Chodzi jednak nie tylko o rekreację i piękne widoki. - Odtworzone jezioro będzie także zbiornikiem małej retencji – mówi Piotr Pasieczny, wójt gminy Tarnawatka. - Dlaczego jest potrzebny? Mieliśmy ostatnio bardzo suche lata, kiedy wody nawet w naszej gminie zaczynało brakować. Dzięki temu zbiornikowi zamierzamy ją zatrzymać.
Inwestycja za prawie dwa miliony złotych
Zapomniane jezioro można było kiedyś podziwiać w okolicach Wieprzowa Tarnawackiego. Okoliczni mieszkańcy chcą go odtworzyć. Od słów udało się przejść do czynów. W jaki sposób?
Wspólnota tej miejscowości już przekazała gminie grunty na których istniało kiedyś Wieprzowe Jezioro, a z Funduszu Sołeckiego powstał projekt odtworzenia tego zbiornika. W tej sytuacji gmina Tarnawatka zaczęła się starać się o zewnętrzne wsparcie na ten cel. Władzom udało się pozyskać około 1,2 mln zł w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Cały koszt planowanego przedsięwzięcia to natomiast ponad 1,8 mln zł (różnicę będzie stanowił tzw. wkład własny).
W planach jest odbudowa zbiornika wraz z infrastrukturą. Został wyłoniony wykonawca tej inwestycji. To firma „Praktibud”. Zakres zaplanowanych prac jest duży. Miejsce gdzie istniało kiedyś jezioro zostanie odmulone oraz oczyszczone z zarośli. Powstanie tam także grobla oraz dwie, malownicze wyspy.
Do jednej z nich dotrzemy dzięki drewnianym pomostom. Powstanie tam wiata, gdzie będzie można m.in. odpocząć, ale także obserwować okoliczną przyrodę i ptactwo oraz m.in. rozpalić grilla.
Nie tylko. W sąsiedztwie odtwarzanego jeziora działa także boisko, siłownia pod chmurką oraz plac zabaw. - Boisko należałoby jednak przebudować, zmodernizować. Przymierzamy się do takiej inwestycji – zapowiada wójt Pasieczny.
Świteź i Gopło
Całość będzie gotowa w czerwcu 2024 roku. Nie będzie to jednak jedyny zbiornik wodny w gminie. Popularnością cieszy się m.in. użytek ekologiczny o nazwie "Stawy w Tarnawatce" (w obrębie Nadleśnictwa Pańków) o wielkości ponad 333 ha. Obejmuje on zbiorniki wodne o nazwach: Jan Dolny, Sobieski, Płomień, Rucznica, Jasna Toń, Czarny, Pasternik, Czerwony, Wycieranki, Kępa, Świteź, Gopło, Smreczyca, Morskie Oko, Lei oraz Toń.
W skład tego malowniczego, bardzo ciekawego zakątka powiatu tomaszowskiego wchodzą również przylegające do stawów bagna oraz łąki. Można w tej okolicy spotkać dziki, jelenie, bobry oraz wiele gatunków ptactwa (podobno dokładnie 56). To m.in. czapla siwa, perkozy, bieliki, zimorodki oraz różne gatunki gęsi.
Zapewne pojawią się one także w przyszłości na odnowionym Jeziorze Wieprzowym.
- Pierwszy dzień koncertów za nami! Juwenalia przyciągnęły tłumy studentów [ZDJĘCIA]
- Kolorowy korowód studentów przeszedł ulicami Lublina w rytmach lat 80. [ZDJĘCIA]
- [AKTUALIZACJA] Piesek odebrany od chłopaka żebrzącego z akordeonem
- Budowa dworca metropolitalnego łapie kolejny poślizg [ZDJĘCIA]
- Odmień być! Egzamin dojrzałości z języka angielskiego już za nimi [ZDJĘCIA]
- Słynna kaplica „Na Wodzie” w Radecznicy [ZDJĘCIA]
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?