Herbicydy w zbożach na chwasty jedno i dwuliścienne - jak stosować?

Materiał informacyjny proagri.com
Chwasty są bardzo dużym zagrożeniem dla powodzenia uprawy zbóż. Ich przewaga polega na tym, że lepiej wykorzystują warunki do wzrostu i rozwoju niż roślina uprawna. Jest ona szczególnie widoczna wówczas, gdy warunku do wzrostu nie są optymalne. Chwasty konkurują z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe i dostęp do światła oraz mogą być wektorem chorób i szkodników. W trakcie sezonu wegetacyjnego, przy braku skutecznej ochrony herbicydowej chwasty całkowicie zdominują zboże. Efektem czego będzie znaczne obniżenie ilości i jakości plonu ziarna.

Herbicydy – środki ochrony roślin do zwalczania chwastów

Herbicyd są grupą środków ochrony roślin, której zadaniem jest zwalczanie chwastów – roślinności niepożądanej w danej uprawie. Produktu oparte są o substancje czynne, które powinny wykazywać selektywność, czyli być bezpieczne dla rośliny uprawnej, a skutecznie eliminować z niej chwasty. Herbicydy zawierają jedną lub więcej substancji czynnych, które posiadają określone „właściwości”. Dlatego też, podziału substancji czynnych i samych herbicydów możemy dokonać pod kątem kilku kryteriów. Przedstawimy kilka z nich.

Sprawdź ofertę środków ochrony roślin:https://proagri.com/produkty/

Sposób pobierania:

  • herbicydy nalistne – pobierane są przez liście chwastów, ewentualnie przez inne naziemne części roślin
  • herbicydy doglebowe – pobierane są głównie przez korzenie chwastów
  • herbicydy doglebowe i nalistne – pobierane są zarówno przez części naziemne jak i podziemne

Sposób działania:

  • herbicydy kontaktowe – niszczą tę część rośliny, z którą mają bezpośredni kontakt, zazwyczaj uszkadzają jedynie część naziemną, nie wnikają do korzeni;
  • herbicydy systemiczne/układowe –pobierane przez różne części roślin i następnie przemieszczane w roślinie do różnych jej organów;

Selektywność:

  • herbicydy selektywne – działają one na określoną grupę roślin (chwastów) i są bezpieczne dla rośliny uprawnej, w której ich stosowanie zostało wskazane w etykiecie instrukcji stosowania;
  • herbicydy nieselektywne/totalne – eliminują roślinność na danym obszarze, niezależnie od grupy roślin – zarówno chwasty, jak i rośliny uprawne;

Jak stosować herbicydy w zbożach?

Największym zagrożeniem dla upraw zbóż ozimych i jarych są chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Do najbardziej uciążliwych chwastów jednoliściennych możemy zaliczyć: miotłę zbożową, wyczyniec polny, perz właściwy, owies głuchy, chwastnicę, stokłosy. Do chwastów dwuliściennych, których zwalczanie stawia się na pierwszym miejscu należą: przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, fiołek polnym, gwiazdnica pospolita, chwasty rumianowate, komosa biała i samosiewy rzepaku.

Dowiedz się więcej: Jak stosować herbicydy w zbożach na chwasty jedno i dwuliścienne?

Zwalczanie chwastów należy rozpocząć możliwie wcześniej, dlatego też dużą popularnością w zbożach ozimych cieszą się zabiegi jesienne. Jednak nie zawsze mogą być one wykonane, w związku z tym decyzja o aplikacji herbicydu jest bardzo często przenoszona na okres wiosenny. Chwasty rozwijają się zdecydowanie szybciej niż roślina uprawna, dlatego też z zabiegiem nie należy zwlekać. Przy planowaniu wczesnych zabiegów niezbędne jest uwzględnienie w doborze produktów minimalnych temperatur działania. Minimum temperaturowe dla substancji czynnych wchodzących w skład Duetu Herbicydowego (SunLight 50 SC i BluSky 500 WG) jest na poziomie 4°C. W związku z tym jest to idealne rozwiązanie do wczesnego zwalczania chwastów dwuliściennych w zabiegach celowych i tzw. poprawkach po zabiegach jesiennych. W przypadku problemów również z chwastami jednoliściennymi Duet herbicydowy może być wsparty substancją czynną pinoksaden. Rozwiązanie zawierające SunLight 50 SC, BluSky 500 WG oraz produkt zawierający substancję czynną pinkosaden zostało przygotowane w paku handlowym SunPak.

Wiosenne zwalczanie chwastów należy przeprowadzić szybko, aby ograniczyć ich konkurencję z rośliną uprawną, dlatego też wybór powyższych herbicydów powinien być oczywisty.

O czym pamiętać podczas stosowania herbicydów wiosną?

Gdy rozpoczynamy wiosenną walkę z chwastami, warto mieć na uwadze kilka zasad. Po pierwsze, pamiętamy, że im niższa faza rozwoju chwastów, tym lepsze i szybsze efekty osiągniemy. Po drugie, zawsze dobierajmy skład herbicydu lub mieszaniny opryskowej do grupy chwastów występujących w łanie zboża.

Na naszej stronie internetowej proagri.com znajdziesz różne rozwiązania skutecznej eliminacji chwastów oraz inne produkty, które pozwolą skutecznie ograniczyć zagrożenie ze strony szkodników i chorób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto