Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hrubieszów. Na podstawie badań DNA określą skąd pochodzili Twoi praprzodkowie

kr
Hrubieszów. Na podstawie badań DNA określą skąd pochodzili Twoi praprzodkowie
Hrubieszów. Na podstawie badań DNA określą skąd pochodzili Twoi praprzodkowie facebook
Pochodzisz z Hrubieszowa lub jego okolic i chcesz poznać swoich przodków na podstawie badań DNA? Możesz to zrobić. Jak? Weź udział w ogólnopolskim projekcie „Małe Ojczyzny”, którego celem jest zbadanie zróżnicowania genetycznego Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne i grupy kulturowe. Archeolog i polityk Marek Poznański zachęca mieszkańców powiatu hrubieszowskiego do wzięcia udziału w badaniu.

- Jakiś czas temu spotkałem się z pracownikami Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego, którzy realizują ten projekt badawczy. Naukowcy chcą zbadać zmienność genetyczną wśród mieszkańców danych terenów geograficznych od XI wieku do współczesności – mówi Poznański. - Do badania zostali zaproszeni Karaimi, Górale Podhalańscy, Tatarzy Polscy, czy Kurpie. W tej elitarnej grupie znajdą się również mieszkańcy Kotliny Hrubieszowskiej. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tej niesamowitej przygodzie, zapraszam 14 lutego do Urzędu Miasta w Hrubieszowie – dodaje.

Samo badanie polega na nieinwazyjnym pobraniu próbki śliny od ochotnika, która później zostanie zdeponowana w zasobach Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Dokonany również zostanie pomiar składu ciała, uczestnik będzie też musiał wypełnić ankietę. Zawiera ona podstawowe pytania o wiek, płeć, grupę krwi czy miejsce urodzenia.

- Uczestnicy badania otrzymają certyfikat z informacją dotyczącą od jakiej pramatki pochodzą. Takich pramatek wydzielono siedem. Dzięki nim można się dowiedzieć z jakiej części Europy pochodzą przodkowie badanego – zapewnia archeolog.

Naukowcy zapowiadają również, że skorelują wyniki swoich badań z innymi dotyczącymi szczątków kostnych odnalezionych wcześniej w Kotlinie Hrubieszowskiej przez archeologów. Dzięki temu dowiemy się czy zebrane informacje są spójne ze znaleziskami archeologicznymi z epoki brązu, kamienia, czy okresu średniowiecza.

Głównym założeniem projektu „Małe Ojczyzny” jest zbadanie zmienności genetycznej populacji polskiej, żyjącej na terenie całego kraju. Stąd też kluczowym zagadnieniem w jego realizacji jest zbadanie zróżnicowania genetycznego Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne oraz grupy kulturowe i etniczne. W ten sposób naukowcy chcą się przyczynić do szerzenia wiedzy na temat różnorodności populacji zamieszkującej tereny Polski dziś oraz w przeszłości.

Koordynatorem projektu jest mgr inż. Maja Polak, opiekunem dr Justyna Jarczak, w skład zespołu badawczego wchodzą również mgr Illia Shrubkovskyi, mgr Marcin Słomka, mgr inż. Błażej Marciniak.

Osoby, które są zainteresowane badaniem dotyczącym mieszkańców Kotliny Hrubieszowskiej mogą też kontaktować się z Markiem Poznańskim za pośrednictwem Facebooka TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto