wprowadzono w nim liczne zmiany, które dotyczą finansowania ze środków publicznych leczniczych cząsteczek w nowych wskazaniach terapeutycznych, zwłaszcza w chorobach onkologicznych.

Czytaj także: Ważne zmiany dla pacjentów z nadciśnieniem, depresją i rakiem. Od 1 lipca wchodzi w życie nowa lista refundacyjna. Które leki będą tańsze?

W aktualnym wykazie MZ znalazły się nowe wskazania refundacyjne dla popularnych produktów leczniczych dostępnych w aptekach, co oznacza, że od teraz mogą być przyjmowane przez większą liczbę potrzebujących pacjentów. Dotyczy to m.in. leków stosowanych w rozroście prostaty, cukrzycy czy szczepionki przeciw grypie.

Zobacz: Już wkrótce łatwiejsza refundacja leków. Zmiany jeszcze w tym roku

Niezwykle ważne zmiany na liście refundacyjnej to nowe wskazania i zmiany w programach lekowych i chemioterapii. Dotyczą leków stosowanych w chorobach rzadkich, takich jak: szpiczak plazmocytowy (Sarclisa – izatuksymab, Kyprolis – karfilzomib), układowa amyloidoza łańcuchów lekkich (Darzalex – daratumumab) i makroglobulinemia Waldenströma (Brukinsa – zanubrutynib), a także kilku chorób przewlekłych (w aktywnej postaci).

Należą do nich:

 • stwardnienie rozsiane (Mavenclad – kladrybina, Ocrevus – okrelizumab),
 • reumatoidalne zapalenie stawów (Jyseleca – filgotynib, Cosentyx – sekukinumab),
 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (Jyseleca – filgotynib, Cosentyx – sekukinumab),
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ZZSK (Xeljanz – tofacytynib),
 • choroba śródmiąższowa płuc (Ofev – nintedanib),
 • depresja lekooporna (Spravato – esketamina).

Nowości dotyczą także leczenia nadciśnienia tętniczego z wykorzystaniem złożonych środków hipotensyjnych. Wprowadzono ponadto zmiany na liście 75+ i Ciąża+, a także dotyczące kategoryzacji opatrunków specjalistycznych. Czytaj o nich dalej.

Nowe wskazania dla leczniczych cząsteczek onkologicznych i innych

Zgodnie z projektem obwieszczenia refundacyjnego od początku br. finansowaniem ze środków publicznych objętych zostało aż 94 nowych cząsteczkowskazań, czyli dodatkowych wskazań dla każdej z uwzględnionych leczniczych cząstek, w tym:

 • 43 cząsteczkowskazania onkologiczne,
 • 51 cząsteczkowskazań nieonkologicznych,
 • 31 cząsteczkowskazania dedykowane chorobom rzadkim.

Najwięcej nowych cząsteczkowskazań onkologicznych w 2023 r. pojawiło się w leczeniu nowotworów hematologicznych (24), układu oddechowego (8) i moczowego (5). Trwają intensywne prace zwłaszcza w kierunku udostępnienia nowych terapii na raka piersi.

Czytaj także: Ceny tych leków drastycznie wzrosną. Ucierpią szczególnie pacjenci z chorobami skóry

W przypadku cząsteczkowskazań nieonkologicznych nowości dotyczą dziedzin takich, jak kardiologia (19), reumatologia (6), hematologia (4), gastroenterologia (4) i dermatologia (4).

Leki dla większej grupy pacjentów, czyli nowe wskazania refundacyjne w aptekach

Nowa lista refundacyjna wymienia też leki z apteki dostępne taniej dla dodatkowych grup pacjentów. Są to:

 • Acarizax (standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego) do leczenia alergicznego nieżytu nosa spowodowanego kurzem w określonych przypadkach u młodzieży w wieku 12-17 lat.
 • Detriol (kalcytriol) stosowany w określonych chorobach przytarczyc.
 • Findarts Duo (dutasteryd + tamsulozyna) jako pierwszy lek refundowany z połączeniem blokera receptora alfa-adrenergicznego z inhibitorami 5-alfa reduktazy do leczenia objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
 • Influvac Tetra, inaktywowana szczepionka przeciw grypie dla dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia, zwłaszcza przy zwiększonym ryzyku powikłań pogrypowych.
 • Tresiba (insulina degludec), podskórna, długodziałająca insulina bazowa dla pacjentów z cukrzycą cukrzyca typu 1 i 2 w określonych przypadkach i z poziomem hemoglobiny glikowanej ≥7,5% (zostało obniżony o 0,5 punktu procentowego).
 • Trixeo Aerosphere (formoterol fumaranu dwuwodnego + bromek glikopironiowy + budezonid) stosowany w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP),
 • Vimetso (wildagliptyna + chlorowodorek metforminy) dla określonych osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Polecamy: Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece?

Rozszerzenie zakresu wskazań do refundacji dotyczy ponadto złożonych preparatów przeciw nadciśnieniu krwi, co umożliwi leczenie pacjentów w terapii skojarzonej. Obejmuje produkty lecznicze zawierające substancje czynne takie, jak: amlodypina, walsartan, losartan, telmisartan, kandesartan, hydrochlorotiazyd, indapamid, lizynopryl, peryndopryl, ramipryl, felodypina.

Zmiany na liście leków 75+ i Ciąża+

Zmiany w zakresie dostępności bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, dotyczą zwiększenia dostępności do leczenia dwoma lekami. Pierwszy to insulina degludec, który jest długodziałającą insuliną stosowaną w terapii w określonych przypadkach cukrzycy I i II typu.

Drugi lek dla seniorów to formoterol (dwuwodny fumaran formoterolu + bromek glikopironiowy + budezonid) przeznaczony dla pacjentów z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Osobom w tym wieku przysługuje także bezpłatna szczepionka przeciw grypie Influvac Tetra, która znalazła się również w wykazie zmian na liście refundacyjnej leków Ciąża+ dla przyszłych matek. Wymieniono na niej ponadto wspomnianą insulinę degludec.

Opatrunki specjalistyczne objęte zmianami w kategoryzacji

Planowane zmiany, które weszły w życie z początkiem lipca, to także przyjęcie nowego, precyzyjnego systemu kategoryzacji opatrunków specjalistycznych, które są dostępne w aptece na receptę. Efektem jest powstanie 30 grup limitowych tych produktów, przy czym do tej pory było ich tylko 14. Spowoduje to spadek dopłat dokonywanych przez pacjentów – szacuje się, że dodatkowe oszczędności klientów aptek nabywających te wyroby wyniosą prawie 20 procent.

Nowa klasyfikacja opatrunków specjalistycznych bazuje na ocenie stanu mikrobiologicznego rany, stopnia wysięku i technologicznego zróżnicowania tych produktów.

Niestety, wśród zmian na liście refundacyjnej znalazły się także podwyżki cen leków, choć w przypadku wielu produktów uległy one obniżeniu. Najbardziej wzrosły koszty leczenia dla cukrzyków, o czym pisze Piotr Paszelke w artykule: Leki refundowane w nowej cenie.

Polecamy również:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Cukier pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto