Fotowoltaika obniża rachunki za prąd o 65 proc. Montujemy ją coraz chętniej

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Panele fotowoltaiczne nie są tanie, jednak prawidłowo zamontowane mogą przynieść spore oszczędności.
Panele fotowoltaiczne nie są tanie, jednak prawidłowo zamontowane mogą przynieść spore oszczędności. 123RF.com
Udostępnij:
Boom na fotowoltaikę trwa nadal. Na polskich domach jednorodzinnych i innych budynkach działa już ponad 260 tys. instalacji.

Fotowoltaika jest pozytywnie oceniana przez użytkowników – wynika z badania firmy Sunday Polska. Ze swojej instalacji zadowolonych jest trzy czwarte badanych, a spośród osób, które nie posiadają paneli, 61 proc. deklaruje chęć ich zakupu w najbliższym czasie. Główną motywacją jest chęć obniżenia rachunków za energię.

Fotowoltaika popularna, bo pozwala zaoszczędzić

Na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Jak wyliczył operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE, w 2020 r. moc fotowoltaiki w naszym kraju wzrosła trzykrotnie, osiągając w styczniu 2021 r. wartość 3935,74 MW. Dla porównania rok wcześniej było to 1299,6 MW.

Powód popularności fotowoltaiki jest prosty – oszczędność pieniędzy. Według badania Sunday Polska 6 na 10 Polaków montujących panele robi to przede wszystkim w celu obniżenia rachunków za energię. Większości faktycznie się to udaje.

– Według badanych wysokość rachunków za prąd spadła dzięki fotowoltaice średnio aż o 65 proc. – czytamy w komentarzu do badania. – Przynajmniej o połowę obniżyło swoje rachunki 74 proc. badanych.

Zakup fotowoltaiki uzasadniano także troską o środowisko (25 proc.) oraz możliwością skorzystania z dotacji na przedsięwzięcia ekologiczne (14 proc.).

Polacy zadowoleni z paneli

W obliczu sporych oszczędności nie dziwi wysoki poziom zadowolenia użytkowników fotowoltaiki. Uczestnicy badania Sunday Polska wystawili swoim instalacjom PV średnią ocenę 4,1 w pięciostopniowej skali. Trzy czwarte badanych zadeklarowało, że ich instalacja funkcjonuje dobrze lub bardzo dobrze. Niezadowolonych z inwestycji było tylko 2 proc. uczestników.

fotowoltaika
Wyniki badania Sunday Polska dotyczącego fotowoltaiki. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku

Ile osób w Polsce zainstalowało na swoim domu panele? Najnowsze oficjalne dane Ministerstwa Rozwoju mówią, że w połowie 2020 r. w naszym kraju działało 262 300 instalacji. Badanie Sunday Polska pokazało z kolei, że w panele zainwestowało 30 proc. właścicieli domów jednorodzinnych. Były to na ogół osoby w wieku 30–39 lat.

– Wśród tych, którzy jeszcze nie posiadają instalacji, aż 61 proc. planuje w niedalekiej przyszłości inwestycje w energię słoneczną, montując panele fotowoltaiczne – czytamy w komentarzu do badania. – Niecałe 9 proc. osób nie posiada fotowoltaiki i nie planuje takiej inwestycji w przyszłości.

Problemem wysokie koszty i błędy montażowe

Jeśli chodzi o przeszkody w inwestowaniu w panele, badani najczęściej wskazywali wysokie koszty takiego przedsięwzięcia (54 proc.). Możliwość uzyskania dotacji z programów „Czyste Powietrze” lub „Mój Prąd” stanowi pewne ułatwienie, ale fotowoltaika i to tak poważny wydatek.

Dodatkowym kłopotem, o którym w badaniu nie wspomniano, jest ryzyko błędów montażowych. W Polsce dopiero trwają prace nad przepisami, które jasno określą, jakie kwalifikacje muszą posiadać wszyscy fachowcy montujący panele. Brak regulacji powoduje, że dziś całkiem łatwo jest niestety trafić na niekompetentną ekipę.

– Przykładem takiej niekompetencji jest przypadek prosumenta, któremu nierzetelni instalatorzy podłączyli linię zasilającą instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, że przez pół roku okresu rozliczeniowego nie zasilała ona urządzeń elektrycznych w budynku oraz nie oddała nawet 1 kWh energii nadmiarowej do sieci – mówi dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny spółki N Energia. – Po przeprowadzeniu audytu na zlecenie prosumenta odkryliśmy, że świeżo upieczony instalator podłączył przewody zasilające falownika w rozdzielnicy w sposób świadczący o zupełnym braku wiedzy elektrycznej.

[QUIZ] Problemy z sąsiadem – znasz swoje prawa? Czy tylko myślisz, że znasz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Fotowoltaika obniża rachunki za prąd o 65 proc. Montujemy ją coraz chętniej - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie