Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Ministerstwo przedłużyło koncesję

Joanna Nowicka
Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Ministerstwo przedłużyło koncesję
Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Ministerstwo przedłużyło koncesję JN
Koncesja koncernu Chevron na obszar Grabowiec, gdzie firma przygotowuje się do rozpoczęcia prac w Żurawlowie i Ministrówce miała wygasnąć 6 grudnia. Tak się jednak nie stało. MŚ przedłużyło okres jej obowiązywania o dwa lata - do 6 grudnia 2015 roku. W ministerialnej decyzji jest jednak kilka obwarowań chroniących wody i środowisko, które nie dają koncernowi szerokiego pola do popisu jeśli chodzi o wiercenia.

Koncesja na obszar Grabowiec została przedłużona o dwa lata i, jak dowiedzieliśmy się w MŚ, zmieniona – „obejmuje oboligatoryjne wykonanie 300 km2 sejsmiki 3D oraz opcjonalne wykonanie 2 odwiertów do maksymalnej głębokości 5000m z możliwością wykonania po jednym odcinku horyzontalnym o maksymalnym zasięgu poziomym do 2000m”.

Czy to oznacza, że koncern Chevron może wiercić? Niekoniecznie, a raczej – nie... głęboko: - Chevron został również zobowiązany do zakazu wykonywania otworów wiertniczych o głębokości większej niż 1000 m, w strefach ochrony ujęć wody, na obszarach zbiorników wód śródlądowych, na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 i 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody lub w otulinach form przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1- 3 tej ustawy – poinformował nasz Grzegorz Zygan główny specjalista, Biuro Ministra w Ministerstwie Środowiska.

Protestujący, którzy od początku czerwca blokują prace firmy Chevron w Żurawlowie od miesięcy jako jeden z głównym argumentów przeciw wierceniom podnoszą fakt, że teren koncesji leży w całości na największych udokumentowanych zbiornikach wód podziemnych w Polsce. W związku z tym rolnicy z Żurawlowa nie wydają się załamywać decyzją ministerstwa:

- Chevron nie może wykonać odwiertów głębszych niz1000m na obszarze zbiorników wód śródlądowych, do których - zgodnie z ustawą Prawo Wodne- należą zbiorniki wód podziemnych. Cały obszar koncesji Grabowiec pokrywa się z obszarem Głównego Zbiornika Wód Podziemnych – przedstawia stanowisko protestujących Andrzej Bąk z Żurawlowa.

Prawo Wodne mówi a artykule piątym, że wodami śródlądowymi są każde za wyjątkiem wód morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych.

Protestujący dodają też, że Chevron nie może wykonać odwiertu w lokalizacji w Ministrówce Kolonii, bo teren położony jest w otulinie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Chevron nie odwołał się od decyzji Ministerstwa Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto