Jedno wielkie słuchanie. Za nami pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Iwona Burdzanowska/archiwum
Udostępnij:
210 członków synodu spotkało się, by dyskutować o aktualnej sytuacji Kościoła. Na pierwszej sesji plenarnej głównymi tematami rozmów był Kościół w dialogu z kulturą i posługa kapłańska.

– Zdajemy sobie sprawę, że rzeczywistość kultury, jej fenomen, obejmuje całe nasze środowisko życia. Gdy Kościół rozważa temat kultury, to zawsze w centrum refleksji stawia człowieka. Gdy dziś zastanawiamy się nad znaczeniem kultury, mamy świadomość, że niestety Kościół traci rolę jedynego edukatora kultury w społeczeństwie. Mamy wielki pluralizm kulturowy i musimy się w nim odnaleźć – stwierdził ks. Marek Szymański, przewodniczący komisji synodalnej Kościoła w dialogu z kulturą.

Podkreślił, że obecność Kościoła w mediach jest „wręcz konieczna”. – Musi być jednak naznaczona jakością ewangelizacji i profesjonalnym działaniem osób świeckich, ale i duchownych – dodał. Przyznał jednak, że do tego potrzebne są środki finansowe i jednym z zadanych podczas synodu pytań było skąd je pozyskać. Podkreślił też znaczenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako promotora kultury chrześcijańskiej, i uznał, że parafie naszej diecezji powinny ożywić relacje z uczelnią.

Komisja Duchowości i posługi kapłana, której przewodniczy ks. Arkadiusz Paśnik, zaprezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród wiernych. Wnioski? Tęsknota za kapłanem-dobrym pasterzem, który jest gotowy „oddać życie swoje za owce”. – Pojawiło się też słowo nawiązujące do tego, co papież Benedykt powiedział podczas swojej jedynej podróży do Polski: że kapłan powinien być przede wszystkim specjalistą od wiary, nie musi być budowniczym i biznesmenem – podkreślił arcybiskup Stanisław Budzik.

- Jestem poruszony tym spotkaniem, ponieważ dano możliwość wypowiedzenia się wszystkim, którzy chcieli. Mam też wielki apel, by włączać się w synod i przesyłać do komisji głównej swoje spostrzeżenia. To daje nam ogrom treści, które możemy wykorzystać podczas synodu – powiedział ks. Marek Szymański.

Następna sesja plenarna odbędzie się wiosną. Członkowie synodu zajmą się wówczas duszpasterstwem rodzin i duszpasterstwem młodzieży. Synod lubelski ma się zakończyć w 2023 r.

To trzeci synod, który odbywa się w naszej archidiecezji. Pierwszy został zainicjowany w 1928 r. (trwał kilka dni), a drugi w 1977 r. (trwał osiem lat). Został zainicjowany dekretem arcybiskupa już w 2019 r. – Było to poprzedzone dyskusją z kapłanami, gremiami kościelnymi, a także z osobami świeckimi. Zdecydowana większość głosów twierdziła, że taki synod w dzisiejszych burzliwych i dynamicznych czasach stanowiących wyzwanie dla Kościoła jest potrzebny. Niestety covid skomplikował te sprawy, tak jak zresztą wiele innych wydarzeń w kraju, i uroczyście otworzyć synod udało nam się 25 września bieżącego roku – wspomina abp Budzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Jedno wielkie słuchanie. Za nami pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie