Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krasnystaw. To mogło się skończyć tragicznie. Cichy zabójca znów atakuje

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Fot. Mariusz Kapala/zdj. ilustracyjne
Państwowa Straż Pożarna podaje w statystykach, że co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a u dwóch tysięcy stwierdza się podtrucie. Czad jest niewidoczny i całkowicie bezwonny, nic dziwnego, że zyskał miano cichego zabójcy. 7 grudnia krasnostawskie służby zostały powiadomione o ryzyku zatrucia tlenkiem węgla u 12-latka.

We wtorek (7.12) wieczorem do krasnostawskiego szpitala trafił 12-latek z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Podczas kąpieli w wannie, chłopiec zasłabł, zaniepokojeni rodzice wezwali pomoc.

Od razu po zgłoszeniu do dyżurnego jednostki policji, na miejsce przybyły służby ratownicze. Przytomny nastolatek został przetransportowany do szpitala. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze na miejscu stwierdzili, ze przyczyną zasłabnięcia chłopca było prawdopodobnie podtrucie tlenkiem węgla z piecyka gazowego. Szczegóły są nadal ustalane przez mundurowych.

– Pamiętajmy, że tlenek węgla potocznie zwany czadem nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Najczęstszą przyczyną zatrucia jest wadliwa instalacja grzewcza. Aby, uniknąć tragedii zlecajmy fachowcom okresowe sprawdzanie pieców i drożności kanałów wentylacyjnych w swoich domach. Zainstalujmy w pomieszczeniu czujnik gazu, te urządzenia są niedrogie, a w porę zaalarmują domowników, jeżeli dojdzie do ulatniania się czadu – apeluj młodszy aspirant Jolanta Babicz Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Tlenek węgla to silnie trujący gaz, który po dostaniu się do naszego układu oddechowego, a następnie krwioobiegu uniemożliwia rozprowadzanie się tlenu we krwi. W najgorszym wypadku może doprowadzić do uszkodzenia mózgu a nawet śmierci.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Aby, uniknąć zaczadzenia przede wszystkim należy systematycznie czyścić, sprawdzać oraz wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Zaleca się użytkowanie tylko sprawnych technicznie urządzeń, zgodnie z instrukcją producenta. Pod żadnym pozorem nie wolno przykrywać i zasłaniać urządzeń grzewczych ani zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych. Przy wymianie okien na nowe, należy ich wentylacje, ponieważ te nowsze mogą pogarszać wentylację ze względu na wysoką szczelność.

Przede wszystkim nie bagatelizuj takich objawów jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla znajdziecie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto