Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z nielicznych w kraju torów modelarskich powstanie w Zamościu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Młodzi modelarze pracujący pod kierunkiem Romana Bikowskiego
Młodzi modelarze pracujący pod kierunkiem Romana Bikowskiego Fot. Modelarnia lotnicza przy SM im. J. Zamoyskiego w Zamościu
To trochę nietypowa, ciekawa inwestycja. W Zamościu powstanie profesjonalny, pełnowymiarowy tor modelarski dla akrobacyjnych modeli latających na uwięzi. Pomysłodawcy przedsięwzięcia mają nadzieję, że w przyszłości będą się tam odbywać ogólnopolskie zawody, pokazy i m.in. wystawy modelarskie.

- Odbył się przetarg na tę inwestycję, ale dotychczas nie znalazł się wykonawca, który chciałby się tego przedsięwzięcia podjąć – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM w Zamościu. - Za dwa tygodnie przetarg zostanie powtórzony. Na razie nie mogę jeszcze powiedzieć jakie będą koszty tej inwestycji. Jednak z całą pewnością jest ona miastu potrzebna.

Promocja modelarstwa

Z opisu zaplanowanego przez magistrat przedsięwzięcia, dowiadujemy się, że tor będzie okręgiem o promieniu 18 metrów. Zostanie wykonany ze specjalnej nawierzchni mineralno-żywicznej. Będzie to wodoprzepuszczalna mieszanka kruszyw mineralnych i żywicy epoksydowej.

Tor powstanie na terenach fortecznych, w sąsiedztwie Bastionu VI. Tutaj mają być w przyszłości organizowane ogólnopolskie zawody w lotach modeli na uwięzi. Nowy tor ma także umożliwić zawodnikom i miłośnikom tej dziedziny sportu przygotowanie do takich zmagań. Czy będą do tego chętni?

- Muszę przyznać, że o planach budowy tego toru dowiedziałem się od pana – mówi Roman Bikowski, który prowadzi modelarnię lotniczą przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. - Na pewno wszystko co służy do promocji modelarstwa w naszym mieście jest dobre, potrzebne. Wprawdzie technologia się trochę zmieniła i my budujemy raczej modele samolotów sterowanych radiem, a nie na uwięzi. Jednak taki tor można wykorzystać przecież na wiele sposobów.

Roman Bikowski podpowiada, iż świetnie mógłby się on nadawać np. do organizowania zawodów modeli samochodów.

- Warto to przemyśleć – mówi. - Bo moim zdaniem modele samolotów na uwięzi to trochę anachronizm. Jednak mają one oczywiście zwolenników, wartość, romantykę. Ja sam przygodę z modelarstwem zacząłem od oglądania właśnie zawodów modeli samolotów na uwięzi. Ten zachwyt popchnął mnie do dalszych poszukiwać w tej dziedzinie.

Do modelarni działającej przy SM im Zamoyskiego należy obecnie kilkanaście osób. To głównie dzieci i okoliczna młodzież. Jak mówi Roman Bikowski, w Zamościu działa jeszcze jedna modelarnia (przy SM im. W. Łukasińskiego) oraz grupa dorosłych miłośników modelarstwa lotniczego. Jednak oni swoje modele budują lub przechowują raczej we własnych domach lub piwnicach. A ćwiczą np. na lotniskach.

Prośby zostały wysłuchane

Okazuje się, że chętnych do korzystania z nowego toru nie zabraknie. - Nasza modelarnia działa od kilkunastu lat. Prowadzi ją pan Andrzej Niezgoda, który jest wielkim znawcą i miłośnikiem tej dziedziny – podkreśla Jerzy Nizioł, prezes SM im. W. Łukasińskiego w Zamościu. - On wraz ze swoimi podopiecznymi często jeździ na różne zawody modelarskie. I martwi się, że w Zamościu nie ma miejsca do odpowiednich przygotowań. W związku z tym co jakiś czas mówiliśmy o tym władzom miasta. I nasze wnioski zostały wysłuchane.

Prezes Nizioł zapewnia, że nowy tor będzie bardzo często wykorzystywany przez członków modelarni działającej przy SM im. Łukasińskiego.

- Ponadto będzie tam można także organizować zawody modeli samochodowych – podkreśla. - Na nowym torze będą mogli także ćwiczyć ludzie lubiący jeździć np. na łyżworolkach. Powstanie jeden z nielicznych tego typu obiektów w naszym kraju.

Inwestycja będzie realizowana w ramach dużego, unijnego projektu rewitalizacji Starego Miasta w Zamościu. Koszt wszystkich robót pochłonie łącznie ponad 25 mln zł. Nie wiadomo jeszcze kiedy tor dokładnie powstanie. Jednak według złożeń projektowych, musi się to stać najpóźniej w 2022 r.

Mistrz świata z Hrubieszowa

Miłośnicy modelarstwa na Zamojszczyźnie mają z kogo brać przykład. W 2019 r. na lotnisku Lost Hills w Kalifornii odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających w kategoriach: F1A, F1B i F1C (chodzi o modele szybowców, z napędem gumowym lub spalinowym). W skład reprezentacji Polski wszedł Piotr Wielosz-Hałasa, wówczas student oraz reprezentant Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” w Hrubieszowie. Nasza ekipa zdobyła wówczas tytuł drużynowego mistrza świata. Ponadto Piotr Wielosz-Hałasa zajął 19 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto