Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu na finiszu

Sylwia Hejno
Kadr z filmu "Poezja", Jeong-hie Yun jako Mi-ja.
Kadr z filmu "Poezja", Jeong-hie Yun jako Mi-ja. materiały dystrybutora
To ostatni weekend LAF. Tylko tu można zobaczyć klasykę kina niemego i najnowsze, poruszające współczesnego człowieka, filmy.

Przed nami wciąż masa ciekawych propozycji. Piątkowy wieczór to okazja do spotkania z "Generałem" Bustera Keatona z 1926r. Historia skromnego maszynisty, który rzuca się w pościg za porwanym pociągiem i nie tylko ratuje ukochaną, ale wpływa na losy wojny secesyjnej, wciąż wciąga mimo upływu lat.

W cyklu "Kino znad Bosforu" warto zwrócić uwagę m.in. na "Znój" w reż. Erdema Tepegoza. "Znój" jest tytułem-metaforą losu głównej bohaterki. Zeynep, samotna matka w nie do końca otwartym społeczeństwie ledwo wiąże koniec z końcem, aby zapewnić byt córce i matce. Żyją w zdewastowanym mieszkaniu, w którym nawet nie daje się zamknąć drzwi. Ten los dzieli wiele innych osób, które poznajemy w tej historii. Zeynep jest siłaczką, która ostatkiem sił stara się przyzwoicie zarobić na minimum egzystencji, a jej walka jest równie poruszająca, co miejscami upokarzająca.

Filmem, którego nie można przegapić jest "Poezja" Lee Chang-donga (koreański reżyser ma w tym roku swoją retrospektywę).
Nie pierwszy raz pyta on o to, jak jednostce wrażliwej żyje się we współczesnym społeczeństwie. Mi-ja, główna bohaterka, dobiega siedemdziesiątki. Na co dzień samotnie wychowuje wnuka i konfrontuje się z otaczającym ją światem, który coraz mniej rozumie. Jej własny rozpada się, gdy wnuk i jego pięciu kolegów zostaje podejrzanych o gwałt. Dodatkowo lekarz wykrywa u niej początki Alzheimera. Mi-ja rozpoczyna kurs poezji, żeby powstrzymać rozwój choroby, a tak naprawdę staje się on okazją do poczynienia ogromnego wysiłku, aby w tym wszystkim odnaleźć siebie i swoje ideały.

Z pewnością warto także spotkać się "Faustem", ale nie tym uwodzicielskim od Goethego, tylko bardziej zbydlęconym w filmie Aleksandra Sokurowa. Tym, co go niezmiennie interesuje jest władza, nakręcił już kilka filmów o jej mechanizmach: "Moloch" o Hitlerze, "Cielec" o Leninie oraz "Słońce" o cesarzu Hirohito. Nakreślony przez niego diabeł odbiega od romantycznej, poetyckiej wizji. Jest złem koniecznym, w którym każdy musi się umoczyć, nawet ksiądz.

Wybrane punkty programu LAF w Zwierzyńcu

Piątek, 14.08
9.00 "Barton Fink", Kino Salto
11.15 "Zapach Yvonne", Kino Salto
13.15 "Faust", Kino Skarb
22. 30 "Generał", Browar

Sobota, 15.08
9.00 "Poezja", Kino Skarb
14.15 "Znój", Kino Dzięcioł
17.00 "Einstein w Meksyku", Kino Jowita
20.15 "Poznajcie Harolda", Kino Dzięcioł

Niedziela 16.08
10.30 "Choroba miłości" Kino Skarb
12.45 "Carmen", Kino Dzięcioł
13.45 "Eden", Kino Skarb
14.15 "We dwoje zawsze raźniej", Kino Jowita
Bilet na seans 10 zł, akredytacja 3-dniowa 60 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto