Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN wchodzi na górki czechowskie. Już po raz piąty

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
W poniedziałek w godzinach popołudniowych IPN ponownie pojawił się na górkach czechowskich. Prace poszukiwawcze ludzkich szczątków z okresu II wojny światowej potrwają do 19 maja.

- Majowe prace będą stanowiły kontynuację badań rozpoczętych w listopadzie 2022 r. Będą prowadzone w ramach śledztwa prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Obejmą rejon w pobliżu tzw. mogiły legionisty, w centralnej części wąwozu. Wytypowany obszar obejmuje ok. 3-4 arów terenu – informuje Szczepan Barczyk, asystent prasowy lubelskiego oddziału IPN.

Do chwili obecnej na górkach czechowskich przeprowadzono cztery etapy badań. Pierwsze prace zrealizowano w 2020 roku, objęły wówczas wybrane fragmenty centralnej i północnej części wąwozu biegnącego w osi północ-południe. Następnie, w 2021 r., pracownicy IPN pojawili się w rejonie jego wschodniej odnogi na wysokości ul. Arnsztajnowej. Ale te dwa pierwsze etapy badań nie przyniosły przełomu.

Przełom nastąpił w roku w maju 2022 r. IPN prace poszukiwawcze prowadził w rejonie obecnego placu zabaw. Miejsce to zostało wytypowane w oparciu informacje uzyskane od społeczników. Wskazówką były też źródła pisane. – Chodzi o raport pułkownika Rudolfa Ostrzyńskiego, który w latach 70 i 80-tych XX wieku przeprowadził, na tym terenie wizje lokalne, spotykał się jeszcze z żyjącymi świadkami – mówił w trakcie majowych prac dr Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie. Majowe działania IPN na górkach przyniosły efekty: odkryto pojedyncze, silnie rozproszone w badanej przestrzeni, fragmenty ludzkich kości. - Według poczynionych ustaleń lokalizacja ta była tożsama z miejscem, gdzie w latach 1947-1948 przeprowadzono ekshumacje – wskazuje Szczepan Barczyk.

Czwarty etap prac przeprowadzono w listopadzie 2022 r. - Badania prowadzone były w centralnej części wąwozu, w rejonie tzw. mogiły legionisty, wskazywanej jako kolejny obszar, gdzie po wojnie podejmowano działania ekshumacyjne – zaznacza Szczepan Barczyk i mówi o efektach badań: - W trakcie prac założono jeden wykop szerokopłaszczyznowy, w ramach którego odkryto pojedyncze, silnie rozproszone fragmenty ludzkich kości, a także ich większe skupisko w części północnej. W całej badanej przestrzeni ujawniono również wiele nienaturalnie rozerwanych łusek wielkokalibrowych i pocisków.  

W latach 1940-1942 na terenie górek czechowskich Niemcy przeprowadzili co najmniej sześć masowych egzekucji. Szczątki ofiar zostały ekshumowane w latach 1947-48. Zdaniem społeczników na tym terenie znajdują się jeszcze groby zamordowanych przez Niemców oraz komunistyczne służby bezpieczeństwa po II wojnie światowej. Jest to kolejny, poza przyrodniczym, argument wysuwany przez społeczników, którzy stanowczo sprzeciwiają się planowanej przez dewelopera zabudowie części dawnego poligonu. A spór o zagospodarowanie tego obszaru trwa od lat. Przypomnijmy, ratusz chce dopuścić budowę bloków na ok. 30 ha, a resztę (ok. 75 ha) przeznaczyć na park naturalistyczny. Obecnie sprawa po raz kolejny czeka na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego, po tym jak w połowie marca skargę kasacyjną na decyzję WSA dotyczącą uchwały umożliwiającej wprowadzenie takiego rozwiązanie złożył wojewoda Lech Sprawka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IPN wchodzi na górki czechowskie. Już po raz piąty - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto