18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grabowiec: Dostali Medale Pro Memoria (foto, video)

Joanna Nowicka
Przemówienie ks. Franciszka Greniuka
Przemówienie ks. Franciszka Greniuka
Regina Boczkowska, ks. Franciszek Greniuk, Wacław Jaroszyński, Beata Kozaczyńska i Mieczysław Nowogrodzki – oni zostali uhonorowani Medalami Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli w czasie II wojny światowej broniąc niepodległości Polski.

Wręczenie medali odbyło się przy okazji ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia czyli obchodów 68 rocznicy wysiedlenia mieszkańców Grabowca i okolic. Uroczystość odbyła się 20 lutego o godzinie 10:00. Na początku była Msza Św. a później wręczenie Medali, przemówienia i część artystyczna.

Do Grabowca przyjechało wielu gości: oprócz wyróżnionych Medalami (wśród nich zabrakło jedynie Wacława Jaroszyńskiego) na wydarzenie przyjechał poseł Sławomir Zawiślak, bp Mariusz Leszczyński, Dariusz Pawłoś – przewodniczący zarządu fundacji „Polsko-niemieckie pojednanie” czy mjr dr Marek Gąska razem z grupą studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Na uroczystości widać było, że szczególnym poważaniem wśród zebranych cieszy się lekarz medycyny Regina Boczkowska. Za każdym razem gdy padało jej nazwisko na Sali rozbrzmiewały gromkie brawa:
- Mało jest dziś uczestników i świadków tamtych wydarzeń – mówiła Regina Boczkowska – Oni walczyli o wolność, o to, by każdy z nas czuł się wolny naprawdę. Pamięć o nich musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Poza uhonorowanymi, głos na uroczystości zabrał też Sławomir Zawiślak, który skierował przytyki w stronę władz naszego kraju – mówił, że nie niestety nie zawsze działają oni w interesie podtrzymywania pamięci narodowej, co widać na przykładzie złego systemu nauczania historii w szkołach. Z kolei dr Marek Gąska zwracał uwagę na to, iż poza kultywowaniem pamięci narodowej musimy pamiętać o tzw. patriotyzmie gospodarczym czyli aktywności obywatelskiej i zainteresowaniu sprawami kraju. Mjr Gąska podkreślił, że musimy cenić to, że dzięki osobom, które walczyły w czasie wojny z naszą wolność, możemy dziś głosować – i tę możliwość powinniśmy to doceniać.

Medal "Pro Memoria" ustanowiony został decyzją Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 25 stycznia 2005 r. z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Może być on nadawany osobom fizycznym i prawnym w uznaniu zasług w pielęgnowaniu pamięci o walce narodu polskiego o niepodległość.

W Grabowcu Medale Pro Memoriał otrzymali:

Lekarz medycyny Regina Boczkowska – przez wiele lat nieprzerwanie leczyła mieszkańców Grabowca i okolic, był również sanitariuszką w AK, w 2008 roku wydała książkę „Kronika służby zdrowia ziemi grabowieckiej 1944-2000”

Ks. Franciszek Greniuk - były żołnierz Armii Krajowej, pochodzi z Ornatowic koło Grabowca, przez całe życie wspierał społeczność rodzinnych stron, dzięki jego inicjatywie powstał na Górze Grabowiec pomnik pomordowanych tutaj w 1939 roku żołnierzy

Wacław Jaroszyński - jest autorem licznych publikacji, dotyczących dziejów ziemi grabowieckiej i losów jej mieszkańców. Najważniejszą pozycją w jego dorobku jest „Siedem wieków Grabowca.

Mieczysław Nowogrodzki – mieszkaniec Żurawlowa koło Grabowca, jako małe dziecko sam padł ofiarą wysiedleń – przebywał w obozie przejściowym w Zamościu, następnie wywieziono go do Siedlec: bez rodziców i bez rodziny.

Beata Kozaczyńska - adiunkt w Instytucie Pedagogiki Akademii Podlaskiej w Siedlcach, w swojej karierze naukowej koncentruje się na zbieraniu i publikowaniu informacji o dzieciach wysiedlonych z zamojskich terenów. Autorka książki "Losy dzieci z Zamojszczyzny wysiedlonych do powiatu siedleckiego w latach 1943-1945".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto