Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Legenda Stołu Szwedzkiego". Zobacz jak ugoszczono króla szwedzkiego po szturmie na Zamość (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Stowarzyszenie Turystyka z Pasją. "Legenda Stołu Szwedzkiego" (FC)
Miastem władał wówczas ordynat Jan II Zamoyski, wnuk fundatora Zamościa, zwany Sobiepanem. Król szwedzki próbował zdobyć twierdzę zamojską różnymi sposobami. Nie dał rady ani oblężeniem, ani groźbami i przekupstwem. Według legendy, kiedy te wszystkie sposoby zawiodły, monarcha podjął próbę zajęcia miasta podstępem...Co z tego wyszło, dowiesz się już dzisiaj (27 czerwca) podczas inscenizacji pt. "Legenda Stołu Szwedzkiego" przygotowanej przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją. Zobacz również, co się działo wcześniej, podczas bitwy dziennej w czasie "Szturmu Twierdzy Zamość".

Widowisko przygotowane przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją znakomicie swoim charakterem i formą wpisuje się w repertuar Zamojskiego Lata Teatralnego będąc jednocześnie dopełnieniem i puentą SZTURMU TWIERDZY ZAMOŚĆ, którą wspólnie nie tak dawno przeżywaliśmy.

Inscenizacja pt. "Legenda Stołu Szwedzkiego", to próba przedstawienia zabawnej sytuacji jaka miała miejsce, według legendy Henryka Szkutnika, pod Zamościem w 1656, kiedy to pod miasto ze swoją potęgą podszedł król szwedzki Karol X Gustaw.
Najeźdźcy byli niepokonani. Odnosili same sukcesy zajmując kolejne tereny. Były jednak trzy twierdze, które nie uległy Szwedom. W tej trójce znalazły się Gdańsk, Jasna Góra i Zamość. Miastem władał wówczas ordynat Jan II Zamoyski, wnuk fundatora Zamościa, zwany Sobiepanem. Król szwedzki próbował zdobyć twierdze zamojską różnymi sposobami. Nie dał rady ani oblężeniem, ani groźbami i przekupstwem. Według legendy, kiedy te wszystkie sposoby zawiodły, monarcha podjął próbę zajęcia miasta podstępem...Przekazał Zamoyskiemu wiadomość, że wycofa swoje wojsko spod Zamościa i w związku z tym chciałby zjeść z dzielnymi obrońcami posiłek pożegnalny w murach twierdzy. Sobiepan przejrzał podstęp Szweda. Wiedział, że wpuszczając wojska króla straci miasto, jednak gościnność nakazywała ugościć tak znamienitą postać. Zamoyski nakazał rozstawić stoły, a na nich wystawić najlepsze trunki i półmiski z wykwintnym jedzeniem. Nie wystawiono jednak ław ani krzeseł, stąd król i jego armia musieli jeść na stojąco trzymając talerze w rękach.

Od tej pory, poczęstunek na stojąco nazywany jest na całym świecie stołem szwedzkim.

Wieści o wydarzeniach pod Zamościem obiegły cały kraj znajdując odbicie w licznych utworach literackich. Siedemnastowieczni pisarze i dziejopisarze uzupełniali o nowe szczegóły wersję wydarzeń, niejednokrotnie upiększając ją i wyolbrzymiając. O wydarzeniach rozgrywających się pod Zamościem pisał laureat Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz. Najsłynniejszą sceną z „Potopu” związaną z Zamościem jest moment, gdy za poddanie twierdzy pada propozycja, ze strony króla szwedzkiego Karola Gustawa, ofiarowania Sobiepanowi Zamoyskiemu w dziedziczne władanie województwa lubelskiego, zaś Sobiepan za podszeptem Zagłoby, odpowiada: „A ja ofiaruję jego szwedzkiej jasności Niderlandy!” Natomiast w wierszu "Na króla szwedzkiego pod Zamościem będącego A.D.1656" czytamy: "Darmo się królu silisz, darmo psujesz prochu, boć tu na wodza i lud trafiłeś niepłochy. Niech ci jako chcą gusła i twe wróżki tuszą, pewnie zamojskich murów ani baszt nie ruszą (...)".

Projekt Wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miasta Zamość oraz Zamojskie Restauracje.
Teksty i dialogi zawarte w Inscenizacji oparte są na motywach "Potopu" Henryka Sienkiewicza.

Wydarzenie przygotowane przez Stowaryszenie Turystyka z Pasją odbędzie się dzisiaj, 27 czerwca (we wtorek), w patio hotelu Renesans o godz. 18.30. Dla widzów spektaklu Restauracja Renesans przygotuje smakowitą niespodziankę. W razie niesprzyjajacej aury przedstawienie odbędzie się w Restauracji Renesans.

Organizatorzy serdecznie zapraszają!

Zobacz również:

O TYM, JAK MONARCHA SZWEDZKI CHCIAŁ PRZECHYTRZYĆ ZAMOYSKIEGO
W OBOZIE PRZED BITWĄ

SZTURM TWIERDZY ZAMOŚĆ. DZIEŃ PIERWSZY - POWITANIE WOJSK
W BOJOWYCH NASTROJACH

STOWARZYSZENIE TURYSTYKA Z PASJĄ POKAZAŁO STARE MIASTO

III TURYSTYCZNA MAJÓWKA W ZAMOŚCIU

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto