„Ku pamięci porucznika Stefana Kobosa”. Niezwykłe obchody na skraju województwa lubelskiego

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jeden z "deskali" w Brzezinach Bełżeckich
Jeden z "deskali" w Brzezinach Bełżeckich Bogdan Nowak
Udostępnij:
To na pewno będą wzruszające i wyjątkowe obchody. Uroczystości z okazji 77 rocznicy obrony Brzezin Bełżeckich pod hasłem “W hołdzie Bohaterom - cicha historia” zaplanowano w sobotę (11 września) na miejscowym Placu Szkolnym. Także plenerowa galeria sztuki znacznie się wzbogaci.

Brzeziny Bełżeckie to niewielka wioska w gm. Bełżec. Podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu ukrywali się w niej partyzanci Armii Krajowej, a potem WiN-u. Mieszkańcy tej miejscowości uważają, że ich historia jest za mało znana. Przypominają także, że dzięki ochronie „leśnych” wieś nie zostały spacyfikowana czy wysiedlona, tak jak wiele innych miejscowości Zamojszczyzny.

Chcą to podkreślić. W ub. roku w tej miejscowości otwarto plenerową galerię sztuki. Odsłonięto wówczas dzieła (zwane „deskalami”) wykonane przez Arkadiusza Andrejkowa, artystę-plastyka z Sanoka. Swoje unikatowe obrazy maluje on m.in. na stodołach i starych, drewnianych domach. Te w Brzezinach Bełżeckich opowiadają o patriotycznej, partyzanckiej przeszłości tej miejscowości.

Jest ich kilkanaście. Zostały odsłonięte rok temu. Nadal można je oglądać. W tym roku dołączą do nich rzeźby powstałe podczas plenery rzeźbiarskiego. Nie tylko. 11 września zostaną także zorganizowane w tej miejscowości obchody pod hasłem “W hołdzie Bohaterom - cicha historia”.

Rozpoczną się one polową mszą (godz. 13). Następnie zaplanowano podniesienie flagi RP na maszt oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Potem odbędzie się m.in. odsłonięcie tablic informacyjnych „Ku pamięci por. Stefana Kobosa”, jednego z miejscowych, zasłużonych dowódców partyzanckich. Zaplanowano także ceremoniał wojskowy oraz okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości.

To nie wszystko. W programie uroczystości także m.in. Koncert patriotyczny “W hołdzie Bohaterom - cicha historia”, na którym wystąpi Norbert “Smoła” Smoliński lider zespołu "Contra Mundum" (początek godz. 15.30) oraz promocja służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP.

„W trakcie uroczystości zaprezentowane zostaną rzeźby powstałe podczas pleneru rzeźbiarskiego “Wdzięczni bohaterom”. Ponadto, uczestnicy uroczystości otrzymają nieodpłatnie publikację pt. “Historia, o której się nie mówi - por. Stefan Kobos ps. Wrzos” – zapewniają organizatorzy obchodów.

Są to w tym roku: Stowarzyszenie “Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Wspiera ich: Gmina Bełżec, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna oraz 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego “Hubala”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie