Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne terapie, wczesne wykrywanie chorób i kształcenie lekarzy – to tylko kilka z kluczowych tematów I Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Na pierwszym Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w dniach 19-20 pod honorowym patronatem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Wąsowie, dyskusja dotyczy zwłaszcza wyzwań i nowych kierunków rozwoju, choć nie zabrakło też podsumowań zmian po pandemii COVID-19. Obok kluczowych tematów, takich jak ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta czy krajowa sieć onkologiczna, nie zabrakło też kwestii nowych terapii, diagnostyki, kształcenie lekarzy czy refundacji leków, a także zagadnień o znaczeniu międzynarodowym.

Spis treści

Forum Ochrony Zdrowia po raz pierwszy samodzielne

Ważne osiągnięcia, pilne potrzeby, kierunki rozwoju i zmian w systemie ochrony zdrowia omawiane są na I Forum Ochrony Zdrowia. Spotkanie jest rozszerzeniem dyskusji na tematy poruszane we wrześniu 2022 r. w Karpaczu.

– I Forum Ochrony Zdrowia przede wszystkim ma dość symboliczne znaczenie, bo zaczyna funkcjonować samodzielnie. Nie jest już wyłącznie elementem Forum Ekonomicznego w Karpaczu, na którym wszyscy dyskutowaliśmy o systemie ochrony zdrowia – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Lidią Lemaniak z portalu i.pl.

Hasłem przewodnim wydarzenia, które ma miejsce w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w pałacu w Wąsowie (woj. wielkopolsie) jest „Jakość, dostępność, etyka – Europejski wymiar zdrowia”. W spotkaniu biorą udział goście z Polski i krajów Europy, w tym przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych, eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy państwowych i prywatnych placówek medycznych, kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, którzy zajmują się ochroną zdrowia.

Ważne wyzwania i osiągnięcia w polskiej ochronie zdrowia

Dyskusje na forum w Wąsowie dotyczą nie tylko tak kluczowych kwestii krajowych, jak innowacyjne terapie, wczesne wykrywanie chorób i kształcenie lekarzy, czy też refundacji leków, krajowej sieci onkologicznej. W pierwszym dniu wydarzenia poruszano także tematy międzynarodowe, takie jak odbudowa systemu opieki zdrowotnej Ukrainy i wspólnych zamówień leków przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski mówił m.in. o dwóch ważnych wyzwaniach na najbliższy czas. Dotyczą one podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca oraz procedowania w parlamencie ustawy o jakości i funduszu kompensacyjnym.

Szef resortu poruszał także temat ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów, które wykonują działalność leczniczą i udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ustawie przewidziano także wprowadzenie obowiązkowego systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych.

Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski mówił o wpływie technologii na profilaktykę i leczenie pacjentów. „Innowacje w ochronie zdrowia to monitorowanie, nowe limity i programy lekowe, które stale dofinansowujemy” – napisał na profilu MZ na Twitterze.

Zeszły rok był rekordowy pod względem innowacyjnych terapii. Za chwilę będzie lipcowa lista refundacyjna. Robimy porządki w programach lekowych, aby schemat leczenia był bardziej przyjazny dla lekarzy – podał wiceminister w innym poście na temat #FOZ2023. Podkreślił ponadto, że potrzebne jest skupienie się na profilaktyce otyłości i nadciśnienia, gdyż w tych dziedzinach możliwe jest osiągnięcie dużo lepszych efektów niż w walce z programami walki z nikotyną i alkoholem, choć nadal jest ona konieczna, a programy profilaktyczne muszą być wzmacniane.

Obok zagadnień związanych z zarządzaniem i finansowaniem ochrony zdrowia pojawiły się też podsumowania osiągnięć poczynionych w polskim systemie ochrony zdrowia w trakcie i po pandemii COVID-19.

Obszarem cyfryzacji możemy się chwalić na świecie. Bez pandemii #COVID19 nie mielibyśmy tak szybkiego tempa rozwoju. Wcześniej udało się nam wdrożyć cały pakiet e-usług, co zaprocentowało w pandemii: #ezwolnienia, #erecepta, #eskierowanie – podał Adam Niedzielski. W innym wpisie podał więcej szczegółów. – Prowadziliśmy też wiele pilotaży dotyczących telemonitoringu, np. #PulsoCare. Na bazie #eZdrowie możemy wprowadzać kolejne rozwiązania. Weszliśmy już w obszar sztucznej inteligencji. Mamy bazy danych, które wykorzystujemy do audytu. Zaczęliśmy prognozować ryzyko udaru.

Mówiono także o stworzeniu Krajowej Sieci Onkologicznej. Wiceminister Waldemar Kraska wspominał także o rozpoczęciu w czasie pandemii prac nad Krajową Siecią Kardiologiczną. „Na początku było trudno namówić specjalistów do sieci. Teraz jest lepiej i wiemy, że sieć musimy rozszerzać na kolejne województwa” – podał na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

Przyznano ponadto nagrody wybitnym osobom, które przyczyniają się do realnych zmian w systemie ochrony zdrowia. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

  • dr. Andrzejowi Mądrala – pionier forum ochrony zdrowia,
  • prof. Agnieszka Mastalerz-Migas – kobieta medycyny,
  • Janusz Świeczkowski-Feiz – młody lider,
  • Magdalena Kołodziej – orędownik pacjenta.

We wtorek 20.06.23 w ramach wydarzenia odbywa się I Forum Młodych. Tematy spotkania, które są ważne dla młodego pokolenia przyszłych medyków, to odpowiedzialność, stres i komunikacja w ochronie zdrowia. (PAP)

Anna Jowsa, Anna Rokicka-Żuk
ajw/ pat/ arz

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto