Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto wykształci przyszłych lekarzy na KUL? Podkupywania kadry od Uniwersytetu Medycznego nie będzie

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
archiwum
Kilka dni temu KUL uruchomił wydział medyczny, a za rok w jego ramach ma zacząć funkcjonować kierunek lekarski. W planach jest współpraca z kilkoma ośrodkami medycznymi z Polski i zagranicy. Czy wiadomo już kto konkretnie będzie przygotowywał przyszłych lekarzy do zawodu?

Utworzenie kierunku lekarskiego na uczelni niemedycznej, jaką jest KUL, stanowi odpowiedź na braki wśród kadry lekarskiej, celem jest także zwiększenie dostępności pacjentów do lekarzy. W 2023 r. na nowym kierunku zacznie się kształcić 60. przyszłych lekarzy, a w kolejnych latach liczba ta ma rosnąć. W programie I roku studiów znajdą się m.in. zajęcia z anatomii, cytofizjologii, chemii i biochemii, biofizyki, fizjologii, technologii informacyjnych, podstaw telemedycyny.

Podczas inauguracji wydziału medycznego, która odbyła się w środę (5.10) dowiedzieliśmy się dość ogólnie, że kadrę dydaktyczną będą stanowić nie tylko wykładowcy KUL, ale także lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz szpitali z Lublina i Puław. KUL nawiązał również współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie. Współpraca będzie dwutorowa: dydaktyczna i w zakresie wspólnych projektów badawczych. Na KUL-u naukowcy z zagranicy pojawią się zapewne w ramach wykładów gościnnych.
A kto na co dzień będzie uczył przyszłych medyków?

– Grupą docelową, z której będziemy chcieli skorzystać kompletując kadrę dydaktyczną będą osoby posiadające tytuł naukowy, ale nie pracujące na żadnej uczelni – informuje Robert Szwed, rzecznik prasowy KUL.

- Świetny lekarz, nawet ze stopniem naukowym, nie musi być świetnym dydaktykiem – odpowiada mu Leszek Buk, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie.

– Czy możemy spodziewać się przepływu kadry dydaktycznej z Uniwersytetu Medycznego na KUL? – pytamy wprost Szweda. - Na pewno nie będziemy podkupywali pracowników – deklaruje rzecznik KUL.

Tworzenie kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych budzi skrajne opinie.

– To niesie za sobą duże ryzyko spadku jakości kształcenia. Owszem, może stworzyć dobrą bazę dydaktyczną, ale zebrać dobrą kadrę nie jest łatwo – mówi Leszek Buk.

Stanowisko ambiwalentne prezentuje rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska: - Nowo otwierane jednostki niech same się martwią, jak chcą funkcjonować.

A co na to sami lekarze? – UM zyska konkurencję, a konkurencja często daje coś dobrego – mówi nam lekarz-internista z 20-letnim doświadczeniem. – To ewidentnie dobra decyzja, bo brakuje lekarzy i jakoś z tego „dołka” trzeba wyjść – to z kolei opinia neurologa z 36-letnim stażem pracy (obaj poprosili o zachowanie anonimowości).

Jednak zdaniem Leszka Buka problem deficytów kadrowych wśród lekarzy można rozwiązać inaczej: - Po pierwsze, pieniądze, które uczelnie niemedyczne otrzymują na kierunki lekarskie należy przerzucić do uczelni medycznych. Po drugie, należy zrezygnować ze studentów zagranicznych i w ten sposób zwolnić miejsce dla naszych studentów.

Pierwszą uczelnią niemedyczną w kraju, która rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (od 2008 r.). W kolejnych latach śladem UWM poszły m.in. uniwersytety w Opolu, Rzeszowie, Kielcach, Zielonej Górze. 1 października 2023 r. kierunek lekarski uruchomi nie tylko KUL, ale również Uniwersytet Warszawski.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto wykształci przyszłych lekarzy na KUL? Podkupywania kadry od Uniwersytetu Medycznego nie będzie - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto