Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Tyburski został ponownie wybrany na dyrektora Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska. Nowa koncepcja funkcjonowania BWA [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Jerzy Tyburski, menedżer kultury, historyk sztuki, animator kultury a przede wszystkim artysta malarz, nagrodzony tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został ponownie dyrektorem BWA Galeria Zamojska.

Nowy a jednocześnie dotychczasowy dyrektor przedstawia autorską koncepcję funkcjonowania oraz rozwoju Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska na lata 2021-2024 oraz przypomina dokonania i znaczenie placówki w życiu artystycznym regionu a także w promowaniu miasta i Zamojszczyzny.

Ugruntowana pozycja BWA Galerii Zamojskiej, kształtowana jest od szeregu lat. Świadczy też o tym udział Galerii w wielu artystycznych przedsięwzięciach oraz rankingach. BWA Galeria Zamojska od dziesięciu lat bierze udział w prestiżowym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, pod nazwą „Kompas Sztuki”, na najlepszych artystów plastyków w Polsce, jak i najmłodszych artystów rozpoczynających swoją karierę. Dzięki udziałowi BWA Galerii Zamojskiej, w tym rankingu wypromowani zostali również młodzi artyści z rodowodem zamojskim: Jakub Julian Ziółkowski, Marcin Kowalik, Tomasz Kowalski i Katarzyna Karpowicz

– mówi Jerzy Tyburski.

Jak podkreślają organizatorzy rankingu

BWA Galeria Zamojska należy do bardzo wąskiej grupy najlepszych galerii uczestniczących w rankingu, których decyzje pomagają wyznaczyć kierunki rozwoju rynku sztuki polskiej.

Od wielu lat BWA Galeria Zamojska wychodzi z cieszącą się dużą popularnością interesującą propozycją współudziału w życiu artystycznym Zamościa, zarówno do mieszkańców miasta jak i turystów. W Galerii można obejrzeć nie tylko interesujące wystawy, ale także brać czynny udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach i formach edukacyjnych.

W ich ramach prowadzone są prelekcje o sztuce, spotkania z autorami wystaw, pogadanki na prezentowanych wystawach, warsztaty i zajęcia plastyczne, które odbywają się w czasie roku szkolnego, jak też w czasie ferii i wakacji. Zajęcia skierowane są zarówno do młodego odbiorcy, jak też do słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

BWA Galeria Zamojska jest również organizatorem cyklicznych konkursów: „Maska teatralna” i „Moje miasto dziedzictwem kultury”. Mimo pandemii i obostrzeń z niej wynikających w planach na 2021 rok znajdą się wystawy pokonkursowe prac dzieci i młodzieży.

Organizowane z mojej inicjatywy, co dwa lata, Przeglądy Plastyki Zamojskiej , prezentują dokonania około 50 artystów z regionu Zamojszczyzny (teren byłego woj. zamojskiego). Liczba ta świadczy o stabilizacji i zakorzenieniu licznej grupy artystów, osiadłych w Zamościu i okolicznych miejscowościach

– podkreśla dyrektor BWA Galeria Zamojska.

Dzięki inicjatywie Jerzego Tyburskiego wznowiono kontakty z przedstawicielami dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych m.in. z „Zachętą”, Narodową Galerią Sztuki w Warszawie (ostatnio zamojskie BWA pomogło w realizacji retrospektywnej wystawy malarstwa Marii Anto), BWA w Tarnowie, Rzeszowie, Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sieradzu, co daje dodatkowe możliwości współtworzenia i realizacji wspólnych projektów. Dzięki tym kontaktom, zacieśniła się także współpraca z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, jak też z Domem Aukcyjnym Agra Art w Warszawie.

Jak zaznacza J. Tyburski owocnie rozwija się współpraca BWA Galerii Zamojskiej z menadżerem Galerii „Stalowa” w Warszawie, Krzysztofem Fabijańskim w zakresie prezentacji najmłodszych, utalentowanych przedstawicieli polskiej sztuki, promowanych przez tę galerię. Będzie również kontynuowana współpraca partnerska ze Stowarzyszeniem ODIN z Krakowa przy organizacji międzynarodowych spotkań w Krzemieńcu (Ukraina), z udziałem artystów zamojskiego środowiska.

Optymistycznie zapowiada się rozwój kontaktów ze środowiskiem artystycznym w Norwegii, poprzez współpracę z tamtejszą animatorką kultury, panią Magdalenę Tutką-Gwóźdź, odnośnie organizacji Międzynarodowych Plenerów Ilustratorów w Zwierzyńcu, organizowanych przez BWA Galerię Zamojską. Zamierzam rozwijać współpracę z Instytutem Słowackim w Warszawie oraz Instytutem im. Adama Mickiewicza, jak również z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– opisuje swoje plany J. Tyburski

Jak podkreśla w autorskiej koncepcji, dobrze rokuje na przyszłość współpraca z zamojskimi instytucjami i stowarzyszeniami kultury, Uniwersytetem III Wieku, Liceum Plastycznym, oraz Liceum Społecznym a także ze środowiskiem akademickim Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.

Znakomitą tradycją i marką, dzięki której BWA Galeria Zamojska jest rozpoznawalna, jest od ponad 30 lat działalność w propagowaniu i pielęgnowaniu oryginalnej dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja artystyczna. Galeria posiada bogatą kolekcję, tworzoną od wczesnych lat 80 - tych ubiegłego wieku, liczącą obecnie 3.400 prac. Wśród autorów prac znajdują się m.in. twórcy tzw. „polskiej szkoły ilustracji” m. in. M. Bylina, O. Siemaszko, Z. Rychlicki, K. Mikulski, J. Wilkoń, A. Boratyński, W. Majchrzak, J. Stanny, Z. Witwicki, B. Truchanowska

– wskazuje dyrektor..

Kolekcja BWA Galeria Zamojska uzupełniana pracami młodszego pokolenia ilustratorów, w tym Magdaleny Wosik, Piotra Rychela, Zuzanny Orlińskiej, Mikołaja Kamlera, Alicji Kocurek, Joanny Hrk, Magdaleny Żmijowskiej, Marianny Jagody, Marcina Minora i innych, a organizowane cyklicznie plenery ilustratorów posiadają od 2004 roku rangę plenerów międzynarodowych, w których uczestniczą również artyści z Ukrainy, Rosji, Słowenii, Słowacji oraz USA.

W przyszłości zamierzamy dalej także rozbudowywać reprezentację uczestników z innych krajów np. z Norwegii.
W kolejnych latach planujemy pokazywać efekty dokonań artystów biorących udział w tych plenerach i publikować towarzyszące wystawom poplenerowym, profesjonalne albumy, które od lat są znakiem wysokiej jakości naszej Galerii

– informuje dyrektor zamojskiej placówki.

Dzięki staraniom dyrektora odbyło się szereg wystaw ilustracji ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej w wielu ośrodkach w Polsce, m.in. w Muzeum w Zabrzu, Muzeum w Przeworsku, BWA w Sandomierzu, Galerii „Resursa” w Żyrardowie oraz Galerii „Jackiewicz” w Gdańsku. Wystawa ilustracji ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej, pn. „Polska ilustracja dla dzieci” odbyła się także w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w miesiącu sierpniu br.

Z żywym zainteresowaniem Hanny Wróblewskiej, dyrektor „Zachęty”, spotkała się nasza propozycja wystawy ilustracji ze zbiorów, której perspektywa możliwa byłaby do realizacji w 2021 r. Od paru lat BWA Galeria Zamojska posiada nowoczesną i atrakcyjną dla odbiorców stronę internetową, która wciąż jest doskonalona i uzupełniana o nowe informacje. Tematyczne zestawy z posiadanej kolekcji, można obejrzeć w wersji elektronicznej (www.bwazamosc.pl). Do tej pory sfotografowano większość kolekcji. W kolejnych latach planowana jest dalsza digitalizacja zbiorów ilustracji

– zaznacza J. Tyburski

Warto podkreślić, że rozwój BWA Galerii Zamojskiej, związany jest z planowanym powołaniem Zamojskiego Centrum Ilustracji, które będzie zlokalizowane w „Akademii Kultury”, w rewitalizowanym budynku Akademii Zamojskiej. Według dyrektora przeniesienie zbiorów ilustracji i stworzenie miejsca ich prezentacji pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w magazynie dzieł sztuki, a także umożliwi zwiększenie ilości wystaw innych dyscyplin plastycznych w głównej siedzibie BWA Galerii Zamojskiej. W "Akademii Kultury" zostanie utworzone centrum animacji ilustracji, gdzie zapraszani będą artyści zajmujący się filmem animowanym, prowadzący warsztaty z udziałem dzieci i młodzieży, a wśród nich Joanna Polak, Magdalena Żmijowska, Natasza Ziółkowska-Kurczuk (reżyser), Marianna Jagoda, Elżbieta Wasiuczyńska.

Sytuacja pandemiczna w ubiegłym roku wymusiła zmianę terminów realizacji większości przedsięwzięć zaplanowanych na 2020 rok. M.in oczekiwana wystawa plakatów Lecha Majewskiego, wybitnego grafika, przedstawiciela „polskiej szkoły plakatu” została przeniesiona na miesiąc czerwiec 2021 roku.

BWA Galeria Zamojska w 2021 rok proponuje szereg wydarzeń artystycznych m.in. wystawę zamojskiego środowiska plastycznego, skupiającą blisko 50 artystów zamojskiego środowiska plastycznego i cieszącą się sporym zainteresowaniem społeczności lokalnej; pośmiertną, retrospektywną wystawę twórczości Marka Antoniego Terleckiego, zamojskiego niezwykle oryginalnego artysty, zmarłego w ubiegłym roku; poplenerowe wystawy ilustracji wraz z towarzyszącymi wydawnictwami; wystawę malarstwa Andrzeja Fogtta, artysty z ogromnym dorobkiem, polskim przedstawicielem biennale sztuki współczesnej w Wenecji; wystawę malarstwa Wojciecha Ćwiertniewicza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; wystawę rzeźby Wojciecha Mendzelewskiego, artysty rzeźbiarza, prezesa Oddziału Lubelskiego ZPAP w Lublinie; wystawę rzeźby Zygmunta Jarmuła, artysty rzeźbiarza, nauczyciela Liceum Plastycznego w Zamościu; wystawę malarstwa Agnieszki Żak-Biełowej, młodej artystki promowanej przez Galerię „Stalowa” oraz wystawę tkaniny artystycznej znakomitej krakowskiej artystki Lilli Kulki.

A to tylko niektóre z propozycji Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska. Więcej TUTAJ

Przypomnijmy fotorelację z wystawy niezwykłych fotografii Elżbiety Dzikowskiej pt. "Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać". Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska zorganizowało wystawę latem ubiegłego roku w przestrzeni Rynku Wielkiego w Zamościu.

Zobaczcie nasze zdjęcia!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto