Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już za dzień matura. Na co nastawiają się lubelscy licealiści? Typują przede wszystkim Mickiewicza

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Małgorzata Genca/archiwum
Od „Dziadów” i „Pana Tadeusza” po „Sklepy cynamonowe” i „Lalkę”. Tego na pierwszej maturze spodziewają się lubelscy licealiści. – Raczej jest luz. Jeśli pojawia się stres, to właśnie dlatego, że daję sobie spokój – śmieje się Marcel.

Polski, matematyka i język angielski to podstawowe przedmioty, z których egzamin dojrzałości powinna zdać każda osoba ze świeżo upieczonym dyplomem ukończenia liceum lub technikum.

– Widzę, że uczniowie podchodzą do tego ze spokojem. W porównaniu z wcześniejszymi rocznikami teraz jest mniej stresu – zauważa Marzena Kamińska, dyrektorka VI LO przy ul. Mickiewicza w Lublinie.

– Nie wyrywam sobie włosów z głowy, ale na pewno jest stres – mówi z kolei maturzystka Aleksandra. – Myślę, że bardziej stresuję się teraz, bo co chwilę łapie się na czymś, co powinnam powtórzyć – tłumaczy.

Mijający rok szkolny to drugi nietypowy w trzyletniej edukacji licealnej maturzystów.

– To rocznik bardzo dotknięty różnorodnymi sytuacjami, zwłaszcza związanymi z pandemią. Uczniowie połowę nauki w naszej szkole odbywali w domu. Oczywiście staraliśmy się, żeby edukacja zdalna była na jak najwyższym poziomie – zapewnia Dariusz Kuliński, wicedyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Poza pandemią, przez którą okresowo uczniowie wracali do nauki przed ekranami, Rosja zaostrzyła wojnę w Ukrainie, atakując cały kraj 24 lutego. To, że wszystko się zmieniło, odczuli również tegoroczni maturzyści.

– W tym roku nauczanie zdalne przyczyniło się u mnie do wzmożonej nauki, zwłaszcza polskiego. Dopiero informacje o wojnie wybiły mnie z rytmu. Ciężko było odnaleźć sens w edukacji. Ta sytuacja ukazała mi, że codzienna rutyna i plany, które snułem, mogą łatwo się zachwiać – wspomina Marcel. Po studiach marzy mu się psychologia na UJ-cie albo UMCS-ie. – Nie mam żadnych konkretnych planów co do wyboru miejsca zamieszkania, bo jak nauczyły nas ostatnie lata, wiele rzeczy może się bardzo szybko zmienić – podsumowuje. Na maturze z polskiego najbardziej prawdopodobne wydają mu się „Dziady”, „Pan Tadeusz” albo „Lalka”, chociaż najbardziej ucieszyłby się ze „Sklepów cynamonowych”.

Ostatnie dni przed maturą na naukę poświęciła Ola, której marzeniem jest w przyszłości praca w instytucji kultury.

– Nastawienie jest mocno zmienne, to znaczy jednego dnia zupełny spokój, a następnego stres i kompulsywna nauka tego, co się chaotycznie nagle przypomni. Teraz, na sam koniec, mam poczucie, że wszystko zapomniałam i dobrze by było powtarzać od nowa, ale na to oczywiście nie ma już czasu – nie kryje.

Jakie plotki i typowania w sprawie zadań do niej dotarły? – Że w związku z rokiem romantyzmu na maturze z polskiego napiszemy wypracowanie na podstawie „Dziadów” lub „Pana Tadeusza” i że matura z historii będzie mocniej związana z historią Polski ze względu na wzrost tendencji patriotycznych. Osobiście staram się trzymać dystans od tego typu plotek, choć nie ukrywam, że za „Dziady” bym się nie obraziła – dodaje.

Emil, zainteresowany naukami społecznymi, przyznaje, że im bliżej matury, tym bardziej się stresuje. Po wszystkim będzie chciał miło spędzać czas.

– Po samej maturze kremówki to mus – zapewnia. – Później na pewno tydzień albo dwa odpoczynku i totalnego odcięcia się, odsypianie. Konkretne działania zaczną się albo wraz z rozpoczęciem rekrutacji na uczelnie wyższe albo po publikacji wyników matur w lipcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto