Gmina Tarnawatka – raj dla miłośników przyrody. Przybędzie tam nowy zbiornik wodny

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Istniejące stawy w gminie Tarnawatka oraz ich okolice
Istniejące stawy w gminie Tarnawatka oraz ich okolice Bogdan Nowak
Wieprzowe Jezioro można było oglądać w gminie Tarnawatka jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ludzie po nim pływali, opalali się i odpoczywali na jego brzegu. Bo woda była tam podobno czysta, a zbiornik rozległy. Stopniowo jezioro jednak zarosło, a potem... znikło. Teraz gmina chce go odtworzyć.

Chodzi jednak nie tylko o rekreację i piękne widoki. - Odtworzone jezioro będzie także zbiornikiem małej retencji – mówi Piotr Pasieczny, wójt gminy Tarnawatka. - Dlaczego jest potrzebny? Mieliśmy ostatnio bardzo suche lata, kiedy wody nawet w naszej gminie zaczynało brakować. Dzięki temu zbiornikowi zamierzamy ją zatrzymać.

Inwestycja za prawie dwa miliony złotych

Zapomniane jezioro można było kiedyś podziwiać w okolicach Wieprzowa Tarnawackiego. Okoliczni mieszkańcy chcą go odtworzyć. Od słów udało się przejść do czynów. W jaki sposób?

Wspólnota tej miejscowości już przekazała gminie grunty na których istniało kiedyś Wieprzowe Jezioro, a z Funduszu Sołeckiego powstał projekt odtworzenia tego zbiornika. W tej sytuacji gmina Tarnawatka zaczęła się starać się o zewnętrzne wsparcie na ten cel. Władzom udało się pozyskać około 1,2 mln zł w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Cały koszt planowanego przedsięwzięcia to natomiast ponad 1,8 mln zł (różnicę będzie stanowił tzw. wkład własny).

W planach jest odbudowa zbiornika wraz z infrastrukturą. Został wyłoniony wykonawca tej inwestycji. To firma „Praktibud”. Zakres zaplanowanych prac jest duży. Miejsce gdzie istniało kiedyś jezioro zostanie odmulone oraz oczyszczone z zarośli. Powstanie tam także grobla oraz dwie, malownicze wyspy.

Do jednej z nich dotrzemy dzięki drewnianym pomostom. Powstanie tam wiata, gdzie będzie można m.in. odpocząć, ale także obserwować okoliczną przyrodę i ptactwo oraz m.in. rozpalić grilla.

Nie tylko. W sąsiedztwie odtwarzanego jeziora działa także boisko, siłownia pod chmurką oraz plac zabaw. - Boisko należałoby jednak przebudować, zmodernizować. Przymierzamy się do takiej inwestycji – zapowiada wójt Pasieczny.

Świteź i Gopło

Całość będzie gotowa w czerwcu 2024 roku. Nie będzie to jednak jedyny zbiornik wodny w gminie. Popularnością cieszy się m.in. użytek ekologiczny o nazwie"Stawy w Tarnawatce" (w obrębie Nadleśnictwa Pańków) o wielkości ponad 333 ha. Obejmuje on zbiorniki wodne o nazwach: Jan Dolny, Sobieski, Płomień, Rucznica, Jasna Toń, Czarny, Pasternik, Czerwony, Wycieranki, Kępa, Świteź, Gopło, Smreczyca, Morskie Oko, Lei oraz Toń.

W skład tego malowniczego, bardzo ciekawego zakątka powiatu tomaszowskiego wchodzą również przylegające do stawów bagna oraz łąki. Można w tej okolicy spotkać dziki, jelenie, bobry oraz wiele gatunków ptactwa (podobno dokładnie 56). To m.in. czapla siwa, perkozy, bieliki, zimorodki oraz różne gatunki gęsi.

Zapewne pojawią się one także w przyszłości na odnowionym Jeziorze Wieprzowym.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie